Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Arabský vrah, pálit mešity. Demonstrace přiostřují, ale Praha je neruší

  0:17aktualizováno  0:17
Na českých demonstracích lze hromadně skandovat „Pálit mešity!“ či zpívat, že „Arabové jsou vrazi“. Pražský magistrát i policie to akceptují. Praha ale shromáždění rozpouštět umí a v minulosti to dělala. Teď se to děje méně, říká právnička Klára Kalibová.

Na demonstraci vystoupil i zpěvák s neonacistickou minulostí Tomáš Ortel (12. prosince 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotní demonstrace proti imigraci, uprchlíkům a českým politikům, kterou v Praze pořádala radikální neparlamentní strana Národní demokracie, se patrně nestane argumentem těch, kteří se obávají o svobodu slova v České republice.

Kromě hromadného pokřiku „Je**t Alláha, pálit mešity“ či „Nic než národ“, který skandovala nemalá část účastníků během pochodu z Václavského náměstí na Pražský hrad, na akci zazněla skladba Mešita zpěváka s neonacistickou minulostí Tomáše Ortela, včetně veršů „pro Alláhovo slávu / uříznou ti hlavu / mají jen o to snahu“ či „ti, co vedou zem, diskutovat chtěj s arabským vrahem“.

Fotogalerie

Pořádání protestů se v ČR řídí zákonem o právu shromažďovacím. Úřad, který žádost o konání shromáždění přijal - v případě sobotního pražský magistrát - je může za určité situace rozpustit.

Jednou z oněch situací je, pokud se shromáždění odchýlí od oznámeného účelu k „okolnostem, které by odůvodnily jeho zákaz“, kdyby byly známé předem (text zákona zde, rozpuštění či zákaz veřejného shromáždění řeší § 10 a § 12).

„Důvody k rozpuštění jsou stejné jako ty, z jakých lze shromáždění zakázat. Tedy když popírá nebo omezuje práva občanů osobní, politická nebo jiná, pro jejich národnost, pohlaví, rasu, politické nebo jiné smýšlení, náboženství a tak dále, rozněcování nenávisti nebo nesnášenlivosti, když se dopouští násilí nebo hrubé neslušnosti, dále když porušuje ústavu nebo zákony,“ shrnul pro iDNES.cz právník Jan Vobořil.

Skandování o pálení mešit přitom směřovalo proti v Česku legálně působícímu náboženství, jehož věřící nejsou podle velkých sociologických výzkumů k násilí o nic tolerantnější než například Češi. Teroristické skupiny, zaštiťující se islámem, při svých útocích nerozlišují, koho zabijí.

Nicméně někdy zmiňovaný argument, že islám nemá sám od sebe spojitost s terorismem, ještě neznamená, že by terorismus neměl spojitost s islámem. Například podle izraelského experta Šmuela Bara je třeba brát v potaz, že teroristé islám vnímají jako skutečnou motivaci pro své činy (více o jeho postojích k teroru zde).

„Zajistili jsme narušitele“

Policisté v souvislosti se sobotní demonstrací neřeší žádné trestní oznámení.

Zasáhli pouze proti 11 aktivistům v Panské ulici, kteří se pochodu posadili do cesty. „Narušitelé byli opakovaně vyzváni, aby svého protiprávního jednání zanechali. Těchto opakovaných výzev však neuposlechli, proto je policisté zajistili a převezli na policejní služebnu,“ popsala zadržení aktivistů mluvčí Iveta Martínková.

Úřady nyní určí, zda se aktivisté nedopustili přestupku proti právu shromažďovacímu či přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Sobotní demonstraci si policisté natáčeli a nyní záznam vyhodnocují. Je to standardní postup. Na základě záznamu mohou zahájit trestní či správní řízení s účastníky protestu.

Případný zakáz či rozpuštění shromáždění má v obecné rovině ještě jedno úskalí: může představovat zásah do svobody projevu.

O demonstraci rozhoduje úředník

Rozhodnout o rozpuštění demonstrace může přímo v průběhu akce zástupce příslušného úřadu, v tomto případě Magistrátu hlavního města Prahy. Teprve pokud na místě není přítomen, může za něj rozhodnout velící důstojník z řad policie.

„Demonstraci je možné rozpustit až v situaci, kdy není možné využít nějaké slabší opatření. A slabší opatření je například zatčení jednotlivých pachatelů trestného činu nebo přestupku,“ vysvětluje právnička z organizace In Iustitia Klára Kalibová.

„Úředník magistrátu na shromáždění byl,“ potvrdil redakci iDNES.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman. Doplnil, že obdobným demonstracím zpravidla přihlížejí jeden až čtyři pověření lidé podle velikosti akce, výjimečně více.

„Kontrolují zejména dodržování zákona o právu shromažďovacím, komunikují se svolavatelem, bezpečnostními složkami a řeší okolnosti, které by mohly mít vliv na řádný a pokojný průběh shromáždění,“ řekl iDNES.cz. Zda nenastal důvod rozpustit shromáždění, vyhodnocuje úředník v součinnosti s policií.

Na dotaz ke skandování hesla „Pálit mešity!“ Hofman uvedl, že je rozdíl, zda jsou původcem oficiální aktéři shromáždění či „někdo, kdo jde kolem“. Konkrétně v sobotu nicméně tato hesla zaznívala sborem od velkého množství účastníků pochodu (viz video).

Policie nesáhla ani k onomu „slabšímu opatření“, které zmínila Kalibová. Přihlížela zmíněnému skandování a nijak mu nebránila ani kvůli němu nikoho nezadržela.

„Přístup české policie k nenávistným demonstracím je minimálně od demonstrace s oprátkami (tu rovněž pořádala antisemitská a proruská Národní demokracie, pozn. red.) velmi liberální. To, co teď zaznívá na demonstracích, by ještě před několika lety mohlo vést k rozpuštění demonstrací Národního odporu,“ srovnává Kalibová.

Zda skandování problematických hesel bylo součástí demonstrace nebo jen ojedinělým nezamýšleným jevem, by měla podle Kalibové posoudit policie. Ani v případě ojedinělého jevu nemá však podle Kalibové skandování zůstat bez povšimnutí.

Hlavní odpovědnost za demonstraci má totiž podle zákona ten, kdo ji svolal. Může si na to zajistit pořadatele. „Nelze po něm chtít, aby ručil za všechny lidi, neví, kdo přijde. Má ale, v případě, že to nezvládne, povinnost obrátit se na policii,“ uvádí Vobořil. V případě, že svolavatel nezabrání excesům a nepožádá o spolupráci policii, dopouští se přestupku a může dostat pokutu až do výše 10 tisíc korun nebo trest propadnutí věci.

Policie je shovívavá, hranice se posouvá

Slogan „Pálit mešity!“ je podle právničky z organizace In Iustitia bezpochyby za hranicí trestnosti. „Na to nepotřebujete znalce, aby vám vysvětlil, že to znamená, že se má vzít sirka a zapálit mešita, a že v mešitě bývají lidé,“ říká právnička.

Na tom, jak obtížné je pro úředníky zakazovat či rozpouštět shromáždění, se oslovení právníci neshodli. Vobořil poukázal na to, že v minulosti někteří stěžovatelé proti zákazům uspěli u soudů. Například Vlašim na podzim 2009 zakázala demonstraci Autonomních nacionalistů, Krajský soud v Praze ale rozhodnutí zrušil a Vlašimi přikázal zaplatit žalobcům dvoutisícové náklady na řízení.

Kalibová připouští, že úřady v menších městech v minulosti chybovaly v tom, že zákaz náležitě neodůvodnily. „To ale není případ Prahy, která shromáždění rozpouštět umí a v minulosti to dělala,“ míní. Například v roce 2009 byla v Praze rozpuštěna demonstrace Dělnické strany.

Větší toleranci k nenávistým projevům na demonstracích si Kalibová vysvětluje jinak než obavami úředníků, že by museli své rozhodnutí odůvodňovat soudu. „Klesá ochota veřejné správy včetně policie zasahovat proti více či méně subtilním projevům islamofobie,“ soudí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Pardubický zámek čeká revoluce bez galerie navržená esy mezi architekty

Josef Pleskot a Petr Všetečka, dva z trojice architektů, kteří pomáhají...

Pardubický zámek bude více patřit Pernštejnům a návštěvníkům zámku. Z renesančního klenotu Pardubic se odstěhuje...

Lidovci se nezúčastní volby šéfa Sněmovny, na protest proti ANO

Pavel Bělobrádek a Jan Bartošek pojednání klubu KDU-ČSL

Lidovci se nezúčastní volby předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny,“ řekl šéf...

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...Najdete na iDNES.cz