Premiér Mirek Topolánek v Přerově.

Premiér Mirek Topolánek v Přerově. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Základna v Přerově zůstane, tygří letku čeká stěhování

  • 13
Vrtulníková základna v Přerově zůstane zachována. Místní proslavenou tygří letku však čeká stěhování do Náměšti nad Oslavou. Verdikt vlády přijel osobně vojákům přerovské základny oznámit premiér Mirek Topolánek.

"Před rokem jsem tady stál a nic jsem vám nesliboval. Nyní mohu oznámit, že letecká základna v Přerově zůstává," řekl před nastoupenou základnou premiér Mirek Topolánek.

Jeho kabinet v pondělí rozhodl, že vrtulníková základna zůstane v Přerově zachována a na letišti bude v budoucnu fungovat smíšený civilně-vojenský provoz.

Armáda chtěla podle původních plánů v rámci reformy základnu přestěhovat do Náměšti nad Oslavou. - více zde

Elitní tygří letku čeká stěhování
Zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kolkus upozornil, že základna sice v Přerově zůstane, v jejím fungování však dojde k důležitým změnám.

V Přerově totiž zůstane 24 víceúčelových transportních vrtulníků Mi-171Š a Mi-17 a zhruba 950 vojáků. Bitevní vrtulníky Mi-24/35 včetně proslavené tygří letky se příští rok přesunou na letiště v Náměšti nad Oslavou. - více zde

Odsud budou zajišťovat v případě potřeby společně s letouny L-39 vzdušnou obranu strategických objektů státu.

Kolkus dodal, že v Přerově se armáda "s ohledem na smíšený letecký provoz bude v rámci svých možností podílet na společných projektech výstavby infrastruktury letiště, na jeho údržbě, provozu a zabezpečení chodu řízením letového provozu."

Podle Topolánka přerovská základna z bezpečnostních, strategických a dalších důvodů nemůže zaniknout. "Kdyby nevyhovovala požadavkům, nepomohly by jí ani ohledy na místní regionální rozvoj," konstatoval Topolánek.

Jak dodal, smíšený vojensko-civilní provoz pomůže kromě zachování zaměstnanosti i odbourat bariéry mezi armádou a civilním obyvatelstvem.

Do letiště budou investovat i kraje
"Je to dobrá zpráva po celou Moravu, protože bude zachována i letecká záchranná a pátrací služba. Zrušení základny by bylo špatným krokem," uvedl olomoucký hejtman Ivan Kosatík. Připomněl nezastupitelnou roli vrtulníkové základny například při povodních na Moravě v minulých letech.

Podle Kosatíka je reálně, že by do tří let mohla z přerovské základny startovat civilní letadla. Náklady na zahájení společného civilně-vojenského provozu počítá na 100 milionů korun.

Během prvních let chtějí Olomoucký a Zlínský kraj a město Přerov do letiště investovat zhruba 37 milionů. "Plně funkční projekt smíšeného letiště vidíme v horizontu deseti let," konstatoval Kosatík.

, natoaktual.cz

Video