Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři navrhli přitvrdit pravidla pro veřejné zakázky a solárníky

  11:28aktualizováno  17:42
Zákon, kterým chtěla vláda omezit anonymní akcie, senátoři přitvrdili. Akciové společnosti, které budou chtít veřejné zakázky, musí mít podle návrhu Senátu zaknihované akcie v centrálním depozitáři. Stejné pravidlo by platilo pro příjemce dotací na obnovitelné zdroje energie, takže by stát mohl zjistit, kdo je vlastníkem solárních elektráren.

Senátor Ivo Bárek navrhl přitvrdit zákon o transparentnosti akciových společností. O veřejné zakázky či dotace na obnovitelné zdroje energie by se mohly ucházet jen takové firmy s anonymními akciemi, které je zaknihují v centrálním registru. | foto: Senát ČR

Pro změnu, kterou v Senátu prosadil Ivo Bárek z klubu sociální demokracie, hlasovalo 59 senátorů, nikdo nebyl proti, 11 senátorů se zdrželo. Před změnou varoval senátory ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Zákon se totiž nyní vrací do Sněmovny a podle Blažka hrozí, že už neprojde nic. Ani senátní návrh, ani původní vládní.

"Původní návrh neruší anonymní vlastnictví akcií ani přístup těchto společností k veřejným zakázkám," vytkl zákonu senátor Ivo Bárek. A navrhl změnu. Jistou výjimku by při zájmu o veřejnou zakázku měly zahraniční akciové společnosti. Těm by místo zaknihovaných akcií stačilo čestné prohlášení, v němž budou muset deklarovat vlastníky, kteří mají větší než desetiprocentní podíl.

"Pokud už chcete vládní návrh měnit, stanovme stejné pravidlo i pro české akciové společnosti," reagoval na Bárkův návrh senátor ODS Miloš Vystrčil. K tomu se ale senátoři nepřiklonili.

Původní vládní návrh označil Bárek za krůček dopředu, ale jen milimetrový. Za spolehlivou metodu boje s anonymními akciemi označil jen jejich zaknihování v centrálním depozitáři. Bárka podpořil i šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha. Dostal prý řadu výzev, aby senátoři podpořili původní vládní návrh.

Jeden z nich byl podle Víchy i od sdružení Rekonstrukce státu, které deklaruje, že jednou z jeho priorit je boj proti korupci. "Přiznám se, že to mi vyrazilo dech," řekl Vícha. Věří, že jde jen o omyl a že si to sdružení Rekonstrukce státu uvědomí. Martin Fadrný z Ekologického právního servisu iDNES.cz řekl, že by bylo lepší, kdyby Senát schválil původní vládní verzi, jak s anonymními akciemi nakládat. "Lepší vrabec ve Sbirce zákonů než holub na střeše," uvedl Fadrný. Má pochybnosti o tom, jestli to, co navrhl Bárek, je v souladu s evropskou legislativou.

Představa vlády: tři možnosti, co dělat s anonymními akciemi

Původní vládní návrh předpokládá, že s existujícími anonymními akciemi na majitele by bylo možné po schválení zákona nakládat trojím možným způsobem. Buď je zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by se nestalo ani jedno, změnily by se automaticky na akcie na jméno.

Možnost uložit akcie u bank je ale podle části senátorů za ČSSD nedostatečná. Bárek upozornil, že se nejedná jen o banky, ale i o obchodníky s cennými papíry a také příhraniční poskytovatele investičních služeb, kterých je podle Bárka 1 559. Navíc jsou podle něj někteří z nich registrováni v zahraničí, třeba na Kypru. "Už vidím, jak se jim bude posílat obálka s červeným pruhem kvůli anonymním akciím," zpochybnil vládní verzi zákona senátor za ČSSD.

Ministr spravedlnosti Blažek senátorům řekl, že od ledna 2014 začne platit zákon o obchodních korporacích. "Nebude možné zakládat takové společnosti, u kterých jsou anonymní akcie," řekl Blažek. Zákon, který předložila vláda, se tak týká pouze těch firem s anonymními akciemi, jež už existují.

Zákon přitáhl pozornost, když se do něj ve Sněmovně pokusil zasáhnout poslanec ODS Pavel Suchánek. U existujících firem navrhl omezit anonymní akcie pouze u těch, které se ucházejí o veřejné zakázky. Hrozící rebelii v ODS se ale vedení strany podařilo utlumit. Pro "Suchánkovu verzi" bylo jen 18 členů klubu občanských demokratů a většina z nich, až na čtyři poslance (Béma, Šťastného, Floriána a Rádla), se pak přidala k vládnímu návrhu (více zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz