Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto: Petr Topič, MAFRA

Pelikán chce zkrotit soudní znalce. Kulaté razítko musí mít váhu, říká

  • 56
Ministerstvo spravedlnosti dokončilo návrh zákona o soudních znalcích. Má jasně říci, jaké požadavky musí znalec splňovat. Jedním z cílů předpisu je zabránit praxi, kdy se u soudu objeví dva zcela odlišné posudky. „Dnes toto funguje jakýmsi zvykovým právem,“ zkritizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán současnou normu.

„Je to změna, kterou potřebujeme už dobrých pětadvacet let,“ řekl Pelikán o návrhu zákona o znalcích. Připravil ho jeho resort. Stávající zákon je zhruba 60 let starý a pochází z doby, kdy jeho jediným zadavatelem byl pouze stát či státní orgány. „Dnes jsou majoritním zadavatelem posudku soukromé subjekty. Vzniká tlak na znalce, aby vycházeli svým zadavatelům vstříc,“ řekl Pelikán.

Ministr poukázal na to, že znalecké posudky jsou málo spolehlivé. „Každá strana si přinese svůj posudek, který říká pravý opak toho, co posudek druhé strany,“ podotkl. Právo je podle něj v mnoha případech závislé na možnosti spolehnout se na vyjádření z jiného oboru.

Novinkou v návrhu je rozdělení znaleckých pracovišť na kanceláře a ústavy. Zatímco znaleckou kancelář si bude moci založit jakýkoli znalec, ústav by měl podle Pelikána poskytovat skutečně akademickou erudici.

Znalcům se také výrazně zvýší hodinový tarif na 300 až 550 korun na hodinu. Dosud je toto rozmezí do 100 až 350 korun.

Správnost posudků, a to i věcnou, budou kontrolovat poradní orgány. Podle Pelikána právě tento bod vzbudil mnoho nevole i u samotných znalců, ministr na něm však trvá.

Každý znalec bude muset projít pravidelnou kontrolou každých pět let. „Do několika let od účinnosti tohoto zákona bude možné se znovu spolehnout na kulaté razítko,“ doufá ministr. Návrh je připraven do připomínkového řízení.

Jiný návrh na zpřísnění podmínek pro soudní znalce včetně povinných vstupních zkoušek předložil už před časem opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09). Ten upozornil, že ministerstvo svůj zákon odesílá se značným zpožděním. „Je velké riziko, že ho v tomto volebním období již nestihneme projednat. Moje novela může být projednána a schválena už v tomto volebním období,“ napsal ČTK. Vláda Plíškův návrh nepodpořila.

Odlišné posudky ve známých kauzách

Různé závěry znalců ovlivnily i několik významných kauz. Sporný posudek zhotovil například Radek Matlach, který v případě zdravotní sestry z Rumburku obžalované z vražd pacientů tvrdil, že smrt způsobil nárůst draslíku v krvi a následná zástava srdce. Lékař Martin Dobiáš, který zpracoval takzvaný revizní posudek, došel ale k závěru, že Matlach nemá svá tvrzení podložená. „To, co předvedl, značí nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak,“ uvedl u soudu Dobiáš (více zde). Matlachovi ve správním řízení hrozí pokuta i vyškrtnutí ze seznamu znalců.

Dalším znalcem, který se kvůli posudku dostal do problémů, je Jiří Doleček. Čelí podezření z vypracování hrubě zkresleného posudku o nehodě lobbisty Romana Janouška (čtěte zde). Tvrdil, že Janoušek mohl ženu zachytit zpětným zrcátkem. Ústav soudního inženýrství mu ale vytkl, že to nebylo technicky přijatelné a že pro své závěry použil simulační program, který není přezkoumatelný.

Zásadně odlišné a vzájemně si odporující posudky zazněly také u Krajského soudu v Ostravě, když se zabýval případem Petra Kramného. Zatímco podle posudku znalce obžaloby Kramný usmrtil svou ženu a manželku elektrickým proudem, znalec obhajoby to odmítl a označil tento závěr za pouhé hypotézy (čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue