Zákon zakázal diskriminaci v zaměstnání

  • 118
Začíná platit nový zákon o zaměstnanosti, který přináší změny pro půl milionu lidí bez práce. S ním se novelizuje dalších 54 zákonů včetně zákoníku práce. U přijímacích pohovorů díky němu nesmí už nikdo klást diskriminační otázky typu: "Máte děti? Kdo je bude hlídat, když onemocní?"

Stínová ministryně práce Alena Páralová (ODS) tvrdí, že zákon diskriminaci nevymýtí, ale jen donutí firmy, aby jej obcházely.

Zákon o zaměstnanosti přináší přísnější pravidla pro vyplácení podpory. Zatímco do nynějška hrozilo vyřazení z evidence, a tedy ztráta podpory, pojištění a nároku na sociální dávky, jen kvůli nepřijetí nabízeného pracovního místa, nyní je důvodů šest.

Nezaměstnaný může přijít o podporu, když nebude spolupracovat s úřadem práce, odmítne-li lékařské vyšetření, bude-li pracovat načerno, když nedokončí rekvalifikační kurz nebo nevezme veřejně prospěšnou práci. Nově nemohou o podporu žádat čerství absolventi škol bez praxe.

Zlepšení naopak pocítí všichni, kteří pobírají podporu. V prvních třech měsících budou brát polovinu čistého platu jako dosud, v dalších třech měsících však místo nynějších 40 už 45 procent. Lidé starší padesáti let budou brát dávky delší dobu, protože mají méně šancí práci najít.

Zaměstnavatelé mohou dostat podporu, když najmou absolventy, matky po rodičovské dovolené nebo starší lidi. "Od nového zákona si slibujeme, že výrazně pomůže snižovat nezaměstnanost a lidem usnadní získat práci," řekl ministr práce Zdeněk Škromach.

S novým zákonem se mění i zákoník práce a s ním i podmínky čerpání dovolených. Od nynějška si nikdo nebude moci převádět nebo proplácet loňskou dovolenou déle než do října následujícího roku. Pak mu naběhne dovolená automaticky.

Zeptat se na děti nebo soukromí? Vyloučeno

Ten pohovor Chadija Aisha obrečela. Už se zdálo, že má vysněnou práci na dosah, měla za dva dny nastoupit. Mladá Češka z Brna splňovala všechny požadavky (mimo jiné skvěle mluví dvěma jazyky a další dva se učí).

Jenže stačily čtyři minuty s kolegyní muže, který ji přijímal, a všechno bylo jinak. Jakého jste vyznání? zněla první otázka, když viděla, že má Chadija vlasy přikryté šátkem.

"Mé ujišťování, že muslimská víra nijak nenaruší práci, a dokonce může být pro firmu přínosem při kontaktu s arabskými zeměmi, nebylo nic platné. Pán mi později omluvně vysvětlil, že jsem slečně nepadla do noty. Prý se obávala, že nezapadnu do kolektivu," smutně říká dívka.

Otázka na víru je přitom jedna z mnoha, které už od prvního října nesmí zaměstnavatel položit. K těm dalším patří otázky typu: K jaké politické straně mají vaše názory nejblíž? Zapojil jste se do práce odborů ve vašem bývalém zaměstnání? Kde pracuje vaše žena? Byl jste někdy dlouhodobě nemocný? 

Soukromí je pro nás důležité, tvrdí podnikatelé 

Nejčastěji však musí nepříjemnému vyptávání čelit mladé ženy: "Jste vdaná? Máte děti? Jak staré? Co uděláte, když onemocní? Plánujete svatbu a mateřství? Nejste náhodou těhotná?"

Za podobné otázky však už může zaměstnavatel vyfasovat vysokou pokutu. "Pokud by se ukázalo, že právě kvůli dětem někoho nepřijal do práce, odmítnutý člověk by pak s největší pravděpodobností vyhrál žalobu u soudu za diskriminaci," poukazuje právník Úřadu pro ochranu osobních údajů Václav Bartík.

Jenže podnikatele zákon naštval. Brání se, že jedině velké firmy si mohou dovolit přijímat zaměstnance, aniž by se zeptaly na jeho rodinou situaci.

"Nejsem despota a nejsem zaujatý proti matkám. Jenže jsme malá firma, a když kdokoliv vypadne z práce, je to velký problém. Nemohu sáhnout do jiného oddělení a nahradit ho," říká Pavel Smolák z Prahy, který šéfuje deseti lidem v auditorské firmě.

"Já potřebuju vědět, že lidé, které přijímám, mohou strávit týden na služební cestě bez toho, že by to byl pro ně problém. A dál se na to budu ptát hned při prvním pohovoru." Podobně zákon kritizuje i stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová (ODS). "Jde o další hozený klacek pod nohy malým podnikatelům," tvrdí.

Ministr Zdeněk Škromach s tím nesouhlasí. "Zákony mají určovat mantinely chování ve společnosti i firmám," míní. "Zaměstnavatele nemá co zajímat, kolik mám dětí nebo jaký mám horoskop. Potřebuje vědět jen to, jaké mám schopnosti a vzdělání pro danou práci."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video