Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Základny NATO změní mapu Střední Asie

  11:29aktualizováno  11:29
Vojenské mapy Střední Asie čekají velké změny. Kartami zamíchají základny zemí NATO, které plánují na svých území vybudovat Uzbekistán a Kyrgyzstán. Vláda USA zamýšlí do ekonomik nových spojenců investovat miliardy dolarů. "A Moskva bezmocně přihlíží, jak nedávný potenciální protivník mění bývalé republiky Sovětského svazu v další nepotopitelnou letadlovou loď," soudí ruský list Izvěstija.

Před několika dny se objevily zprávy, že se Uzbekistán a Kyrgyzstán za zády Kremlu dohodly na vybudování vojenských základen NATO na svém území. Jde o uzbecké vojenské letiště Chanabad a o civilní letiště Manas v kyrgyzském hlavním městě Biškeku.

Do Uzbekistánu chtějí USA investovat
V Chanabadu je nyní dislokováno půldruhého tisíce amerických vojáků a více než tři desítky vrtulníků. Denně sem letadla přivážejí náklad pro americké uskupení bojující v Afghánistánu a zařízení na modernizaci letiště.

Nynější status letectva a pěchoty USA určuje dohoda mezi ministerstvy obrany USA a Uzbekistánu, která platí po dobu protiteroristické operace. Američané také nemohou používat uzbecké území pro stíhačky, vojenská letadla mohou přistávat na letištích Chanabad a Tuzel jen ve "výjimečných případech".

Izvěstija citují zdroj z ruského ministerstva obrany, že po vypršení této dohody bude oficiálně oznámeno, že americká vláda si najímá letiště Chanabad na 25 let. V Uzbekistánu pak bude dislokováno až 3000 amerických vojáků a 50 nebo 60 stíhaček. Do zařízení tohoto objektu USA investují přes 500 milionů dolarů a
roční nájem bude dalších 270 až 300 milionů.

Kyrgyzstán prodlouží Američanům pobyt
Zatímco "uzbecká transakce" se pečlivě tají, vedení sousedního Kyrgyzstánu naopak o svých kontaktech s Američany hrdě mluví. Prezident republiky Askar Akajev prohlásil, že Kyrgyzstán je připraven prodloužit roční dohodu s USA o poskytnutí svého území pro americký vojenský kontingent.

Dnes na civilním letišti Manas přijímá dopravní letadla více než 200 amerických a
francouzských vojáků, v únoru se počet příslušníků zahraničního kontingentu zvýší na 3000. Z Frankfurtu přilétají do Biškeku pravidelně vojenské letouny USA.

V nejbližších dnech bude do Kyrgyzstánu přesunuto šest cisternových letadel a po dokončení modernizace letiště k nim přibude eskadra stíhaček F-15 a francouzské letouny Mirage. V jejich dosahu se tak ocitnou západní oblasti Číny, Uzbekistán, Tádžikistán, největší kazašská města a indicko-pákistánská hraniční oblast.

Kyrgyzstán jako signatář smlouvy o kolektivní bezpečnosti nemá právo budovat na svém území vojenské základny jiných států. Vojáci, kteří přijíždějí do Biškeku, mají proto status pracovníka zvláštní diplomatické mise. Vysoký činitel Pentagonu řekl listu USA Today, že toto letiště se má stát základem dlouhodobé vojenské přítomnosti USA v bývalých sovětských republikách Střední Asie.

Moskva zakázala dění komentovat
Moskva vyhlásila na oficiální komentáře k této situaci přísné tabu. Ministerstvo obrany ani ministerstvo zahraničí o vývoji událostí nechtějí mluvit.

Jedině první zástupce náčelníka generálního štábu Jurij Balujevskij trpce prohlásil, že "je to čistě vnitřní záležitost každého z těchto svrchovaných států", a dodal, že "pobyt zahraničních vojsk na jejich území ještě nějakou dobu potrvá".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz