Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímá vás, která střední škola je dobrá? Srovnávací žebříčky neexistují

  9:58aktualizováno  9:58
Jak mohou rodiče zjistit, jestli střední škola dokáže studenty připravit na obtížnější jednotné maturity? Žádné srovnávací žebříčky neexistují, takže nezbývá než "dolovat" informace o znalostech studentů od ředitelů a spolehnout se, že mluví pravdu. Alespoň tak si to představují tvůrci státních maturit.
Připraví škola vaše dítě k státním maturitám kvalitně? Srovnávací žebříčky nejsou, ptejte se ředitele

Připraví škola vaše dítě k státním maturitám kvalitně? Srovnávací žebříčky nejsou, ptejte se ředitele | foto: Profimedia.cz

Běžte a chtějte po ředitelích středních škol, ať vám na rovinu řeknou, jak na tom jejich studenti - tedy i vaše děti - jsou se znalostmi. Tuto jedinou, poněkud pochybnou radu mají tvůrci státních maturit pro rodiče, kteří se snaží dobrat toho, jak kvalitní je vybraná střední škola.

Testování a srovnávací hodnocení jsou nepovinná a srovnání škol podle jejich kvality neexistují. Teď by však byly potřeba, protože se ukazuje, že státní maturita bude obtížná a že ji podle odhadu ministra školství dvacet procent studentů nezvládne.

Kdyby rodiče o nevalné kvalitě výuky na té které škole věděli včas, mohli by přehlásit dítě tam, kde ho na jednotnou státní maturitu připraví lépe.

Napoví generálka?

Jinou možnost než žádat informace od vedení škol však rodiče nemají. "V současné době kvalitu přímo zjistit nemohou, není nastaveno celostátní měřítko, podle nějž by se dalo usuzovat," potvrzuje mluvčí ministra školství Václav Koukolíček.

"Napovědět může už podzimní maturitní generálka," míní šéf centra pro přípravu maturit (Cermat) Pavel Zelený. Jenže to už může být pozdě, a navíc, generálka se neskládá v rozsahu celé maturity - většina přihlášených škol se chystá pouze na písemné testy z češtiny.

Školy měly podle Zeleného pět až sedm let na to, aby si v různých testováních ověřily, jak na tom jejich studenti jsou. "Ale to všechno bylo dobrovolné. Bylo na ředitelích, zda se jich jejich školy zúčastní, a je na nich, zda výsledky zveřejňují," říká Zelený, který připouští, že někteří ředitelé podobné testování podcenili.

Cermat loni vytipoval 400 oborů, jejichž studenti podle něho budou mít problémy s maturitou, a vyzval je, aby si ji vyzkoušeli. Avšak i to bylo dobrovolné a výsledky jsou tajné. "Rodiče mohou jít za řediteli škol a ptát se jich, zda se školy různých testování zúčastnily a jak v nich dopadly," doporučuje Zelený.

"Pokud má rodič například pocit, že škola učí v rozporu s celostátními vzdělávacími programy, může se obrátit na Českou školní inspekci," říká Koukolíček. Problém je však v tom, že rodič těžko posoudí, co všechno má dítě v kterém ročníku umět.

Na výsledky dosavadních maturit zapomeňte

"Zkoušela jsem zjistit, jak dopadli minulí maturanti, ale pak mi došlo, že to o ničem nevypovídá, protože zkoušky si dosud školy sestavovaly samy," uvádí Jana Příhodová, jejíž syn chodí na pražské gymnázium. Státní maturita by měla poskytnout lepší srovnání, ale s plošným zveřejňováním výsledků se podle ministerstva školství moc počítat nedá.

Těžko se shánějí také informace o tom, kolik maturantů se dostalo na vysokou školu. Zejména u gymnázií může jít o důležitou informaci. Jenže automaticky to zveřejňují jen některé školy, navíc obvykle jen s povšechnou informací, na jaké obory se studenti dostali.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz