Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Základna USA? Politici by měli odvážně říci „ano“

  1:00aktualizováno  1:00
Má být v Česku americká protiraketová základna, nebo ne? Lidé ještě ani nemohou pořádně vědět, o jakou základnu by mělo jít, ale intuitivně jsou proti. A to poměrně výrazně.
Ilustrační foto - vlajka NATO

Ilustrační foto - vlajka NATO | foto: Profimedia.cz

Nedávný průzkum ukázal, že nyní, bez bližších informací, je proti asi 80 procent občanů. To číslo se může v budoucnu změnit, nicméně úplný obrat ve veřejném mínění očekávat nelze. S útokem na Saddáma také většina Čechů nesouhlasila.

Lze samozřejmě průzkumy mínění zpochybňovat nebo si myslet, že je lepší vůbec je nedělat. Ale bylo by to uvažování ve stylu vlády Milouše Jakeše - když o problému nevíme, neexistuje.

Jistě, postoje veřejnosti nelze podceňovat. Zejména pokud část politiků uvažuje o referendu, kde by otázka zněla podobně jako v průzkumech.

Na lehkou váhu nelze brát ani argumenty odpůrců základny. Zvlášť když někteří experti mluví i o větších rizicích teroristického útoku proti České republice. Příznivci základny naproti tomu zdůrazňují, že její umístění by napomohlo rozvoji konkrétních regionů.

Ovšem nad těmito diskusemi stojí jeden klíčový argument. Před časem tato republika vstoupila do NATO, a tím se stala spojencem i USA. Jako takoví požíváme ochrany západního světa při případném napadení. Ale spojenectví s sebou nepřináší pouze výhody, nýbrž také závazky.

Naše armáda se hned tak nestane rozhodující silou, jež by pomohla Západu vyhrát některou z válek. Svůj příspěvek můžeme vyjádřit právě tím, že schválíme umístění raketové základny na svém území.

Pro politiky pochopitelně nastane těžká chvíle: budou se muset postavit proti většinovému mínění obyvatel. Historie však zná mnoho příkladů, kdy "názor lidu" nebyl prozíravý.

V dějinách nastupují chvíle - a v otázkách bezpečnostní a zahraniční politiky přicházejí poměrně často - kdy politik musí prosadit to, co považuje za správné pro budoucnost země i navzdory momentálně převládajícímu mínění veřejnosti. A riskovat třeba i porážku ve volbách.

Nezbytnou výbavou skutečného politika je odvaha přijmout odpovědnost i za kroky nepopulární. Takovým odvážným a státnickým krokem by rozhodně nebylo referendum s předem očekávatelným výsledkem.

Odvážné a odpovědné bude říci: Ano, jsme součást Západu a spojenci USA, a proto pokud budeme požádáni, odsouhlasíme umístění americké základny v České republice.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz