Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Halal řezníci živí teror, tvrdí Úsvit. Náboženské porážky chce zakázat

  14:21aktualizováno  14:21
Těsně před demonstrací proti přijímání imigrantů, kterou svolaly opoziční Úsvit a Blok proti islámu na sobotu do Prahy, předložili poslanci Úsvitu návrh, jímž by byla zakázána porážka zvířat způsobem halal, jenž používají muslimové. Halal porážky jsou certifikované a platí se za ně poplatek, který je podle Úsvitu často příjmem islámských teroristů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Aspoň tak to poslanci opozičního Úsvitu, jenž o víkendu pořádá spolu s německou Pegidou demonstrace po celé Evropě, napsali do zdůvodnění svého návrhu.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch ale snahu zakázat halal porážky zvířat zdůvodňuje ještě jinak. „Snažíme se bojovat proti týrání zvířat a nehumánnímu zacházení s nimi. Při porážce halal zvíře musí být podříznuto za recitace modlitby bez předchozího omráčení, aby tu modlitbu slyšelo. Podříznutému zvířeti musí zůstat nepoškozen nervový systém, aby nezemřelo, aniž by vykrvácelo. Na podříznutí přitom tělo reaguje tak, že se pokouší uzavřít ránu a enormním poklesem krevního tlaku, takže to krvácení trvá mnohem déle a zvíře umírá při plném vědomí i několik minut,“ popisuje Černoch.

Popírá, že by návrh poslaneckého klubu, který vede, byl jen dalším krokem strany při snaze burcovat české veřejné mínění proti muslimským imigrantům, kteří míří do Evropy. „Kdybychom mluvili jen o halalu, tak by se mohlo stát, že by to bylo označeno za diskriminaci z pohledu náboženství. Jakékoli rituální porážky nejsou na místě, včetně košer,“ řekl Černoch. Proto strana navrhuje zakázat i „košer“ porážky zvířat, což by ale zase postihlo židovskou komunitu.

Jurečka návrh nepodpoří, ale sám omezení halalu zvažuje

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL iDNES.cz řekl, že ve vládě změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou navrhuje Úsvit, nepodpoří. Sám přitom ale dává najevo, že má vůči porážce zvířat halal výhrady.

„Byl jsem sám osobně přítomen jak na porážce jehňat, tak býka, která probíhala halal způsobem, a rozhodně to nepovažuji za způsob porážky, kterou bychom měli aplikovat ve třetím tisíciletí takovým způsobem,“ řekl Jurečka.

V České republice se podle něj poráží zvířata halal nebo košer způsobem maximálně v počtu stovek kusů zvířat. „Zvířata jsou porážena pro potřeby náboženských obcí, nejsou určena k tomu, aby se dále exportovala do zahraničí,“ zdůraznil ministr zemědělství.

„My si monitorujeme, jak je upravena legislativa v zahraničí. Jsou státy, které umožňují tento způsob porážky, nicméně s jasnými omezeními ve vztahu k omráčení zvířete před provedením vykrvení toho zvířete. Chceme v příštích měsících tu debatu ukončit. Buď zpřísníme parametry porážek, které budou daleko humánnější a omráčení zvířete bude provedeno, nebo je i varianta, že ta výjimka bude zrušena,“ řekl Jurečka. Upozornil ale, že jsou země, kde se o to politici pokusili, ale zarazil to ústavní soud s tím, že ústava země zaručuje náboženskou svobodu, včetně všech projevů. tedy i způsobu porážky zvířat.

Jednoznačně návrh Úsvitu zakázat halal i košer porážky zvířat odsoudil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. „Asi se zbláznili. Zákaz porážek halal určitě naši situaci nezlepší. Je to spíš výkřik do tmy. Už neví, jak by na sebe upozornili. V oblasti xenofobie mají konkurentů celkem hodně,“ řekl iDNES.cz Gazdík.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz