Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz tabákové reklamy je opět blíže

  0:01aktualizováno  0:01
Z billboardů možná brzy zmizí reklama na cigarety. V parlamentu v úterý uspěl další z pokusů o její zákaz, na nějž přistoupilo už několik evropských zemí. Reklama na tabák je byznys se zdravím dětí, apelovala část poslanců. Ta druhá protestovala, že její zákaz je levičácký pokus znásilňovat svobodně uvažující lidi.

První názor v emotivní debatě nakonec převážil. Poslanci pustili návrh KDU-ČSL do závěrečného čtení. Pokud by uspěl, byla by reklama povolena jen v trafikách. Podobný návrh však už čtyřikrát neprošel, naposledy jej loni smetl Senát.

Předkladatel Josef Janeček označil odpůrce zákazu za poskoky tabákových firem. Protivníci, většinou z řad ODS, oponovali: Nehrajte tu divadlo, auta také zabíjejí, a nikdo reklamu na ně nezakazuje.

Bude reklama na tabák jen v trafikách?
Je to obchod se životem a smrtí našich dětí. Tak označují odpůrci kouření reklamu na tabák. Sněmovna o ní včera začala znovu jednat, celkem už popáté.

Už čtyřikrát se lidovecký poslanec Josef Janeček pokusil odstranit reklamu na cigarety z novin, billboardů či sportovních utkání. Čtyřikrát se parlament proti jeho snaze postavil, naposledy loni - jeho návrh se nelíbil Senátu.

Janeček svůj boj přesto nevzdával. "Jednou to projde," tvrdil a poukazoval na to, že podobný zákaz postupuje Evropou. Teď se dočkal částečného úspěchu. Přes odpor některých poslanců se mu podařilo protlačit zákon do třetího, závěrečného čtení.

Mladí nakupují cigarety podle reklamy
"Je to velký kšeft. Stát ušetří na důchodech lidí, kteří dřív zemřou. Ale mně z toho běhá mráz po zádech, vždyť jen za léčení dětí mladších než jeden rok, jejichž rodiče kouří, vydá stát ročně 70 milionů korun," zahájil Janeček emotivně svůj boj už na dopolední tiskové konferenci.

Narážel na kontroverzní zprávu, kterou si předloni nechal vypracovat tabákový průmysl: doložil v ní, že kouření se státu vyplatí, protože z toho má slušný příjem z daní - a úspory na důchodech za lidi, kteří dřív zemřou. Za tyto "neetické" počty sklidili autoři zprávy tvrdou kritiku.

Podle lékařky Evy Králíkové není reklama na cigarety informací o možnosti volby značky pro dospělého kuřáka, jak argumentují její zastánci. "Je to především manipulace s dětmi," prohlásila. Důkazem je podle ní zjištění, že zatímco dospělí si drahé cigarety typu Marlboro moc nekupují, děti - pro image - ano.

Výrobci tabáku investovali loni do reklamy 831 milionů korun. Další miliardy vkládají do takzvané reklamy nepřímé, kam patří například sponzorování různých akcí či honoráře pro herce, aby ve filmu kouřili tu či onu značku.

ODS: K zákazu není důvod
Zákaz reklamy, který přijalo už několik evropských států (například Francie, Itálie a naposledy Velká Británie), podporuje ve světě i deset milionů lékařů, za Česko iniciativu podepsal chirurg Pavel Pafko. "Je ale pravda, že řada našich lékařů kouří," připustil Václav Janoušek z České lékařské společnosti.

Poslanci nebyli ani včera jednotní, proti byli zejména zástupci ODS, kteří považují zákaz reklamy na tabák za nemístné omezování trhu. Martin Říman uvedl, že souvislost mezi zákazem reklamy a poklesem spotřeby tabáku není prokázána.

Janeček naopak tvrdil, že proti jasným argumentům stojí jen "peníze a kšeft" tabákových firem. Řekl, že když přijde za některými svými kolegy, cítí kouř lobbistů, kteří je navštívili před ním.

Galatíková: Už nikdy nechci kouřit

Od třiadvaceti let vášnivá kuřačka, loni v létě pacientka známého chirurga Pavla Pafka. Herečka Věra Galatíková má za sebou rakovinu plic a dnes je z ní zapřisáhlá odpůrkyně kouření.

V úterý přišla do sněmovny - s vědomím, že známé osobnosti v osvětě táhnou - podpořit odpůrce reklamy na tabák. "Reklama na tabák je ohavná licitace se zdravím dětí. Nechápu, jak to parlament může neschválit," sdělila jen pár hodin předtím, než o zákazu této reklamy začal jednat parlament.

Přiznala nicméně, že ona sama, když s kouřením začínala, reklamou ovlivněna nebyla. "Bylo to mou profesí. Kouřili jsme všichni. Já přišla do Prahy jako holka z dědiny, a ačkoli mi to zpočátku nechutnalo, párkrát jsem se i poblinkala, říkala jsem: Já se to naučím."

Loni musela na operaci. Operoval Pafko, s nímž se léta znala. "Když se onoho úterního rána probíral mým chorobopisem, nasadil najednou cizí tón: Věro, vy kouříte? V těch slovech byl takový údiv a taková nechuť! Nevěděl to. Ač jsme se s rodinami často stýkali a jezdili na chalupu, chodila jsem nenápadně kouřit ven. Pak se ještě otázal, kolik cigaret jsem za život vykouřila, zda deset či patnáct tisíc. Řekla jsem, že mnohem, mnohem víc..."

Rok už Věra Galatíková nekouří, ale nemá vyhráno. Už jednou si dala tři roky pauzu a po náročném představení začala znovu. Podle Pafkových zkušeností se po operaci plic čtyřicet procent kuřáků ke svému návyku vrátí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz