Poslanec VV Michal Babák

Poslanec VV Michal Babák | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zákony proti korupci je třeba uspíšit, reagují politici na Babákovu kauzu

  • 28
Protikorupční opatření, na které současná vláda nalákala mnohé voliče, by se měla uspíšit. S takovým vzkazem reagují politici z TOP 09 na informace o uplácení Babákova asistenta Šimona Stejkozy, který měl zajistit dotace pro soukromou vysokou školu. Na vládu apeluje i opozice. V protikorupční oblasti jste toho mnoho nedokázali, míní.

Zveřejněný případ údajného pokusu o korupci asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka komentovali zástupci opozice. Připomněli, že ačkoli se nynější vláda ODS, TOP 09 a VV nazývá protikorupční, mnoho v boji s korupcí zatím nesvedla.

"Zdálky to vypadá, jako by pan Babák zajišťoval výběr úplatků za zakázky na ministerstvu školství pro Věci veřejné," podotkl někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Očekával jsem, že vláda údajného boje proti korupci vytvoří za rok takové preventivní mechanismy, aby nikoho uplácení v souvislosti s dotacemi ani nenapadlo. Evidentně se nic takového nestalo," poznamenal předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Především je potřeba, aby případ vyšetřily orgány činné v trestním řízení, řekl.

Babákova asistenta Šimona Stejkozu se v květnu údajně pokusila 15 miliony uplatit trojice lidí. Asistent věc ohlásil policii, ta prý už ale o případu věděla. Policie v této souvislosti obvinila z uplácení tři liberecké podnikatele, přičemž jedním z nich je bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik. Obvinění údajně chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídí ministr za VV Josef Dobeš. (Více čtěte zde)

Zeronik přiznal, že s asistentem mluvil, korupční jednání ale popřel. Snažil se prý ve sněmovně jen standardně prosazovat svůj projekt soukromé vysoké školy.

"Důkladně prošetřit a přitlačit na zákony o korupci"

"Pokud to má dokazovat míru praxe na ministerstvech, tak mne jímá hrůza," řekl ČTK poslanec za vládní TOP 09 Stanislav Polčák. Zdůraznil, že věc musí být razantně prošetřena, ale především musí vláda rychle zavést účinná protikorupční opatření.

"Například na taková zákonná opatření v oblasti samosprávy čekáme od ministerstva vnitra mnohem déle, než jsem předpokládal," dodal poslanec.

Stejného názoru je i předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Protikorupční opatření by bylo dobré uspíšit a zákony projednat," míní Schwarzenberg. "Krade se všude v republice. Zdá se mi však, že na Ústecku a Liberecku je to zvláště oblíbená činnost," dodal s tím, že podrobnosti kauzy zatím nezná.

Místopředseda strany Miroslav Kalousek na kauzu názor nemá. "Nedomnívám se, že musím nutně mít názor na všecko," řekl iDNES.cz. S Babákem se mluvit nechystá. "Řeší to policie, ať to řádně prověří," dodal. Jemu podřízený Finanční a analytický útvar ministerstva financí podal podle médií už dříve na Babáka trestní oznámení kvůli podezření z praní špinavých peněz.

"Je dobře, že pan asistent neváhal a korupční nabídku oznámil policii. Je na ní, aby konala a vše důkladně vyšetřila. Bezprostřední ohlášení takových nabídek je nejefektivnější cestou, jak korupci omezit," míní předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

"Postup asistenta i Babáka je samozřejmostí"

I místopředsedkyně Věcí veřejných, vicepremiérka a šéfka vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake si myslí, že způsob, jakým v této kauze Babák a jeho asistent postupovali, by měl být v politice naprostou samozřejmostí, a nikoliv mimořádnou ctností.

"Jen by mne zajímalo, kolik podobných schůzek napříč politickým spektrem ve sněmovně probíhá, aniž by byl kdokoliv stíhán," dodala místopředsedkyně vlády.

Babák, který měl na starosti stranickou pokladnu, obvinění z neprůhledného původu peněz pro VV odmítl a veškeré své účty předal auditorské firmě. Kvůli informacím, že nedostatečně doložil původ peněz na sponzorské dary, koncem května pozastavil své členství ve VV.

Pochybnosti o případu spojeném s Babákovým asistentem mají dva poslanci, kteří byli v dubnu vyloučeni z Věcí veřejných poté, co poukázali na údajné uplácení uvnitř poslaneckého klubu VV. "Připadá mi podivné, že někdo uplácí poslaneckého asistenta. Předpokládal bych, že poslanec Babák hlasuje za sebe," podotkl Jaroslav Škárka.

Kristýna Kočí vzkázala, že o kauze až do soboty neslyšela, vidí v ní však řadu nejasností a rozporuplných informací. "Ze strany VV může jít o snahu přesunout pozornost od jejich vlastních kauz jinam," myslí si.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video