V nikábech a burkách se francouzské muslimky stále mohou parádit pouze doma. Ilustrační foto

V nikábech a burkách se francouzské muslimky stále mohou parádit pouze doma. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Burky nechte v šatníku. Francouzské muslimky nová vláda zklamala

  • 108
Sarkozy je pryč, francouzské muslimky ale mají smůlu - zákaz nošení muslimských závojů stále platí. A to i přesto, že ministryní pro ženská práva se stala dcera imigranta ze severní Afriky. Nadžát Vallaud-Belkacemová zatím naděje muslimských žen nenaplnila.

Květnové jmenování čtyřiatřicetileté ženy, která se ve čtyřech letech do země galského kohouta přistěhovala z Maroka, zpočátku naplnilo ženy vyznávající učení proroka Mohameda nadšením. Obzvlášť když ji nový prezident Francois Hollande učinil i oficiální mluvčí vlády.

Mladá ministryně ale ani v nejmenším nedala najevo, že by chtěla bojovat za zrušení zákazu nošení burek na veřejnosti, zákaz byl schválen za vlády minulého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Místo toho si dala za cíl vymýcení prostituce.

Sarkozyho vláda zákaz burek a nikábů zdůvodňovala tím, že ženy v těchto závojích nelze identifikovat. Tento argument našel v zemi žijící ve strachu z islamistického terorismu a přílivu arabských imigrantů široké pochopení.

Socialisté se hlasování o zákazu v roce 2010 zdrželi. Mnozí z nich si mysleli, že zákon je jen projevem nesnášenlivosti vůči muslimům, sekularismus zakotvený v ústavě Páté republiky jim ale zabránil hlasovat proti. Hollande po svém nástupu do Elysejského paláce odmítl zákaz zrušit. Pouze slíbil, že vláda se ho pokusí "aplikovat tím nejlepším způsobem".

"Nejhorší je ta nenávist"

Většina muslimek ve Francii nenosí závoje halící celý obličej. Stále však existuje několik tvrdohlavých žen, které na svých hábitech tvrdošíjně lpí a jsou kvůli nim ochotny absolvovat soudní tahanice.

Jednou z nich je i Salima Kadírová. "Od chvíle, kdy ten zákaz vešel v platnost, nás neustále obtěžuje policie. Nejhorší je ale nenávist ostatních lidí. Domnívají se, že nás nyní mohou urážet, plivat na nás, nebo nás dokonce fyzicky napadat. Ten zákaz se stal symbolem nenávisti vůči muslimským komunitám," řekla listu The Guardian matka tří dětí Kadírová.

V květnových prezidentských volbách se Sarkozy snažil zákazem burek přilákat na svoji stranu voliče krajní pravice. Drtivá většina muslimů hlasovala pro Hollanda a jejich hlasy mu významně pomohly k vítězství. I proto muslimové nyní cítí hořkost. "Socialisté by mohli zákaz burek zrušit škrtnutím pera. V parlamentu mají velkou většinu," povzdechla si třiadvacetiletá studentka z Marseille Sonia Šukríová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue