Zájem o jazyky je v létě malý

Praha - Sehnat volné místo v kursu cizího jazyka o prázdninách je zatím velmi lehké. Ne však pro ty, kdo se chtějí učit jiné řeči než angličtinu. Odjet na koupaliště, nebo si dát chlazený nápoj v příjemném stínu zahrádky? Mnozí Pražané řeší volné letní dny a večery úplně jinak: zaplatí si prázdninový kurs angličtiny, němčiny nebo dalších cizích jazyků. Volných míst je zatím podle ředitelů jazykových škol habaděj. Přihlásit se lze i do započatého turnusu.

"Máme zájem o každého klienta," říká Vendula Krejčová z jazykové školy IGL. "Další kurs začíná příští pondělí, pokud se klient přihlásí teprve v pondělí dopoledne a bude volné místo, rádi ho vezmeme," dodává. Další jazykové školy přibírají své studenty i před polovinou týdenního i čtrnáctidenního běhu. Ušlé lekce pak zájemci z celkové platby odpočítají.

Pernou chvilku při shánění kursu však prožijí ti, kdo se o prázdninách chtějí zdokonalit v jiné řeči, než je tradičně a masově vyhledávaná angličtina, případně němčina. Ze třech desítek jazykových škol, které redakce MF DNES oslovila, vyučují v červenci a srpnu tyto jazyky jen tři školy.

"Angličtina je mezinárodním jazykem, navíc není zas až tak složitá," tvrdí Martina Cachová, ředitelka školy Excellent, jež o prázdninách nabízí výuku francouzštiny, italštiny, španělštiny i ruštiny. "Zájem o němčinu dost opadá, naopak narůstá poptávka po španělštině. Vzhledem k Evropské unii naopak předvídám zanedlouho boom zájmu o francouzštinu," odhaduje ředitelka.

Z nabídky jazykových škol si potenciální zájemce může pohodlně vybírat. K mání jsou kursy trvající od jednoho týdne až do měsíce, klient si může vybírat rodilého mluvčího nebo českého učitele. Volit může podle svých možností i mezi dopoledními a odpoledními hodinami.

Každá škola nabízí také jinou metodiku výuky. Nejobvyklejší je klasická kombinace český lektor na gramatiku, rodilý mluvčí na konverzaci. Někteří provozovatelé škol však volí metody odlišné. Například v jazykové škole Berlitz přiřadí i k úplnému začátečníkovi rodilého mluvčího. "Základem je učit se cizímu jazyku stejně jako mateřskému - bez překládání do češtiny," uvedla Markéta Ježková z Berlitzu.

V Nepustilově jazykové škole zase vyučují pouze čeští lektoři a výuka je vedena stylem drilu. Slovosled, gramatika i slovíčka opakuje skupinka studentů podle příkladu učitele tak dlouho, až je zvládá naprosto bezpečně. Jazyková škola Altissima seznamuje se znalostmi angličtiny prostřednictvím tzv. metody superlearning.

"Po týdnu intenzivního kursu ve skupinách následuje dvouměsíční korespondenční kurs," vysvětluje ředitelka školy Romana Kvapilová. Každý týden student dostává dopisovou formou cvičení, jimiž si opakuje a prohlubuje nabyté znalosti.

Cena za hodinu jazykového cvičení je však u jednotlivých kursů značně odlišná - pohybuje se od sedmdesáti korun za jednu vyučovací hodinu až do dvou set korun. Nejvyšší je tradičně u nejpohodlnější z forem učení - individuálních kursů. Zde jsou možnosti otevřené. Klient si volí jednak druh cizího jazyka, jemuž se hodlá věnovat, jednak časové rozmezí, které mu vyhovuje. Pohodlí však odpovídá i cena.

Nejlevnější sazba za pětačtyřicet minut individuálního učení činí tři sta korun. V případě lektora, který je rodilým mluvčím, se cena může vyšplhat až na šest set korun za hodinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video