Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a místopředseda ČSSD a jihomoravský

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) diskutovali v Otázkách Václava Moravce. | foto: ČTK

Zákon o pojišťovnách dostane Sněmovna do konce roku, tvrdí Heger

  • 122
Poslední část reformy zdravotnictví, zákon o zdravotních pojišťovnách, dostanou poslanci do konce roku. Uvedl to ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zákon by měl stanovit stejné podmínky pro všechny pojišťovny. Opozice reformy kritizuje, podle místopředsedy ČSSD Michala Haška jsou některé změny protiústavní.

Třetí část reformy by měla pojišťovnám naložit větší odpovědnost, zároveň ale i dát pravomoci dělat aktivně zásahy do zdravotnického systému. Vláda by měla dostat ideový návrh zákona do konce letních prázdnin, řekl šéf resortu zdravotnictví v Otázkách Václava Moravce.

Daň z tabáku do zdravotnictví

Více peněz od kuřáků cigaret chce do zdravotnického systému přivést ministr Leoš Heger (TOP 09). Od svého stranického kolegy, ministra financí Miroslava Kalouska, má prý "vágní příslib", že při případném zvyšování spotřební daně u tabáku, by šla část peněz přímo na zdravotnictví. Dosud peníze putují do státního rozpočtu.

První balík zdravotnických zákonů čeká na schválení Senátu, o dalších zákonech budou v úterý jednat poslanci. Zda opoziční ČSSD a KSČM podpoří některý z reformních zákonů, záleží na zasedání obou poslaneckých klubů 12. července. Uvedli to 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek a místopředsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Soňa Marková z KSČM.

Oba ministrovi vyčetli, že chystané změny s nimi dostatečně nediskutoval. "Koalice se nezajímá o náš názor, naše hlasy nepotřebuje," řekl předseda Asociace krajů Hašek. "Jsme připraveni s poslaneckými kluby opozice jednat. Bude na to čas mezi prvním a druhým čtením zákona," reagoval Heger.

"Doporučím kolegům o zákonech dále jednat. Zejména o zákoně o záchranné službě, který potřebujeme. Některé změny, které reforma přinese, jdou za rámec Ústavy," podotkl Hašek, který kritizoval vládu, že měla nejdříve "ucpat díry" v současném systému a teprve pak dělat reformy.

Měly by se posílit i práva lékařů, míní Klener a Pafko

Chirurg Pavel Pafko a hematolog a onkolog Pavel Klener se shodli, že by se měly také posílit práva lékařů. Kraje budou podle Haška požadovat, aby měli status veřejného činitele i záchranáři, kteří jsou někdy vystavení agresi pacientů. Heger k tomu uvedl, že zákon o zdravotních službách například umožní lékaři či záchranáři odmítnout pacienta, který nechce spolupracovat.

Pafko kritizoval, že podle zákona bude moci student medicíny ošetřovat pacienta jen s jeho souhlasem. "Pacienti musí vědět, že jdou-li do výukového pracoviště, že je bude vyšetřovat i student. Zkomplikuje se tím výuka," řekl.

Podle Hegera musí pacient souhlasit už dnes, pouze s tím rozdílem, že porušení dosud není sankcionováno. Pokuty pro nemocnice se podle něj zavádějí kvůli stížnostem některých pacientů. "Zákon ale nebude likvidační," uvedl ministr v České televizi.

K reformě mají výhrady také odbory. Na úterý zorganizovaly happening před ministerstvem zdravotnictví a pochod k budově Sněmovny. Tam budou poslanci řešit zákon o zdravotních službách a další zdravotnické zákony, které na konci června schválila vláda. Podle Hegera nešla příprava reformy urychlit, protože probíhala diskuze o příslušných zákonech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue