Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz vyžene zvířata z krémů

  15:27aktualizováno  15:27
Už za šest let nebude na žádné kosmetice v zemích Evropské unie možné najít nápis: Testováno na zvířatech. Evropský parlament totiž od roku 2009 zkoušení kosmetiky na živočiších zakázal.

Podle nového nařízení se nebude smět prodávat ani kosmetika a kosmetické přísady dovezené ze třetích zemí.

Testy na zvířatech v laboratorních podmínkách mají odhalit vedlejší účinky kosmetických výrobků, ať už šamponů, krémů nebo dekorativní kosmetiky. Zkoumá se, zda nejsou alergenní, toxické či rakovinotvorné.

Směrnice zkoušky na zvířatech zakazuje v případě, že existují alternativní metody.
Návrh přijaly vlády zemí EU v listopadu. Teď potřebuje formální schválení rady ministrů.

"Tento parlament dal velkou většinou napříč stranami najevo, že je nadále nepřijatelné, aby zvířata trpěla kvůli výrobkům lichotícím lidské marnivosti," řekl před shromážděním britský liberál Chris Davies.

Budou i výjimky
Komise ale bude moci členskému státu udělit ze zákazu výjimku, pokud bude existovat obava, že některá kosmetická přísada není dost bezpečná.

Návrh dál povoluje až do roku 2013 provádět tři typy testů toxicity. Chce tak kosmetickému průmyslu poskytnout dost času na vývoj alternativních druhů testů. To se ale nelíbí nevládním organizacím.

Zákon je kompromisem. Vlády EU se totiž obávaly, že zákaz testování kosmetiky na zvířatech a zákaz jejího dovozu je dostane do sporů s obchodními partnery.

Komisař Erkki Liikanen před plénem parlamentu uklidňoval, že nalezené řešení dovoluje dodržet mezinárodní závazky EU a zajistit i ochranu spotřebitelů.
Otázkou ovšem zůstává reakce USA a Japonska a tamního kosmetického průmyslu.

Jak vypadají některé testy
Při laboratorních testech toxicity se například zvířata krmí velkým množstvím zkoumaného výrobku a sledují se jejich reakce. Dráždivost výrobku se zjišťuje tak, že se pokusným zvířatům kape do očí. Ochránci zvířat proti těmto praktikám dlouhodobě protestují. Upozorňují, že některé značky už teď zkoušejí své produkty na tkáňových nebo buněčných kulturách.

Tuzemská kosmetika se na zvířatech testuje jen minimálně. V roce 1999 bylo pro tyto účely například použito jen 70 myší a tři králíci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Najdete na iDNES.cz