Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dědečka do ústavu proti jeho vůli? Ministerstvo řeší, jak tomu zamezit

  • 12
Člověk, kterého opatrovník umístí proti jeho vůli do ústavu či domova pro seniory, nyní nemá mnoho možností, jak se bránit. Napravit by to měla novela zákona o sociálních službách, kterou připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ta by měla stanovit jasná pravidla pro úřady, soudy i poskytovatele sociálních služeb.

„Nejedná se o desítky nebo stovky klientů, jsou to spíš jednotky. Přesto je to zásadní problém. Některé případy řeší i Evropský soud pro lidská práva,“ řekl na úterní tiskové konferenci Jan Vrbický z Oddělení koncepce sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Tomu by měla zamezit právě novela zákona o sociálních službách. „Bude nutné zvát k jednání osoby, když se o nich rozhoduje. A zároveň informovat všechny aktéry, kterých se to týká o tom, že tady je klient, který projevuje nesouhlas s poskytováním dané sociální služby a přeje si něco jiného,“ vysvětluje ředitel odboru sociálních služeb David Pospíšil. Místo člověka, který se na soud nemůže obrátit sám, by podnět mohl podat také například pracovník sociálního zařízení.

Víc zapojit by se měly také kraje a obce, které klientovi pomohou se zajištěním vhodné služby. K řešení situace pro seniory a další lidi, kteří nemají ze zařízení kam jít, by mělo přispět sociální bydlení. Podle Pospíšila je nutné se zabývat také opatrovníky. Těmi jsou často obce a starostové nemají čas se případům věnovat.

Soud nesvéprávného člověka často ani nepřizve

Novela, která má vejít v platnost v lednu 2017, se bude týkat lidí s duševními poruchami, s demencí, se závislostmi na drogách nebo alkoholu. Především se však dotkne velké skupiny seniorů, kteří ztrácejí schopnost o sobě rozhodovat a nastupuje u nich proto institut opatrovníka. „Těch lidí bude stále víc. Není možné o nich rozhodovat, aniž by se k tomu osoba, které se to týká, přizvala,“ říká Vrbický.

Nyní podle Pospíšila mnoho možností, jak se bránit, nemá. „Jedna možnost je domluvit se s opatrovníkem, pokud to lze. Může se také obrátit přímo na soud. Tam jsou ale možnosti omezené. Měli jsme i případ, kdy si okresní soud danou osobu nepřizval k rozhodování o jejím osudu a rozhodl bez ní,“ podotýká Pospíšil.

Podle zástupců ministerstva by se měly změnit zákony o sociálních službách a o zvláštních soudních řízeních. Úpravy mají sladit českou legislativu s mezinárodními úmluvami o lidských právech i s evropskými pravidly. MPSV proto bude o změnách jednat i s Ministerstvem spravedlnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video