Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz sňatků homosexuálů v Kalifornii je protiústavní, rozhodl federální soud

  7:29aktualizováno  7:29
Federální soud v americkém San Francisku rozhodl, že je kalifornský zákaz sňatků homosexuálů z listopadu 2008 protiústavní. Rozhodnutí zřejmě ještě přezkoumá Nejvyšší soud USA.

Před soudní budovou čekaly na výrok tribunálu tisíce homosexuálních párů | foto: AP

Při čtení verdiktu stálo před budovou soudu několik desítek příznivců uzavírání sňatků osob stejného pohlaví, nad hlavami mávali americkou vlajkou i vlajkou v barvách duhy, která je symbolem hnutí gayů. Rozvinuli i transparent s nápisem Naše láska zvítězila.

Shelly Bailesová objala spontánně svou ženu Ellen Pontacovou: "Život si vychutnáváte jinak, když jste vdaní."

"Je to vítězství pro americký lid. Je to vítězství našeho právního systému," konstatoval právník Theodore Olson, který se účastnil soudního řízení.

Spor o sňatky gayů rozdělil Kalifornii

Někdejší hrdina akčních filmů a nynější kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger vyzdvihl rozhodnutí soudu jako důležitý krok směrem k rovnosti a svobodě všech lidí.

Homosexuální páry oslavovaly verdikt soudu přímo v budově tribunálu

Homosexuální páry oslavovaly verdikt soudu přímo v budově tribunálu

USA A SŇATKY LIDÍ STEJNÉHO POHLAVÍ

Sňatky osob stejného pohlaví jsou legální jen v několika amerických státech, některé další státy umožňují svazky více či méně blízké manželství. Pře o umožnění sňatků v posledních letech zaměstnávají různé typy amerických soudů, k nejvyššímu soudu se ale tato problematika dostala naposledy před 38 lety.

Autor: ČTK

Kalifornští zákonodárci před dvěma lety odhlasovali možnost sňatků pro homosexuální páry, v listopadu 2008 se však proti tomu postavili v referendu kalifornští občané. (více čtěte zde)

Soudní proces, který má rozhodnout, jestli americká ústava dává jednotlivým státům právo zakázat sňatky osob stejného pohlaví, začal u federálního soudu v kalifornském San Francisku v lednu na základě žaloby několika homosexuálních párů.

Tento spor rozdělil společnost na dva názorové tábory. Odpůrci homosexuálních sňatků tvrdí, že zákaz je nutný pro ochranu tradičního manželství a výchovy dětí. Homosexuálové a jejich sympatizanti ho vnímají jako porušení občanských práv.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz