Lidé z radnic obcí nemají na nápad, že dostanou šanci vymáhat větší pokutu, pokud mají vyhlášky týkající se psů, jednotný názor.

Lidé z radnic obcí nemají na nápad, že dostanou šanci vymáhat větší pokutu, pokud mají vyhlášky týkající se psů, jednotný názor. | foto: Profimedia.cz

Zákon počítá za psa bez vodítka s pokutou až 50 tisíc

  • 884
Rodiče malých dětí, kteří se obávají volně pobíhajících psů, budou mít radost. Majitelům psů přibudou starosti. Pokud pustí svého psa bez vodítka tam, kde to vyhláška zakazuje, budou riskovat až padesátitisícovou pokutu. Takový trest má umožnit zákon na ochranu zvířat proti týrání, který schválila vláda a poslala ho do parlamentu.

Zákon například bude týrání zvířat trestat až půlmilionovou pokutou. Ještě větší pozornost zřejmě vzbudí "zbraň", kterou stát dává obcím proti neukázněným pejskařům.

"Zvýšení pokut má výrazně výchovný efekt. A tím, že je pes na vodítku, může se zabránit jeho týrání. Když se zaběhne svému majiteli, strádá," argumentuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Lidé z radnic obcí nemají na nápad, že dostanou šanci vymáhat větší pokutu, pokud mají vyhlášky týkající se psů, jednotný názor. "My máme vyhlášku, která přesně určuje místa, kde se smějí psi pustit. Pokud by to parlamentem prošlo, mně těch padesát tisíc nepřipadá nepřiměřené," řekl starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín.

Zato starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek reagoval velkým údivem. "Žijeme na venkově a psi jsou nedílnou součástí domácností, řešit něco takovými pokutami či vyhláškami je nesmysl," míní Pávek.

Možnost udělovat velké pokuty podle zákona na ochranu zvířat je jen pokračováním trendu, který lze označit za "utahování šroubů". Ministři chystají zákony, které umožní vysoké pokuty za běžné přestupky.

Ministr vnitra Ivan Langer poslal už dříve do parlamentu zákon, který počítá s pokutou do dvaceti tisíc korun za hlučný večírek. Ministr životního prostředí Martin Bursík zase do zákona o odpadech chystá až půlmilionovou pokutu za odhození rozbité televize, lednice či odstavení nabouraného auta mimo vrakoviště.

Široká paleta nových pokut je navržena hlavně v zákoně, který předložil do Sněmovny ministr vnitra Ivan Langer a který prošel zatím v parlamentu prvním čtením. Například za výtržnosti při fotbale, znečištění veřejného prostranství či neuposlechnutí výzvy policisty má hrozit pokuta do dvaceti tisíc korun.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič, který teď do parlamentu posílá novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, vyšší pokuty hájí. "Musí mít odstrašující a preventivní účinek. Je logické, že se některé pokuty zvyšují, protože se v čase mění i hodnota peněz," říká Gandalovič.

Protestovat budou pejskaři
Do schvalování zákona zcela určitě promluví silná lobby chovatelů i majitelů psů. "Trestat je třeba ty, kdo zvířatům ubližují, ale ne ty, kdo nechají svého psa proběhnout," uvedla Stanislava Jansová z odborného časopisu Pes přítel člověka.

Za úplný nesmysl považuje argument mluvčího veterinární správy Josefa Dubna, že psa vodítko ochrání před utrpením, kdyby se ztratil a strádal bez majitele. "Když někdo hodí petardu, vyškubne se mi a uteče i s vodítkem," namítá Jansová.

Naproti tomu poslanec opoziční ČSSD Jeroným Tejc nápad vlády dát obcím možnost udělovat vyšší pokuty za volně pobíhající psy chválí. Sám chystá předpis, který by zpřísnil pravidla pro chov psů.

Ale někteří straničtí kolegové ministra zemědělství vnímají jeho návrh rozporuplně. "Já se kloním spíše k tomu, aby bylo méně omezujících předpisů. Pravda ale je, že některé maminky si stěžují, že jim vadí, když kolem dětí volně běhají pitbulové. Já říkám našim strážníkům, ať to řeší domluvou. Když uvidí výrostka s nebezpečným psem, ať mu prostě řeknou, že si ho má uvázat. Kdyby je neposlechl, tak přece ty strážníky nemusíme mít," popisuje svůj recept na "zlé psy" primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek včera uvedl, že v hlavním městě může nyní tisícová pokuta pro majitele, když jejich psi volně pobíhají po veřejných plochách zeleně, narůst ve správním řízení až na třicet tisíc korun.

Jenže o tom, že to v Praze s pokutováním majitelů psů není tak žhavé, svědčí skutečnost, že za celý loňský rok v milionové Praze zaplatili na pokutách jen 148 tisíc korun.

Gandalovič teď musí věřit, že ostré pokuty nepotopí jeho zákon. Už jednou se mu to stalo, když se politici pohádali o to, zda smějí psy cvičit na lov tak, že v noře pronásledují živou lišku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue