Základní pravidlo Stasi: Rozložit a znemožnit!

  15:57
Ani západní experti na Německou demokratickou republiku si před rokem 1989 nedokázali představit, jak hustá byla síť důstojníků, úředníků a spolupracovníků Stasi. Pro srovnání: československá StB si koncem 80. let podle dostupných informací vystačila přibližně s pětinou.

Exponáty z muzea Stasi - odposlouchávací technika | foto: Profimedia.cz

Diktatura Německé demokratické republiky (NDR) si byla ve vztahu nejen ke slovesným umělcům, nýbrž obecně k občanům, vědoma základního rozporu mezi klikatostí jednotlivcových myšlenek a přímočarostí požadavků komunistické moci. Spisovatel se tudíž strachoval o svobodu tvorby, stát se zase děsil, že poetická svoboda ohrozí jeho moc. Literaturu NDR proto "chránila" rozsáhlá síť ministerstva pro státní bezpečnost (Stasi) a spolu s ní i síť autocenzur a úliteb, do níž se autoři zapletli sami.

Vynucená jednota
Náklady na konejšení státních běsů byly v NDR enormní. V éře Waltera Ulbrichta (vládl v letech 1950-1973), jehož perzekuční metody v sobě snoubily brutální metody nacistického a stalinistického režimu, evidovala Stasi sto tisíc neoficiálních spolupracovníků. S nástupem Ericha Honeckera (časově navázal na Ulbrichta a vládl do roku 1989) režim ustoupil od hromadného zatýkání, zaměřil se na rafinovanější, tzv. operativní postupy – a počet spolupracovníků vystoupal až na sto osmdesát tisíc. Pro srovnání: československá StB si koncem 80. let vystačila se zhruba třiceti tisíci spolupracovníků.

Honeckerova limuzína. Před třemi lety byla nabízena v aukci.

Zdánlivé uvolnění režimu mělo za následek i užší sepětí spisovatelské obce s komunistickou stranou SED. Stvrzeno bylo roku 1973 oficiálním prohlášením spisovatelské organizace: "Členové Svazu spisovatelů NDR uznávají vedoucí úlohu dělnické třídy a své strany v kulturní politice. Hlásí se k tvorbě v duchu socialistického realismu. Rozhodně vystupují proti všem formám ideologické koexistence a revizionistickým snahám ovlivňovat literaturu."

Složitá cesta domů
Zatímco Ministerstvo pro státní bezpečnost NDR rozlišovalo v roce 1950 pouze tři kategorie neoficiálních spolupracovníků, v letech osmdesátých jich bylo osm. Na likvidaci opozičních skupin, které kromě literátů představovala i mírová a ekologická hnutí či skupiny diskutující o lidských právech, se v rámci oddělení XX podíleli zejména kategorie GMS, IME, IMS a IMB.

Takzvaní IME (neoficiální spolupracovníci pro zvláštní nasazení) se většinou rekrutovali z řad vysokých funkcionářů státních podniků či institucí. Přes ně režim mohl ovlivňovat profesní postup podezřelých osob. Častým úkolem bylo tyto osoby zdržovat pod pracovní záminkou na určitém místě. Například při instalaci odposlouchávacích zařízení (štěnic) bylo nutné udržet "objekt“ co nejdéle mimo bydliště. Složitější situace nastala, jednalo-li se o vícečetnou domácnost. V takových případech bylo na jedno odpoledne nasazeno i patnáct konspirativních spolupracovníků. Od ředitelky mateřské školy, manželova šéfa, manželčiných kolegů z práce, kteří ženu spěchající vyzvednout dítě do školky na poslední chvíli zatáhli do "neodkladného" hovoru, případně taxikáře, který si na poslední chvíli spletl cestu.

Takzvaní IMS (neoficiální spolupracovníci za účelem politicko-operativní infiltrace) tvořili daleko početnější skupinu. Fungovali coby informátoři, dokumentovali chování i kontakty "nepřátelsko-negativních" skupin.

Kámen s kamerou (označena kroužkem)

Farář ve spodním prádle
Spolupracovníci obvykle neměli tušení, do jaké míry Stasi jejich informace využije. Veškeré informační nitky, které agenti nashromáždili, se sbíhaly u nejvyšších důstojníků Stasi. Ti je skládali jako puzzle třeba rok, ale v některých případech klidně i deset let. Jakmile do sebe zapadly, Stasi vyhotovila plán "operativního postupu".

Například agent pod krycím jménem Leipzig (Lipsko) 8. září 1968 svému vedoucímu důstojníkovi sdělil, že se farář Brüsewitz při fotbale tak potil, že si sundal dlouhé kalhoty a dál hrál pouze v trenýrkách. O sedm let později mohla Stasi tuto zprávu zužitkovat: farář Brüsewitz se 18. srpna 1976 na protest proti nesvobodě a diktatuře veřejně upálil – a nastal čas ukázat ho v nejhorším možném světle. Jako psychicky narušeného, podivínského člověka. Stasi tak přes komunistické noviny Das Neue Deutschland pustila informaci, že Brüsewitz v březnu 1976 (!) "kdy hrál s dětmi fotbal, na sobě neměl nic než spodní prádlo".

Romeo, který nemiluje
Destruktivní fantazie Stasi namířená proti odpůrcům režimu byla bezbřehá. Zahrnovala inscenace profesních neúspěchů, šíření lživých informací mezi blízkými osobami, přesvědčování okolí o nemorálním způsobu života (zejména v případě zástupců církve), demonstrativní sledování, telefonický teror, inzertní kampaně, poškozování osobního majetku, klamné lékařské posudky, "demontáž" psychiky.

Často nemusela vyvíjet ani přílišnou aktivitu. Díky psychologickým metodám byla schopna aplikovat "nenáročné" metody s "dobrými" výsledky. U psychicky labilních osob stačilo málo. Vyměnit několikrát týdně nádobí v kuchyni či kořenky, přemístit nábytek. Stačil samotný fakt, že o těchto změnách dotyčný mluvil, a jevil se tudíž jako zmatený a neurotický a ztrácel ve svém okolí na důvěryhodnosti.

Jednou z nejobskurnějších akcí Stasi byl program Romeo, jenž narušoval a rozkližoval partnerské vztahy. Agenti IMS proto museli shromažďovat i předměty sledovaných osob (například dopisní papíry, známky, telefonní seznamy) – Stasi je pak používala kupříkladu k fingovaným milostných či anonymních dopisů.

. zneužití rodinné důvěry

Jedním z veřejně známých případů zneužití rodinné důvěry byla kauza agenta Donalda alias básníka Knuda Wollenbergera. Jeho žena, filozofka Vera Wollenbergerová, se až roku 1991 dozvěděla, že ji manžel téměř celý život udával.

Jedním z veřejně známých případů zneužití rodinné důvěry byla kauza agenta Donalda alias básníka Knuda Wollenbergera. Jeho žena, filozofka Vera Wollenbergerová, se až roku 1991 dozvěděla, že ji manžel téměř celý život udával. Vera, nyní dívčím jménem Lengsfeldová, v současnosti pracuje jako překladatelka a průvodkyně ve věznici Hohenschönhausen, kde kdysi byla kvůli své opoziční činnosti internována.

To je husté
Stasi samozřejmě musela řešit i časové vytížení agentů. Většina z nich měla vlastní zaměstnání, z něhož je Stasi - v součinnosti se zaměstnavatelem (rovněž spolupracovníkem Stasi) - musela pro plnění úkolů uvolňovat. Často tak, aby se o tom jejich rodina nedozvěděla, což s sebou neslo další závazky vůči Stasi. Za takové "zvýšené nasazení" dostávali spolupracovníci věcné i finanční kompenzace. Například agent s krycím jménem Horst Hoffmann, který byl nasazen do mírové komunity Pankow, se vzdal svého zaměstnání, protože hrozilo, že bude odhalen, neboť zatímco ostatní členové komunity zažívali profesní represe, "Hoffmann" nadále zastával vysokou funkci a tím byl podezřelý.

Ani západní experti na Německou demokratickou republiku si před rokem 1989 nedokázali představit, jak hustá byla síť důstojníků, úředníků a spolupracovníků Stasi. Šokující detaily z archivů vedou některé historiky k opačnému extrému. Stačí prý popsat dějiny státní bezpečnosti a tím se řekne vše podstatné o komunistickém režimu v NDR. Tak jednoduché to ale není.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Ukrajina tajně použila střely dlouhého doletu, nová pomoc vítězství nezaručí

24. dubna 2024  20:19

Ukrajinská armáda už začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je poskytly...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...