Na 880 tisíc Rakušanů žádá referendum o zákazu kouření, vláda se tomu brání

  8:02aktualizováno  8:02
Rakouská vláda odmítá vypsat referendum o zákazu kouření v restauracích, kavárnách a hospodách. Postavila se tak proti přání iniciativy Don’t smoke, která pod petici za lidové hlasování shromáždila přes 880 tisíc podpisů. Pro uznání nároku na referendum jich potřebovala o pouhých 20 tisíc víc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zástupci Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), které tvoří koaliční vládu kancléře Sebastiana Kurze, odmítli referendum o kouření v restauracích uspořádat. Poukázali přitom na vládní program, do nějž Svobodní loni prosadili, že tehdy plánovaný absolutní zákaz kouření v platnost nevstoupí.

Po zákazu kouření ubylo infarktů

Návrh na obrazové varování na obaly tabákových výrobků.

Návrh na obrazové varování na obaly tabákových výrobků.

 V březnu rakouský parlament schválil zákon, na základě něhož je možné zapálit si ve vyhrazených oddělených prostorech restauračních zařízení.

Vicekancléř Strache, který je sám náruživým kuřákem, na počátku roku naznačil, že by se o otázce mohlo znovu hlasovat v závazném referendu, pokud by se odpůrcům podařilo pod peticí shromáždit 900 000 podpisů.

 Iniciativě Don’t smoke, za kterou stojí Vídeňská lékařská komora a organizace pomáhající lidem trpícím rakovinou, se ale podařilo v zákonné lhůtě shromáždit jen 881 569 podpisů. Podle organizátorů tím byl nicméně cíl „fakticky“ splněn.

Iniciativou Don’t smoke se nyní bude zabývat rakouský parlament, který musí projednat každou petici, pod níž se podepíše více než sto tisíc lidí. Navzdory velké podpoře ale zákonodárci nemusí přijímat ve smyslu petice žádná opatření.

Opozice odmítání referenda kritizuje

Opoziční strany odmítnutí vlády vypsat plebiscit kritizují. Podle nich je na čase, aby Rakousko přestalo být považováno za „popelník Evropy“. Především FPÖ, která dlouhodobě prosazuje posílení prvků přímé demokracie, opoziční politici vyčítají, že ignoruje „jasný signál“ ze strany voličů.

V Rakousku, které je podle statistik na třetím místě v počtu kuřáků v Evropské unii, podle místního ministerstva zdravotnictví ročně zemře na následky konzumace tabákových výrobků 13 000 lidí.

V Česku začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci loňského května.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

V USA obvinili ruskou účetní z ovlivňování kongresových voleb

Washingtonský Kapitol, sídlo amerického Kongresu

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze spiknutí s cílem vměšovat se do politického systému USA a ovlivnit...

Turecko má důkazy v kauze saúdského novináře, nahrávku nikomu nedá

Turecká policie prohledala saúdskoarabský konzulát i v rezidenci konzula (19....

Turecko má důkazy v kauze zmizení novináře Džamála Chášukdžího ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, uvedl v pátek...

Spojené státy poprvé prošetří masové sexuální zneužívání dětí kněžími

Ilustrační snímek.

Ministerstvo spravedlnosti USA otevřelo vyšetřování sexuálního zneužívání mladistvých a dětí kněžími v Pennsylvánii....Najdete na iDNES.cz