Policejní prezident Vladislav Husák slibuje policistům dorovnání platů.

Policejní prezident Vladislav Husák slibuje policistům dorovnání platů. | foto: MF DNES

Zákon vyhnal od policie tisíc lidí. Husák je v klidu

  • 147
Po zavedení služebního zákona policejní řady notně prořídly. na tisíc převážně zkušených policistů odešlo do civilu. Vedení policie to ale nechává v klidu. "Nedá se mluvit o masovém odchodu," tvrdí policejní prezident. Odcházející policisté však mluví o zklamání a ostudě.

Zákon snížil plat pěti tisícům policistů
Jedním z hlavních důvodů nespokojenosti s novým služebním zákonem je snížení platu. Podle vedení police se týká pěti tisíc lidí, přibližně desetiny z celkového počtu.

"Můžeme-li mluvit o průměrech, tak je to o tři sta korun na jednoho policistu. Situaci chceme řešit. Uvolňujeme určitou část peněz z našich prostředků. Vydali jsme už pokyn krajským a okresním ředitelům," uvedl policejní prezident.

Podle jeho náměstka pro vnitřní bezpečnost mohli někteří policisté najít na výplatní pásce až o dva tisíce méně. "Nelze to ale srovnávat jen podle prosincových a lednových platů. Na konci roku bude zřejmé, že nikdo, s výjimkou těch, kteří se dopustili nějakého kázeňského přestupku, neměl nižší plat," řekl náměstek Salivar.

Předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek iDNES.cz řekl, že dohodli s vedením policie společný postup. Podle něj by mohlo dojít u skupin postižených na platu k posunu platových tříd tak, aby jim byla mzda dorovnána.

Odchody ustanou, doufá prezident
"Přes tisíc lidí za měsíc je sice moc, ale jsem přesvědčen, že křivka nebude dál pokračovat stejným směrem," řekl policejní prezident Vladislav Husák po schůzce s krajskými řediteli.

Podle něj je pozitivní, že odchází skupina lidí, kteří u policie odsloužili třicet a více let. Náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Salivar tvrdí, že starší policisté tvoří až tři čtvrtiny těch, kteří dali v lednu výpověď.

"Jsou to zasloužilí policisté, kteří - řekněme - už mají práce dost a dost. Obětovali svému povolání zdraví a možná i klid v rodině, prostě odcházejí na odpočinek. Na druhou stranu nároky, které vznikají díky novému zákonu, jsou pro ně zajímavé," prohlásil Husák.

Policisté ale nesouhlasí. "Je to ostuda. Neustále slyšíme, že jsme neperspektivní, nepotřební. Konec služby jsem si představoval jinak," říká ředitel děčínské policie František Pelant. Od policie odejde po pětatřiceti letech. Spolu s ním svléknou uniformu jeho náměstek, šéfové kriminálky i dopravní policie. Celkem 44 lidí, třetina z toho velitelé.

"Máme tu dobrého velitele, je rovný chlap a své práci rozumí. U policie je řadu let a přesto odchází. A víte co bude dělat? Tahat k nám auta ze zahraničí," řekl iDNES.cz policista, který slouží v centru Prahy a nepřál si uvést jméno. "Nedovedu si představit, že by někde v Německu stálo vysokému důstojníkovi policie za to, odejít k takové práci."

"Chybí nám motivace," dodal jeho kolega z hlídky. "Můžu sice studovat a doplňovat si vzdělání, ale stejně nemám velkou šanci, že postoupím do vyšší platové třídy. Je nás tu třicet a vyšší místa jsou čtyři. Šance, že by se některé uvolnilo, je nízká," vysvětlil.

Hlídky mizí z ulic
Úbytek policistů dělá starosti i komunálním politikům. Kladenský zastupitel Ivan Šulek se v úterý podivoval, že už dlouho nepotkal v ulicích státního policistu. Vzápětí se dověděl, proč. Ve městě totiž odchází na vlastní žádost od policie hned dvacet lidí. - více zde

Podle policejního prezidenta odešlo nejvíc lidí - 31 procent - od útvarů kriminální policie a vyšetřování. Druhou nejpočetnější skupinou jsou s 29 procenty policisté z pořádkové služby a železniční policie.

"Neumím odhadnout, nakolik současné odchody uškodí, to je otázka pro ministerstvo vnitra. Pro nás je klíčové, aby byl dostatek dopravních policistů, pochůzkářů a lidí, kteří mají v kompetenci pořádek ve městech a obcích," řekl MF DNES středočeský hejtman Petr Bendl. "Posílení policejního sboru je pro nás důležité," dodal.

Velká část krajských nebo okresních policejních ředitelů připustila, že zájemců o práci u policie je pořád dost. Než se ale dostanou do terénu a získají potřebné zkušenosti a kontakty, trvá to nejméně tři roky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video