Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zakázka na rušičky byla „ušitá“ firmě na míru

  9:48aktualizováno  9:48
Letos v únoru zazvonil Zdeňku Kreuzziegerovi, nyní už bývalému 1. náměstkovi šéfa Vězeňské služby, mobilní telefon. Volal mu jiný důstojník z vedení služby. Nebyl by v tom problém. Jenže volající zrovna stál v jedné z budov věznic v Příbrami, kde už dávno měly fungovat rušičky mobilních telefonů.

Vše bylo perfektně zorganizované, hájil ještě nedávno zavádění rušiček šéf věznic Luděk Kula | foto: MF DNES

Ty měly bránit odsouzeným volat a posílat SMS zprávy. Test, který důstojník - šéf odboru kontroly - udělal, dokázal, že to tak není.

Představitelé Vězeňské služby přesto tvrdili, že rušičky v Příbrami fungují na sto procent. A zdůvodňovali tak pochybný nákup rušiček do dalších pěti českých věznic. Za ně stát zaplatil přes 16 milionů korun.

Není to jediná nesrovnalost, která ve zfušovaném obchodu je. V protokolu o kontrole, kterou kvůli rušičkám udělalo ve Vězeňské službě ministerstvo spravedlnosti, jich je popsáno několik.

"Vlastní realizace (nákup rušiček, pozn. red.) probíhala metodou postupných omylů, kdy byla zkoušena jednotlivá řešení do doby nalezení optimálního řešení," píše se ve zprávě, kterou se podařilo MF DNES získat.

Jinými slovy byl nákup předražených rušiček od začátku blamáží. Jenže šéf českých věznic Luděk Kula i jeho podřízený Kreuzzieger ještě nedávno tvrdili, že vše bylo perfektně zorganizované.

Kontrolní zpráva to jasně vyvrací a také ukazuje, jak vedení věznic "čarují" se státními penězi. Původně totiž představitelé služby tvrdili, že rušičky do pěti věznic přijdou na 13,5 milionu korun. Když se dozvěděli, že stát by jim mohl "přiklepnout" na projekt zhruba o dva a půl milionu víc, cenu rušiček navýšili.

Zakázku pak loni v prosinci bez výběrového řízení dostala firma pb mont ze Zlínska. A ta představitelům služby napsala, že rušičky budou stát 16,2 milionu korun. O lukrativní zakázku měla zájem i jiná firma. Její žádost však nikdo neřešil. "Byly vytvořeny podmínky, aby zakázku získala právě firma pb mont," píše se ve zprávě.

Věznice, kam měl rušičky pb mont dodat, navíc neměly šanci kontrolovat, jak projekt pokračuje. Zároveň však od generálního ředitelství dostaly příkaz, aby nefunkční systém (dodnes z větší části nezprovozněný) převzaly. Když se Bohuslav Baudyš, šéf věznice v Rýnovicích, ohradil, podepsal za něj předávací protokol Zdeněk Kreuzzieger.

Baudyš později dokument podepsal "až na nátlak", jak stojí v protokolu z kontroly. Navíc kvůli tomu musel v neděli 18. února přijet do Prahy. O okolnostech bohužel už Baudyš vypovídat nemůže. Před měsícem a půl zemřel na infarkt.

Za zfušovanou zakázku může podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila osm zaměstnanců vedení věznic, včetně šéfa Kuly. O jejich případném postihu se však bude rozhodovat až koncem června.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz