Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před hlukem se budou lidé chránit i sami, plánuje ministerstvo

  16:04aktualizováno  16:04
Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny v systému ochrany před hlukem. Nově počítá i se spoluúčastí obyvatel. Pokud si někdo bude chtít postavit dům blízko rušné silnice, musí si připlatit například za dvojitá okna. Jinak by nemusel ani dostat stavební povolení. Počítá s tím věcný záměr zákona o hluku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Cílem tohoto zákona je nahrazení stávajícího překonaného systému ochrany obyvatelstva před hlukem stanovením nových pravidel, jež by umožňovala řešení problémů, které stávající právní úprava buď dostatečně neumožňuje, nebo vůbec neřeší," vysvětlit ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Hlavní změnou je opuštění limitů hluku a přechod k hlukovým mapám. Součástí územních plánů budou nově čtyři hlukové zóny odstupňované podle míry rizika pro lidské zdraví. V zónách A a B se bude moci stavět v podstatě bez omezení, v zónách C a D už to bude obtížnější.

"V zóně C nelze vydání stavebního povolení zaručit, bude nutná realizace protihlukových opatření. V nejhlučnější zóně D, která odpovídá tomu, kdy je hned vedle komunikace plot a navazuje daný pozemek, může být vydání povolení běžně odmítáno," řekla iDNES.cz Dana Potužníková ze Státního zdravotního ústavu.

Ukázka hlukové mapy - analytický podklad pro určení zón - noční.
Ukázka hlukové mapy - analytický podklad pro určení zón - denní.

Spoluúčast majitelů nemovitostí na protihlukových opatřeních se ale týká jen nové výstavby. U té stávající se budou opatření dál řešit na úkor vlastníka zdroje hluku, u silnic tedy Ředitelství silnic a dálnic, u železnic Správy železniční dopravní cesty, atd.

Novinkou je také možnost lidí žijících u rušné silnice odmítnout stavbu protihlukové stěny. "Nyní musí hygienik požadovat protihlukové opatření po všech, i když to sami nechtějí, protože se třeba chtějí ze zahrady dívat na vlaky, které jim za plotem jezdí. Nově budou moci opatření odmítnout a do katastru pak bude zaneseno akustické věcné břemeno," přiblížila Potužníková.

Definice hlukových zón

A - hluk není problém (nelimituje výstavbu)
B - hluk může být problém (musí být splněny stanovené podmínky)
C - hluk je problém (vydání stavebního povolení není zaručeno, je nutná realizace protihlukových opatření)
D - hluk je závažným, limitujícím problémem (stavební povolení v zóně je běžně odmítnuto)

Pokud poté nemovitost koupí někdo, kdo si bude na hluk stěžovat, bude si muset stavbu stěny zaplatit ze svého.

Koncerty a děti budou řešit obce

Ministerstvo plánuje také přenesení pravomocí, odpovědnosti a dozoru nad ochranou proti hluku na obce. Pod státním dozorem mají zůstat jen zvuky, které mohou negativně ovlivnit zdraví - tedy hluk z pozemní a letecké dopravy a třeba z průmyslových areálů. Naproti tomu například hluk z dětského hřiště, z koncertů, sportovních akcí nebo od sekaček a cirkulárek budou spadat pod pravomoc obcí.

"Jen obec ví, kolik má na rok naplánováno akcí. Měla by proto rozhodovat i o hluku z nich, například do kolika hodin bude pouť nebo kdy budou koncerty. Je to evropský přístup," dodala Potužníková.

Obce tak budou mít větší možnost například zakázat sekání trávy o víkendech. Nyní to mohou udělat vyhláškou. "Pokud si na to nějaká obec troufne, tak ano, zákon zákaz používání sekaček umožní," podotkla Potužníková.

Hygienické limity zůstanou

"Zákon nebude měnit současné hygienické limity, které respektují doporučení Světové zdravotnické organizace," zdůraznil ministr Heger. Počítá se navíc se zavedením hodnocení zdravotních rizik jako závazného nástroje regulace hluku.

Samotnému předložení zákona bude ještě předcházet široká diskuse. Zveřejnění znění předpisu ministerstvo plánuje na rok 2014, platit by zákon mohl od stejného roku, nebo od roku 2015. Zákon bude historicky první samostatnou normou, která se věnuje ochraně před hlukem. Nyní je ochrana před hlukem upravena v novele zákona o veřejném zdraví, do níž byla zapracována směrnice EU o omezení škodlivého a obtěžujícího hluku z roku 2002.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...Najdete na iDNES.cz