Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ať si hospody určí prostor pro kuřáky, navrhují další výjimku komunisté

  • 635
Komunistická poslankyně Alena Nohavová navrhla při středečním projednávání ve sněmovním zdravotním výboru výjimku z protikuřáckého zákona. Kouřit by se smělo ve vymezených prostorách barů a hospod, ve kterých se nevaří jídlo. Zástupci ČSSD to odmítají, návrh však není bez šance na úspěch.

„Nejsme příliš tvrdí?“ tázala se Nohavová poslanců a svůj návrh obhajovala mimo jiné tím, že se inspirovala na Slovensku, kde podle ní dobře funguje. Jaroslav Krákora z ČSSD to však odmítl. „Touto cestou jít nechceme,“ řekl poslanec, který protikuřáckému zákonu ve Sněmovně dělá zpravodaje a sledoval jeho vznik na ministerstvu zdravotnictví.

„Víme, že cigaretový kouř proniká i přes tenkou příčku. To je zas výjimka a dohodli jsme se, že těchto výjimek chceme mít co nejméně,“ odmítl návrh. Podobně argumentovala náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, podle níž ministerstvo má k dispozici studie, které říkají, že cigaretový kouř proniká i přes zeď.

Bývalý poslanec za ODS Boris Šťastný, který ve Sněmovně v minulosti několik let neúspěšně prosazoval protikuřácký zákon a přišel si poslechnout středeční diskusi, při těchto slovech jen kroutil hlavou. Už dříve pro iDNES.cz uvedl, že protikuřácký zákon není jen o zákazu kouření pro kuřáky a ochraně nekuřáků. „Jde o vyrovnání práv jednotlivých skupin obyvatel České republiky - nekuřáků a kuřáků,“ vysvětlil (více o postoji Šťastného čtěte zde).

Návrh zazněl už dříve, bez šance není

Návrh, s nímž ve výboru Nohavová vystoupila, není bez šance na úspěch. Stejnou výjimku totiž navrhuje i Krákorův stranický kolega, místopředseda poslanců ČSSD Štěpán Stupčuk. Ten by podle informací středeční MF DNES udělil výjimku podnikům, které nabízejí drobné pochutiny jako brambůrky nebo arašídy a zároveň mají stavebně upravené prostory tak, aby nekuřáci vůbec nemuseli přijít s cigaretovým kouřem do styku. „Kuřácká část navíc nesmí zaujímat víc než padesát procent plochy provozovny,“ vysvětlil Stupčuk.

Naopak spíše pobavení v sále vyvolal poslanec ANO Milan Brázdil, když položil řečnickou otázku, na kterou - jak sám poznamenal - ani nechtěl slyšet odpověď. „Je lepší vyhnat ty, co kouří, ven? A nebo do restaurací?“ pozastavoval se nad tím, že když si kuřáci nebudou smět zapálit v restauracích, budou kouřem obtěžoval lidi na veřejných prostranstvích.

„Asi mu volali z Kutné Hory,“ reagoval na to jeden z přítomných v sále, který poslance podezříval, že podlehl tlaku tabákových lobby a chce, aby se v restauracích kouřilo dál. To poslanec Krákora pochopil Brázdilovu poznámku naopak. „Samozřejmě, že by bylo ideální, kdyby se nemohlo kouřit v restauracích i na veřejnosti, ale to by ten zákon byl ještě tvrdší,“ poznamenal.

Podpora zákazu kouření roste, ukazují průzkumy

Současný vládní návrh protikuřáckého zákona, jehož hlavním cílem je zakázat kouření v restauracích, pochází z ministerstva zdravotnictví. Prosazuje ho sám ministr Svatopluk Němeček. Do Sněmovny si při jeho obhajobě vzal na pomoc i pohřební urnu. V souvislosti s kouřením totiž ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí (více o Němečkově obhajobě návrhu jsme psali zde).

Proti návrhu se staví řada opozičních poslanců, kteří odmítají jakékoli omezování kouření v restauracích. Vládní poslanci za hnutí ANO či exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 pak prosazují vypuštění takzvaných elektronických cigaret (více zde). Ministr Němeček už dříve připustil, že by na tuto navrhovanou výjimku mohl v budoucnu skutečně přistoupit.

Podpora pro zákaz kouření navíc roste i v české společnosti. Podle sociologa a analytika společnosti MEDIAN Daniela Prokopa ukázaly většinovou podporu zákazu kouření v restauracích všechny průzkumy v minulosti. Potvrdili to i čtenáři iDNES.cz v referendu, který server uspořádal na konci loňského roku. To mimo jiné odhalilo, že zákaz schvalují i pravidelní návštěvníci restaurací (více o výsledcích referenda iDNES.cz se dočtete zde).

REFERENDUM iDNES.cz: Jste pro zákaz kouření v restauracích?
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video