Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon překážel zakázkám

  8:41aktualizováno  8:41
Praha - S klidnou tváří falešného hráče pokeru hlavní město obcházelo zákony, když rozhodovalo o pronájmu významných městských objektů v lukrativních lokalitách. Je v pořádku, že nepostupujeme podle zákona o zadávání veřejných zakázek, tvrdili zástupci města celou tu dobu. Od minulého týdne to však už s takovou jistotou netvrdí. Finanční katastrofa. I tak to může pro město nakonec dopadnout. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal minulý týden předběžné opatření na jakékoliv kroky kolem pronájmu domu v Celetné ulici 29 právě proto, že rada města se při výběru nájemce a současně investora rekonstrukce zákonem neřídila. Přitom to probíhalo podobně jako v řadě jiných případů.

"Je to fatální rozhodnutí. Nicméně město názor úřadu nepovažuje za relevantní," uvedl radní Rudolf Blažek. Některé městské poslance však zneklidňuje představa, že pokud úřad rozhodne v neprospěch města, stane se z toho precedens. Magistrát podobně vypisoval soutěže na Slovanský dům, dům U Černé růže či dům v ulici Na Příkopě, kde bývalo bulharské středisko. Byly i tyto případy provedeny chybně? A kdyby byly už uzavřené soutěže zrušeny, kolik anulovaných vítězů by město muselo odškodnit? To jsou chmurné otázky.

"V případě domu v Celetné to bylo skutečně hodně zvláštní. Podmínky soutěže neobsahovaly žádná kritéria výběru. Zmiňovaly se jen o nejvhodnějším kandidátovi," uvedli Karel Horčík a Roman Špaček ze společnosti PGC, která v soutěži skončila za Pawlowským. Právě tato dvojice se obrátila na úřad s námitkou proti soutěži a vyvolala tak hrozbu zrušené soutěže.

Člen městského zastupitelstva a komise pro dlouhodobé pronájmy Branko Doleček (US) si v takovém případě pozici města neumí představit. "Byl by to docela slušný průšvih," konstatoval Doleček.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodne do šedesáti dnů a do té doby platí předběžné opatření. Městu hrozí pokuta, ale i anulování soutěže a tím pádem vítězství společnosti Copa švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského. "Mohl by po městu chtít finanční odškodnění. A plným právem. On se zúčastnil soutěže v dobré víře a je povinností zadavatele, tedy v tomto případě města, aby umělo správně vypsat soutěž," prohlásil právník České komory architektů Jiří Plos. Znamenalo by to lavinu žádostí neúspěšných kandidátů i v předešlých soutěžích? Podle právníků by záleželo také na tom, jak výrazně se podmínky jednotlivých soutěží odlišovaly od těch, které stanoví zákon o zadávání veřejných zakázek.

Doleček sice kritizuje neexistenci kritérií, současně je však přesvědčen, že v tom nebyla žádná schválnost. Reagoval tak na spekulace, zda si město obcházením zákona nezískává půdu pro případné zvýhodňování jednotlivých zájemců, či dokonce přijímání úplatků.

"Je jasné, o co městu jde. Když nejedou podle zákona, vyvázali se tak ze státního dozoru," namítá advokát Tomáš Pohl. Situaci komplikuje také to, že na výkladu zákona se právníci neshodují.

"Mám striktní názor, že veřejné zakázky se zadávají, když se vydávají peníze z rozpočtu obce. V případě Celetné bych asi byl na straně města. To si počíná jako soukromý majitel, který si vybere, koho chce. Zadá parametry soutěže, které si vymyslí a jaké chce," míní Bárta. Až do poslední novelizace zákona z července loňského roku se však zákon vztahoval i na případy pronájmu nebytových prostor, což je případ Celetné. Podle právníka Plose je mimo jakoukoliv pochybnost, že soutěž město vypsalo špatně.

Město mělo problémy se soutěžemi už v minulosti. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže například zrušil soutěž na rekonstrukci kina Skaut, kde má být divadlo Minor. Město ji muselo vypsat podruhé a rekonstrukce se tak protáhla o rok. Tato soutěž vznikla proto, že původní divadlo Minor , které se nacházelo v areálu Slovanského domu, bylo zbouráno. V podmínkách soutěže na Slovanský dům přitom byla stanovena povinnost zachovat ho na původním místě a pouze ho opravit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz