Ať si Ukrajinci vyřizují práci až u nás, mafii to zbaví příjmů, řekl Chovanec

  9:53aktualizováno  9:53
Umožnit českým firmám, aby snáze získaly zaměstnance z Ukrajiny a nevydělávala na tom mafie, chce exministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Pracovní povolení by si vyřizovali až v Česku, kam by přijeli jako normální turisté. Navrhl to na jednání výboru pro bezpečnost při projednávání vládní novely zákona o pobytu cizinců.

Milan Chovanec před povolebním vyjednáváním se zástupci hnutí ANO (22. října 2017) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Mafie se na těchto lidech přiživuje. Tito lidé by si tyto věci vyřídili u nás. Je to cesta, jak omezit organizovanému zločinu zdroj příjmů,“ řekl bývalý ministr vnitra.

„Dojde tak ke gigantickému přetížení úřadů a nechceme aby tím primárně trpěli čeští nezaměstnaní,“ namítl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Není podle něj navíc jisté, jestli mafie nepřesune svou aktivitu z Ukrajiny do Česka.

„Mně se těžko přijímá, že Česká republika nedokáže vytvořit síto na svém území,“ opáčil mu Chovanec. Nejen firmy podle něj mají eminentní zájem na tom, aby se do Česka snáze pracovní síly z Ukrajiny dostávaly.

Minimálně ve zdravotnictví se podle Chovance bez dovozu pracovních sil z jazykově a kulturně blízkého prostředí neobejdeme. Tento názor podpořil při jednání výboru i komunista Zdeněk Ondráček.

Novela zákona, kterou předložila vláda a ve Sněmovně prošel prvním čtením, má umožnit kvóty pro ekonomické migranty. „Vláda by mohla stanovit, že třeba na Ukrajině bude moci být v daném roce podáno x tisíc žádostí,“ řekl Mlsna.

Chovanec i někteří další členové výboru, třeba Jiří Mašek z ANO, kriticky hodnotili to, že by šlo o povolení jen na rok a poté by se dotyčný musel znovu vrátit do své země pro nové. Poslanec STAN Vít Rakušan avizoval, že u zaváděných mimořádných pracovních víz navrhne zrušit jejich časové omezení na rok.

Cizinci, kteří se přistěhují do Česka a budou zde chtít být déle než rok, mají mít podle vládního návrhu povinnost absolvovat integrační kurz, který by probíhal osm hodin denně. Cizinec by se v něm seznámil se svými právy a povinnostmi.

„Neabsolvování kursu by bylo přestupkem, za který by hrozila pokuta deset tisíc korun,“ řekl před výborem pro bezpečnost náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. To se přitom týká jen cizinců ze zemí mimo Evropskou unii.

Ministr vnitra Jan Hamáček chce pozměňovacím návrhem zkrátit na půl roku řízení o odnětí povolení k pobytu pro cizince, kteří by byli v Česku třikrát odsouzeni za úmyslný trestný čin. Nyní toto řízení trvá podle něho dva roky i déle. Jednání o zákonu výbor přerušil, poslanci nyní mohou podávat konkrétní pozměňovací návrhy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Na 17. listopad se chystají vzpomínkové akce i protesty proti premiérovi

Fotografie Václava Havla obklopená svíčkami na Národní třídě (17. listopad...

V sobotu 17. listopadu se ve městech po celé republice uskuteční několik desítek různých akcí a pochodů. Většina z nich...

Babiš rozděluje společnost, ale zlepšil výběr daní, ukázal průzkum

Tisková konference ohledně kauzy Čapího hnízda a vyjádření Babiše mladšího (15....

Agentura Median provedla průzkum, který hodnotí vnímání osobnosti Andreje Babiše veřejností. Nejvíce negativně podle...

Najdete na iDNES.cz