Ministryně spravedlnosti Helena Válková a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | foto: ČTK

Ministryně Válková ustoupila, na vybírání státních zástupců netrvá

  • 3
Jmenování nových státních zástupců přenechá ministryně Válková nejvyššímu žalobci. Je to první ústupek ministryně státnímu zastupitelství v návrhu nového zákona, o kterém se mluví už čtyři roky. Žalobci od něj žádají větší nezávislost na politicích.

Problematický návrh zákona pochází z dílny ministerstva spravedlnosti a ve své původní verzi se setkal s ostrou kritikou ze strany Nejvyššího státního zastupitelství. Jeho přepracování nebude snadné. Zákon by přitom měl být v dubnu připraven pro připomínkové řízení a v červnu by ho měla mít na stole vláda. Ministryně spravedlnosti Helena Válková stále věří, že termíny se podaří dodržet. Nový zákon o státním zastupitelství označila loni po vstupu do úřadu za jednu ze svých priorit. 

Nové speciály

Závažné zločiny budou řešit dva nové úřady. Válková chce zavést speciální státní zastupitelství a speciální vrchní státní zastupitelství.

Ilustrační snímek

Na pracovním jednání ministryně s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, zástupci Vrchního státního zastupitelství a představiteli Soudcovské unie zúčastnění projednávali nejpalčivější problémy nového návrhu. „To znamená nezávislost státního zastupitelství, jak ji více garantovat, speciál, kde a jak by měl být zřízený, vrchní státní zastupitelství, jejich existence či zpochybnění jejich dalšího trvání. To byly tři oblasti, kterým jsme se věnovali,“ uvedla po jednání Válková.

Původní návrh zákona počítal se vznikem speciálního státního zastupitelství (speciálu), které by se věnovalo výhradně velkým hospodářským kauzám. Jeho šéfa by jmenoval přímo ministr spravedlnosti, stejně jako další vedoucí státní zástupce. To se ale patrně změní. 

„V současném návrhu by to byl ministr spravedlnosti. Zde jsme se bavili o variantě, že by ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce jmenoval jednoho ze tří kandidátů, kteří prošli výběrovým řízením,“ řekla Válková. Rozhodovat o novém státním zástupci by tak zůstalo v kompetenci nejvyššího státního zástupce, který by si ze tří kandidátů jednoho vybral. 

Speciál ani vrchní zastupitelství to nemají jisté

Rozhodnuto ještě není ani o speciálním státním zastupitelství, které by v Česku bylo úplnou novinkou. Právě tento bod rozděluje v současnosti ministerstvo a státní zastupitelství nejvíce. Přesto Zeman doufá, že obě strany najdou shodu. „V otázce speciálu to bude složitější,“ zmínil k postupnému sbližování stanovisek v této otázce nejvyšší státní zástupce. 

Tresty pro žalobce

Za chyby a nečinnost by mohl dostat žalobce trest až půl platu na tři roky.

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Nyní ministryně připustila i variantu, že by speciály nevznikly vůbec. „Speciál – jednostupňový, dvoustupňový, žádný? Tomu jsme věnovali asi největší část debaty,“ uvedla Válková. „Každá ze stran má trochu jiný názor,“ připustila ministryně a dodala, že sama je o prospěšnosti speciálu stále přesvědčena. „Jde nám o to, aby zřízený speciál lépe, rychleji a účinněji vyšetřoval a získával relevantní důkazy proti obviněným z nejvážnějších hospodářských trestných činů a korupčních deliktů,“ vysvětlila. 

Do navrženého rušení vrchních státních zastupitelství Zeman mluvit nehodlá. „Případné rušení nebo redukce na tři stupně je otázka politická, a to já respektuji. Na tuto otázku je navázána existence takzvaného speciálu,“ řekl a dodal, že důležité je spíš provázání zřizovaného speciálu s ostatními složkami státního zastupitelství. „Zabývali jsme se tím, jak by speciál, který by stál mimo státní zastupitelství, fungoval,“ uvedl nejvyšší státní zástupce. 

Další projednání návrhu nového zákona je naplánováno na 18. února. Představitelé obou stran doufají, že se ten den již dostanou ke konkrétním paragrafům. „Může se zdát, že to je pro státní zástupce, ale toto je zákon pro všechny občany této země. Protože tam, kde absentuje dobrá a efektivní žaloba, absentuje vláda práva,“ zdůraznil Zeman. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video