Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez zákona o úřednících nedostanete miliardy z EU, tvrdí Evropská komise

  8:36aktualizováno  13:22
Kvůli chybějícími zákonu o státních úřednících Česku hrozí, že nebude moci čerpat peníze z dotačních programu EU. Českému rozhlasu to potvrdili dva vysoce postavení úředníci. Zákon, který by měl úředníky chránit před politickými vlivy, má ve středu projednat vláda.
Lepší služby institucí a menší vliv politiků na úředníky, to prý přinese nový zákon. Ilustrační foto

Lepší služby institucí a menší vliv politiků na úředníky, to prý přinese nový zákon. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zástupci Evropské komise sdělili Česku, že bez přijetí kvalitního zákona o úřednících země nebude moci z evropských strukturálních fondů od roku 2014 čerpat žádné peníze, tvrdí Český rozhlas Radiožurnál.

"Kvalita státní správy je jednou z ex-ante (očekávaných, pozn. redakce) podmínek pro čerpání evropských peněz v programovacím období 2014 až 2020," píše Komise v doporučeních pro Českou republiku. Podle rozhlasu jde v přepočtu o 500 miliard korun.

Zákon o úřednících se má týkat zhruba 70 tisíc lidí. Platit má od ledna příštího roku a důvodová zpráva uvádí, že jen za první rok fungování by opatření zemi stála 455 milionů korun. Česko je nyní jedinou zemí v Evropské unii, která podobnou normu nemá.

Zákon o státních úřednících, který je z dílny ministerstva vnitra a který má odpolitizovat veřejnou správu, ve středu projednávala vláda. Jednání kabinet na dva týdny přerušil.

"Vláda nechtěla schvalovat zákon, u kterého nemá vypořádány všechny připomínky," vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že k zákonu jsou stále desítky rozporů od jednotlivých ministerstev. "Do příští vlády se proto sejde šest, sedm ministrů, kteří budou dostatečně reprezentovat koaliční politický síly a politicky o těch sporech rozhodnou. A to i o připomínkách neziskových organizací, které bere velmi vážně," doplnil politik.

"Návrh zákona o úřednících musí být změněn tak, aby personální pravomoci nad úředníky, nikoli náměstky a politickým vedením, neměl politik, ale například státní tajemník," uvedla vicepremiérka Karolína Peake s tím, že předložený zákon státní správu neodpolitizoval dostatečně.

Legislativní proces se odložením jednání i nadcházejícími prázdninami zdrží. Vláda proto zvažuje možnost, že by se kvůli přijetí zákona mimořádně sešla Poslanecká sněmovna, aby se mohl začít projednávat ještě v červnu. "Není vyloučeno, že budeme muset využít institut mimořádné schůze, ale to není v legislativním procesu nic neobvyklého," řekl Kalousek.

Nevládní organizace: Zákon nic nezmění, hraje se až o 99 miliard korun

Novinku kritizuje iniciativa Rekonstrukce státu, v němž se angažují mimo jiné i protikorupční organizace. Podle iniciativy je zákon děravý, protože se ministři nemusí řídit výsledky výběrových řízení a odměňování úředníků je ponecháno libovůli nadřízeného. Navíce nárůst finančních prostředků na platy úředníků může být podle iniciativy až 99 miliard korun.

Návrh zákona není žádnou reformou státní správy, ponechává odměňování i počet úředníků ve státní správě v zásadní podobě nezměněn, což znamená i při pouhé každoroční valorizace o inflaci kumulativní nárůst nákladů na platy ve státní správě do roku 2020 o 17 miliard korun, do roku 2030 o 99 miliard," uvedla Jana Chvalkovská z projektu Z-Index. Ten hodnotí zadavatele veřejných zakázek.

Návrh normy v minulosti kritizovala také opozice a nevládní organizace. Podle Transparency International ČR norma sice zavede výběrová řízení, zůstane ale možnost ovlivňovat personální obsazení vyššími úředníky.

Každý rok hodnocení, ale i šest týdnů dovolené

Státní úředníci dosud žádnou speciální ochranu nad rámec zákoníku práce nemají. Nový zákon je má ochránit před politickými vlivy, motivovat je k práci pro stát a zároveň zkusit zajistit, aby v institucích pracovali kvalitní lidé.

Zákon například ukládá státním institucím, aby každý rok stanovily počet pracovních míst a aby na jejich obsazování vypisovaly výběrová řízení. Uchazeče v nich bude hodnotit nejméně tříčlenná komise. Norma ovšem umožňuje i výjimku. Místo může být obsazeno bez výběrového řízení například při dočasném nahrazení nepřítomného úředníka, připomíná ČTK.

Úředníkovi zase ukládá složení speciální zkoušky. Kdo ji nezvládne, místo opustí. Novinka také říká, že každý rok ho čeká hodnocení nadřízeným. Ten posoudí pracovní výkon, úroveň odborných znalostí nebo řídící schopnosti. Pozitivní hodnocení bude podmínkou pro to, aby úředník postoupil do vyššího platového stupně. Špatné hodnocení budou moci úředníci napadnout námitkami či soudně.

Povinnosti zpříjemní úředníkům nárok na šest týdnů dovolené ročně, zavedení dalšího odstupného a u některých funkcí i příspěvek na ošacení.

Návrh zákona má ambici zabránit tomu, aby bývalí úředníci, kteří například rozhodovali o veřejných zakázkách, pracovali u firem spolupracujících s úřadem po dobu šesti měsíců od jejich odchodu. Úředník za to dostane peněžité vyrovnání ve výši šestinásobku jeho průměrného měsíčního platu. Za porušení zákazu bude hrozit až dvousettisícová pokuta.

Aby se úředníci neměnili se stejnou rychlostí jako politici, nadřízený je bude moci odvolat pouze z důvodů, které vyjmenuje nová legislativa. Politickým vlivům má zabránit i to, že vedoucí státní úředníci nesmí figurovat ve stranických funkcích. To ovšem neplatí pro náměstky. Jejich pozice budou i nadále obsazovány politicky.

Původně zákon počítal, že kvůli odpolitizování vznikne na každém ministerstvu funkce ředitele úřadu. Tu mají třeba magistráty nebo Úřad vlády ČR. Od tohoto nápadu ale nakonec ministerstvo vnitra ustoupilo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz