Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Británie přitvrzuje boj proti kuřákům, cigarety zakáže vězňům i řidičům

  11:09aktualizováno  11:09
Británie od ledna rozšíří zákazy kouření. Místa, kde si kuřáci nesmí zapálit, rozšíří po nápravných zařízeních o věznice. Nejvyšší soud tak reaguje na podnět jednoho z odsouzenců, který si stěžoval na negativní důsledky pro své zdraví. Kromě věznic nesmí Angličané od čtvrtka kouřit také v autě s dítětem.

V Británii se rozšiřuje zákaz o kouření o věznice a auta, ve kterých jsou přítomny děti. | foto: Archiv

Opatření má od ledna platit nejdříve ve velšských věznicích a od března ve čtyřech anglických zařízeních. Teprve na základě vyhodnocení zkušeností bude zákaz zaváděn i jinde, informovala agentura AFP.

V současnosti mohou britští vězni kouřit i ve svých celách. V dopise adresovaném parlamentnímu výboru pro spravedlnost zmocněnec pro vězeňství AndrewSelous vysvětlil, že zákaz bude zaváděn postupně, zejména kvůli velkému podílu kuřáků mezi vězni a specifičnosti věznic.

Podle oficiálních statistik v Británii kouří 80 procent vězňů, takže se dá očekávat silný odpor vůči zákazu. Vězňům mají pomoci při odvykání kouření elektronické cigarety a mohou požádat i o další pomoc s odvykáním.

Sdružení na ochranu práv vězňů Prison Reform Trust vyjádřilo politování nad tím, že vězňům není umožněno kouřit ve venkovních prostorách.

Kouření ve věznicích je už zakázáno v Kanadě, na Novém Zélandu a v Austrálii. V Melbourne toto rozhodnutí v červenci vyvolalo vězeňskou vzpouru.

Kuřáci si nezapálí ani v autě s dítětem

Britský protikuřácký zákon, který vstoupil v platnost v červenci roku 2007, zakazuje kouření v restauracích, klubech i na pracovišti.

Současně vstoupil v Anglii a Walesu v platnost zákon zakazující kouření v automobilech s dětmi do 18 let věku. Řidičům a spolucestujícím, kteří zákon poruší, hrozí pokuta ve výši až 50 liber (téměř 1 850 korun). Policie však ujišťuje, že zpočátku bude v takových případech shovívavá.

Výjimku tvoří řidiči, kterým je méně než 18 let. Ti, ačkoliv by podle zákona neměli být v autě kouři vystaveni, si zapálit mohou. Pokutováni však budou stejně jako ostatní, pokud budou v autě kouřit za přítomnosti kohokoliv mladšího 18 let, tedy i stejně starého kamaráda.

Zákaz platí i v případě otevřených bočních nebo střešních oken, nikoli však v kabrioletech se staženou střechou. Obdobný zákon by měl příští rok schválit také skotský parlament.

Podle britské organizace British Lung Foundation bojující proti plicním chorobám je pasivnímu kouření v automobilech každý týden vystaveno víc než 430 tisíc britských dětí ve věku mezi 11 a 15 lety. Z toho 200 tisíc je kouři vystaveno téměř každý den.

Organizace upozornila, že pokud by se započítal i počet mladších dětí, který při sestavování statistiky neměla k dipozici, bylo by číslo mnohonásobně větší. Rodiče totiž často podléhají dojmu, že pasivní kouření děti tolik neohrožuje. Vystavení kouři však zvyšuje riziko astmatu, zánětu mozkových blan a může vést i k náhlým úmrtím malých dětí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz