Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tichá změna v trestním řádu umožňuje podle provozovatele vypnutí webu

  0:01
Od prvního února letošního roku začala platit novela trestního řádu. Do zákona přibyla klauzule, že policisté mohou ve sporných situacích odstavit web až na tři měsíce. Podle policie je strach provozovatele neopodstatněný.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Na problematickou část zákona upozornila na svém blogu společnost Wedos, která je poskytovatelem hostingových služeb. Podle ní je sporná ta část zákona, která definuje nové postupy pro zajištění dat potřebných pro trestní řízení. Věc se tak týká i provozovatelů webů a hostingů. Pokud podle slov Wedosu například na provozovatele nějakého e-shopu podá někdo trestní oznámení, může být jeho web až na tři měsíce odstaven.

Pokud se na webu objeví sporná data, která by znamenala pokračování trestné činnosti nebo její opakování, policie může nařídit třetí straně, tedy provozovateli hostingu, který data uchovává, aby k nim veřejnosti znemožnil přístup. V případě, že policista usoudí, že věc nesnese odkladu, může nakázat vypnutí webu okamžitě. A to až na tři měsíce, bez předchozího souhlasu soudu či státního zástupce.

„Je to srovnatelné jako kdyby mohla Policie ČR, najednou provádět domovní prohlídky jen na základě uvážení příslušníka a jen třeba kvůli pomluvě od souseda... Případně jako kdyby mohla zavírat továrny a firmy až na 90 dní a to opět jen na základě uvážení jednoho příslušníka,” uvedl Wedos na svém webu. Podle zástupců provozovatele je tato část upravené legislativy velmi snadno zneužitelná například k cenzuře nebo ke konkurenčnímu boji.

Poukazují zejména na část, kde se mluví o „nesnesení odkladu“. Podle nich lze něco takového na internetu velmi snadno obhájit, vzhledem k tomu, že obsah internetu může vidět každou sekundu milion lidí. „Stejně tak obsah může být každou minutu zcela odlišný a může se kdykoliv měnit. Důvod k akci se vždy najde,“ uvedli.

Trestní řád § 7b

(1) Je-li zapotřebí zabránit ztrátě, zničení nebo pozměnění dat důležitých pro trestní řízení, která jsou uložena v počítačovém systému nebo na nosiči informací, lze nařídit osobě, která uvedená data drží nebo je má pod svojí kontrolou, aby taková data uchovala v nezměněné podobě po dobu stanovenou v příkazu a učinila potřebná opatření, aby nedošlo ke zpřístupnění informace o tom, že bylo nařízeno uchování dat.

(2) Je-li to zapotřebí k zabránění pokračování v trestné činnosti nebo jejímu opakování, lze nařídit osobě, která drží nebo má pod svojí kontrolou data, která jsou uložena v počítačovém systému nebo na nosiči informací, aby znemožnila přístup jiných osob k takovým datům.

(3) Příkaz podle odstavce 1 nebo 2 je oprávněn vydat předseda senátu a v přípravném řízení státní zástupce nebo policejní orgán. Policejní orgán potřebuje k vydání takového příkazu předchozí souhlas státního zástupce; bez předchozího souhlasu může být příkaz policejním orgánem vydán jen tehdy, jestliže nelze předchozího souhlasu dosáhnout a věc nesnese odkladu.

(4) V příkazu podle odstavce 1 nebo 2 musí být označena data, na která se příkaz vztahuje, důvod, pro který mají být data uchována nebo k nim má být znemožněn přístup, a doba, po kterou mají být tato data uchována nebo k nim má být znemožněn přístup, která nesmí být delší než 90 dnů. Příkaz musí obsahovat poučení o následcích neuposlechnutí příkazu.

(5) Orgán, který vydal příkaz podle odstavce 1 nebo 2, jej neprodleně doručí osobě, vůči které směřuje.

Jde jen o data

Podle advokátní koncipientky Anny Drgové ze společnosti SimpleLaw nic takového nehrozí. Sporný druhý odstavec, na který Wedos upozornil, se podle ní musí interpretovat v kontextu toho prvního. 

„Což znamená, že se to týká výhradně zálohovaných dat, která jsou uložena někde bokem a příkazem podle odstavce 2 má provozovatel povinnost je znepřístupnit třetím osobám, kterými se rozumí třeba externí technici,” uvedla. Důvodem je, aby se data v nezměněné podobě mohla využít například jako důkaz pro soud. Podle ní odstavec dva tak pouze doplňuje odstavec první.

Připouští však, že je zákon možné interpretovat i způsobem, jaký naznačuje Wedos, a může nastat situace, že se web znepřístupní koncovým čtenářům či zákazníkům celý. Podle Drgové by ale něco takového bylo nezákonné a v praxi by toto jednání neobstálo. 

„Navíc použití legislativy jako nástroj k blokování webu by bylo proti smyslu vyšetřování, které je ze své podstaty utajené. A blokování webu je navenek viditelné, takže by podezřelý pachatel mohl urychleně chtít ničit jiné digitální stopy,” doplnila.

Kontroverzní ustanovení

Právník Tomáš Sokol z advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák nicméně zastává jiné stanovisko. Podle něj jde o kontroverzní ustanovení. „Je zřejmé, že pojmy ‚věc nesnese odkladu‘ nebo ‚zabránění pokračování v trestné činnosti nebo jejímu opakování‘ lze vykládat velmi různým způsobem,“ uvedl. Naráží také na to, že příslušné ustanovení v takové formě vznáší otazník nad tím, zda je proti němu možný opravný prostředek.

„Příkaz vydaný dle § 7b trestního řádu teoreticky může být vydán jako usnesení, proti kterému by bylo právo stížnosti, ale máme i příkaz k domovní prohlídce nebo příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, u něhož se rozhodně s žádným opravným prostředkem z povahy věci nepočítá.“

Sám si tak dokáže představit situaci, že v budoucnu může docházet ke zneužití legislativy a tedy v praxi může být provozovatelům e-shopů bráněno, aby na tři měsíce provozovali svou činnost. Zda by mohly orgány díky legislativě znepřístupnit celé weby, ukáže podle Sokola až praxe. Úplně striktně totiž legislativa tuto možnost nevylučuje.

A co na to policie?

Články o novém znění trestního řádu zaznamenala i Policie ČR. I podle ní je  strach Wedosu neopodstatněný. „Celá novelizovaná úprava trestního řádu procházela řádným legislativním procesem, který trval déle než rok a během této doby vůči němu nikdo nevznesl žádné kritické připomínky,“ uvedl tiskový mluvčí Josef Bocán. Podle něj jde jen o zpřesnění stávající úpravy.

„Má být zabráněno tomu, aby bylo pokračováno v trestné činnosti nebo byla opakována. Standardně lze takový příkaz vydat jen s předchozím souhlasem státního zástupce. Pouze v neodkladných případech, kdy je třeba konat neprodleně, například je třeba zamezit další viktimizaci osoby zobrazené na audiovizuálním díle, jej může vydat sám policejní orgán. Je přitom na poskytovateli, jakým způsobem protiprávní obsah odstraní či znepřístupní,“ uvedl.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:02

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...