Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon o rodině je děravý, plodí bezejmenné děti s nepravými otci

  6:21aktualizováno  6:21
Devítiměsíční kojenec žije s mámou i tátou, přesto má v rodném listě jako otce zapsaného cizího muže. Rodiče chtěli dítě pojmenovat Tomáš, přesto ho matrika vede jako "bezejmenné". I takové situace způsobuje zákon o rodině z roku 1963. Ministerstvo spravedlnosti ho přesto hájí. Změny ale chystá: mužům dá víc času na popření otcovství.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Modelový příklad: manželé se rozvedou k 1. prosinci 2010. Žena hned poté, dejme tomu 7. prosince, otěhotní s jiným mužem. Dítě se jim narodí 13. září 2011 (tedy 286 dní po rozvodu). Na matrice ale do rodného listu nezapíšou biologického otce, nýbrž exmanžela.

Zákon o rodině je neúprosný, stojí v něm, že ještě 300 dní po rozvodu je otcem dítěte bývalý manžel. A nepomůže ani to, když se pravý otec k dítěti hlásí a chce být v rodném listě zapsán.

pOPŘENÍ OTCOVSTVÍ

Na popření otcovství má "otec" v současné době šest měsíců. Pokud tuto lhůtu propásne, má smůlu. Po verdiktu Ústavního soudu, který prohlásil, že lhůta je příliš krátká a poškozuje práva otců, ministerstvo spravedlnosti v novele občanského zákoníku navrhuje, aby se prodloužila na tři roky. Ale pouze v případě, že se dítě narodí za manželství. Pokud se narodí po rozvodu a zároveň během 300denní ochranné lhůty, měl by exmanžel na popření otcovství rok. Třetí varianta je, že se dítě narodí nesezdanému páru. V tom případě je otec dítěte zapsán do rodného listu na základě souhlasu před matrikou nebo soudem. Pokud zjistí, že otcem dítěte není, bude mít na popření otcovství jako teď pouze šest měsíců. Ministerstvo chce novelu předložit vládě na jaře.

"Když se dítě narodí do manželství nebo 300 dní od rozvodu, tak je tam právní domněnka, že otcem je manžel. Když chce manžel nebo matka otcovství popřít, musí před soud, jinak to nejde. Jediná výjimka je, když matka uzavře ještě před porodem jiné manželství, pak je nový manžel ze zákona otcem," vysvětlila právnička Michaela Vosátková.

Trojici - tedy exmanželovi, matce dítěte a pravému otci - pak nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud. Nejdříve musí exmanžel v rámci jednoho soudního řízení popřít otcovství, v rámci druhého si pak biologický otec zažádá o určení otcovství. V případě, že exmanžel z nějakého důvodu odmítá otcovství popřít, nařídí soud testy DNA.

Ministerstvo spravedlnosti argumentuje následovně: "Účelem uzavření manželství je právě založení rodiny a výchova dětí. Nemůže tedy zůstat pouze na vůli matky, svobodné či vdané, koho určí za otce svého dítěte, neboť se vždy musí brát v úvahu i právo manžela na otcovství k dítěti a právo dítěte na stabilní rodinné prostředí," uvedla tisková mluvčí Tereza Palečková.

Nedostatky v zákoně se podle právníků mimo jiné odvíjejí od toho, kdy zákon vznikl a tím, že nebyl nikdy příliš novelizován (ministerstvo spravedlnosti nyní změny chystá, viz box vpravo).

"Zákon o rodině je z roku 1963 a jde v něm hlavně o ochranu dítěte, aby bylo zajištěno, že má dva rodiče s vyživovací povinností. Ale je pravda, že když se všechny strany (exmanžel, matka, biologický otec; pozn. red.) shodují a biologický otec chce být v rodném listu zapsán, tak je to celé zbytečně zdlouhavé," míní Vosátková.

"Dříve se s tím člověk nesetkával, nyní bych řekla, že těch řízení je opravdu dost. Je to stylem života, lidé se nerozvádějí, nevyřeší si minulost, vrhají se do nových vztahů a neuvědomují si, co to obnáší," dodala právnička.

Kvůli rychlosti soudů může být nepravý otec v rodném listě zapsán i několik let. "Otázkou je, u kterého soudu to bude ležet. Někde jsou velice rychlí, především v menších městech, ale čím větší město, tím je to časově náročnější. Vždycky jsem radši, když mi rodinněprávní věc dopadne na okresní soud, který není tak zahlcený. Jde často o emoce a lidé to chtějí mít rychle za sebou," uvedla právnička Lenka Řehulová.

Jméno: bezejmenný. Příjmení: exmanželovo

Mít zapsané v rodném listě své jméno v kolonce "otec" mimo jiné znamená, že dotyčný musí platit na dítě výživné. "Když se popře otcovství, tak pak může vyškrtnutý ‘otec’ zažalovat toho biologického kvůli tomu, že plnil povinnost za někoho jiného, což je bezdůvodné obohacení," osvětlila Vosátková.

Dodala ale, že když platil výživné například pět let, tak zpět dostane peníze pouze za tři roky, víc zákon neumožňuje.

Komplikace nastává i na matrice. Být otcem, ať už skutečným, či jen "papírovým", znamená ještě jednu věc: aby mohlo mít narozené miminko zapsané v rodném listě křestní jméno, musí s tím souhlasit oba rodiče.

"Exmanžel má možnost napsat, že je mu jedno, jak se bude dítě jmenovat. V okamžiku, kdy ho ale matka třeba nesežene, tak bude mít dítě v rodném listě napsáno ‘bezejmenné’," řekla iDNES.cz Eva Kalašová z berounské matriky.

DÍTĚ NEMŮŽE POPŘÍT OTCE

Další dírou v zákoně o rodině je podle právníků to, že ignoruje možnost, kdy by dítě chtělo vyškrtnout z rodného listu svého nepravého otce. "Stal se případ, kdy si dítě s otcem nerozumělo a on mu pak řekl, že není jeho. Dítě ho chtělo z rodného listu vymazat, což mu zákon neumožňuje, pokud s tím otec nesouhlasí," vysvětlila právnička Vosátková. I to chce ministerstvo změnit,

"Měli jsme tu případ, kdy spolu manželé nežili a matka chtěla, aby se její dítě, které měla s někým jiným, jmenovalo po ní, Ivana. Její manžel ale řekl, že žádnou Ivanu nechce," popisuje jeden z případů Kalašová s tím, že matce pak nezbývalo nic jiného, než se obrátit na soud, který ji umožnil dítě pojmenovat i bez souhlasu otce.

Zároveň, pokud je v rodném listě exmanžel, tak dítě bude mít jeho příjmení. Tedy za předpokladu, že se pár před svatbou domluvil, aby se jejich dítě jmenovalo po manželovi.

Na berounské matrice se s případy, kdy musí do rodného listu zapsat nepravého otce, setkávají často. "Vztahy často vznikají za manželství a nikdo nečeká tři sta dní. Pak jsou z toho dost rozčarovaní, protože přijdou, biologický otec se chce přihlásit k otcovství, ale zákon mu to nedovolí. Myslí si, že když je matka rozvedená, tak je to v pořádku, a pak se diví, když jim říkáme, koho zapíšeme do rodného listu," potvrzuje Kalašová.

"Vyřešit to mohou svatbou, ne každá se ale chce vdávat a ne každou si chce ten muž vzít," uzavírá matrikářka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz