Plynárenský komplex u alžírského Aj Amanásu

Plynárenský komplex u alžírského Aj Amanásu | foto: AP

Drama v Alžírsku pokračuje, osud zhruba 30 cizinců je stále nejasný

  • 7
Zásah alžírských bezpečnostních sil proti islamistům, kteří v plynárenském komplexu zajali stovky rukojmích, stále pokračuje. Zhruba 50 lidí včetně několika cizinců zahynulo, desítky rukojmích i ozbrojenců se stále nepodařilo najít. Únosci je zřejmě nadále zadržují v jedné části komplexu.

Islamisté drželi několik stovek rukojmích v komplexu u města Ajn Amanás na východě Alžírska od středy. Tvrdili, že jde o odplatu za francouzskou vojenskou intervenci v sousedním Mali a údajně chtěli své zajatce odvézt mimo alžírské území. Nyní navíc varovali, že další podobné akce budou následovat.

Mochtár Belmochtár

Šéfem teroristů je jednooký veterán z Afghánistánu

Alžírské speciální jednotky v pátek odpoledne ohlásily, že zajaly jednoho z teroristů. Jeho národnost zatím neuvedly. Během výslechu prozradil, že skupina čítá 32 lidí a potvrdil, že ji vede Mochtár Belmochtár.

Čtvrteční zásah alžírských bezpečnostních sil však skončil jen částečným úspěchem a navíc drama dál pokračuje. 

Podle nejnovější souhrnné informace agentury AP byli mezi 41 zahraničními rukojmími občané Norska, USA, Velké Británie, Japonska, Filipín, Malajsie, Irska, Francie a Rumunska.

Americké zajatce chtějí militanti vyměnit za vězněné teroristy Áfíu Siddikíovou z Pákistánu a Egypťana Omara Abdel-Rahmána, přezdívaného "Slepý šajch". Oba se podíleli na teroristikých útocích proti Spojeným státům.

Navzdory tomu považují Alžířané svou operaci za úspěšnou. Podle jejich čísel se podařilo zachránit 650 lidí, z toho 573 Alžířanů. Během dalších hodin má být vysvobozen zbytek rukojmích.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek Alžírsko požádala, aby učinilo vše pro ochranu rukojmích. V rozhovoru s alžírským premiérem prý zdůraznila, že je třeba mít "největší starost o uchránění nevinných životů".

Alžírská záchranná operace vyvolává pochybnosti

Část komplexu je trvale obklíčena příslušníky alžírských bezpečnostních sil. "Část zařízení je pod kontrolou alžírských úřadů, jiné části ještě ne. Mění se to každou hodinou," řekl britské BBC norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Někteří osvobození rukojmí už byli převezeni z Alžírska - například Američany vyzvedl speciální letoun, který v pátek přistál na letišti nedaleko plynárenského komplexu.

Stále ale není jasný přesný počet mrtvých rukojmí. Podle původních informací agentury Reuters je mrtvých 30 a je mezi nimi i několik občanů západních zemí: mimo jiné dva Britové, dva Japonci a Francouz. Jiné zdroje hovoří i o dvou mrtvých Filipíncích. Alžírská státní televize pak hovoří jen o čtyřech mrtvých cizincích. 

Otazníky - a jisté rozhořčení mezi představiteli zemí, odkud zahraniční pracovníci plynárenského komplexu pocházeli - vyvolává i samotný průběh záchranné operace.

Irský expert, kterému se ve zmatku podařilo únoscům uprchnout, například vypověděl, že alžírské bezpečnostní síly vyhodily do vzduchu čtyři džípy s rukojmími, aby zabránily únoscům odvézt je mimo plynárenský komplex a následně za hranice Alžírska.

Útok radikálů se odehrál ve středu brzy ráno, když skupina cizinců za doprovodu alžírské ochranky jela na letiště. Ochranka palbu islamistů opětovala a ozbrojenci se i s rukojmími stáhli do plynárenského komplexu. Podnik na zpracování plynu vlastní alžírská společnost Sonatrach spolu s britským BP a norskou firmou Statoil.

Za propuštění rukojmích žádali útočníci ukončení operace v Mali, propuštění 100 vězněných teroristů a také bezpečný odchod s rukojmími do Libye. Areál následně obklíčila alžírská armáda. Vláda odmítla s únosci vyjednávat. 

Islamisté ze skupiny hlásící se k teroristické síti all-Káida v pátek pohrozili, že akce v plynárenském komplexu nebyla poslední. Alžířany varovali: "Držte se dál od zařízení zahraničních společností. Udeříme tam, kde se to čeká nejméně," citovala z jejich prohlášení mauritánská agentura ANI.

, Lidové noviny,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video