Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žák napadl ve třídě učitelku

  16:01aktualizováno  16:01
Brodek u Prostějova - Přímo ve třídě na základní škole v Brodku u Prostějova napadl patnáctiletý žák svou učitelku poté, co se ho snažila odtrhnout od hocha, kterého zrovna bil. Učitelka nemá žádné zranění, pedagogové se ale obávají: co kdyby chtěl výrostek něco podobného zopakovat. Mladíkovi bude za pár dní šestnáct let, několikrát propadl a letos bude vycházet základní školu ze šesté třídy.

S jeho chováním byly problémy už dlouho, do vyučování nechodí a pár týdnu strávil i v diagnostickém ústavu.

"Jsme vesnická škola a na něco takového nejsme zvyklí. Nikdy jsme tady neměli ani šikanu a napadení učitele už vůbec ne. Nevíme, co s tím hochem dělat a nemůžeme se s tím vyrovnat," přiznal ředitelka školy Eva Oulehlová.

Když žák přišel do školy, bylo to pro učitele vpodstatě překvapení. Nejprve chtěl omluvit zameškané hodiny, ale pedagogové mu vysvětlili, že musí přijít s matkou nebo donést potvrzení od lékaře.

Nejdřív zbil spolužáka, pak učitelku
O přestávce zamířil do třídy, kam chodí jeho sestra a začal bít o tři roky mladšího spolužáka. Prý jeho sestře někdy dřív řekl něco zlého. Hoch měl modřiny na tváři od rány pěstí a jeden den musel s obklady zůstat doma.

"Když učitelka zjistila, že bije spolužáka, snažila se je od sebe odtrhnout. On se po ní ohnal, žduchnul ji a odhodil ji stranou. Pak utekl," popsala událost ředitelka školy Oulehlová.

Případ už vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu výtržnictví. Protože výrostek ještě nemá osmnáct let, hrozí mu poloviční sazba, tedy nanejvýše rok vězení.

Některá napadení učitelů žáky

červen 1996 - Učitelku napadla v poslední den školního roku žákyně základní školy v Klegově ulici v Ostravě-Hrabůvce. Třináctiletá dívka dostala na vysvědčení tři nedostatečné a zchování měla trojku. Kvůli tomu učitelce nejdříve vulgárně nadávala a poté ji kopla do nohy a udeřila dvakrát do obličeje.
leden 1998 - Železnou tyčí zaútočil při vyučování na těhotnou učitelku německého jazyka v soukromém gymnáziu v Rájci-Jestřebí na Blanensku šestnáctiletý student. Chtěl se pomstít za to, že propadá nejen z dějepisu, ale i z němčiny.
leden 2002
- Smrtí vyhrožoval své pětadvacetileté kantorce čtrnáctiletý žák ostravské základní školy. Od počátku roku ji během vyučování urážel hrubými nadávkami, napadal její jugoslávskou národnost a pokusil se učitelku zbít.
duben 2002 - V Broumově na Královehradecku se postavil žák sedmé třídy zvláštní školy učiteli tělocviku. Původně slovní spor přerostl ve fyzický útok, po němž skončil mladý pedagog na tři dny v broumovské nemocnici.
květen 2002 - Dvě učitelky 15. základní školy v Mostě napadl čtrnáctiletý žák. Jeho útok byl natolik surový, že obě ženy skončily v pracovní neschopnosti.

Policisté ale přiznali, že víc škole pomoci nedokážou. "Nemůžeme hlídat všechny školy v okrese, je to na učitelích. Každopádně je dobré, když už se něco takového stane, aby to škola jako v tomto případě ohlásila. Ostatní žáci pak budou mít větší respekt, že za takové chování hrozí oplétačky z policií a trest," řekla mluvčí policie Alena Slavotínková.

Učitelé: Hoch nemá žádnou výchovu
Pedagogové z Brodku jsou přesvědčeni, že za vše může špatná výchova patnáctiletého výtržníka.

"Nemá rodinné zázemí, nemá otce a matka zřejmě výchovu nezvládá. Přestupky a problémy dělal již dřív. Byl v diagnostickém ústavu, chvíli to bylo dobré, pak se ale v Prostějově chytl nějaké party Romů a od pololetí nechodí do školy. Je pod dohledem sociálních pracovníků, ale náprava není možná," říká jedna z učitelek.

Ředitelka školy dodává: "Z naší strany jsme udělali vše, co bylo možné, ale ani matka už do školy nechodí."

Kurátorka pro mládež z Okresního úřadu v Prostějově Helena Růžičková uvedla, že o konkrétních případech nemůže mluvit. "Máme mlčenlivost. Případy, kdy mládež dělá trestnou činnost nebo má výchovné problémy, které se nedají řešit ve škole či v obci, se ale samozřejmě zabýváme," řekla.

Ani okresní úředníci ale nemohou nijak bleskově zasáhnout. O všech krocích, které by omezily mladíkovu svobodu, by stejně musel rozhodnout soud.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Poctivá žena nahlásila nález obálky na toaletách, bylo v ní 80 tisíc

(Ilustrační snímek)

„Každý slušný člověk by udělal to samé,“ říká padesátiletá žena, která na toaletách klatovského obchodního domu našla...

Muži od sporáku chytila košile, těžce popálený letěl do nemocnice

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Chtěl si ohřát jídlo, ale od sporáku mu vzplanula košile a následně se osmašedesátiletý muž popálil na horní polovině...

Obviněná žena falšovala smlouvy. Slibovala vysoké zhodnocení peněz

(Ilustrační snímek)

Hradečtí kriminalisté obvinili finanční poradkyni z Rychnovska, že vylákala od důvěřivců přes čtyři miliony korun. Soud...Najdete na iDNES.cz