Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zajatci čekají, až přijde zázrak a válka skončí

  0:01aktualizováno  0:01
(Od Zpravodaje MF DNES) - Patří k Talibanu, o amerických útocích se však možná nikdy nedozvědí. Od okolního světa je dělí tlusté zdi hliněných kobek. Jsou váleční zajatci, zarostlí muži bez budoucnosti. "Naše životy jsou nyní v rukách Alláha," říká Abdul Haj, čtyřiadvacetiletý bojovník z Kandaháru, a hledí k modré afghánské obloze. Byl zajat před čtyřmi měsíci na nedaleké frontě. "Bojoval jsem, zajali mě se zbraní v ruce," říká hrdě a hladí svůj černý vous.

Patnáct mužů stojí bez hnutí v rovné řadě na žhoucím slunci, na prašném nádvoří vězení na okraji pouště. Vzduch se tetelí a bojovníci svaté války se dívají před sebe, bez výrazu v obličejích, bez náznaku emocí, strachu, vzdoru. Jen tak stojí v řadě, do které je vyrovnali dozorci.

Odpovídají bez zájmu, mechanicky. Občas mimoděk pohlédnou směrem k bráně hlídané ozbrojenci se samopaly, bráně, před níž se někdy mihne stařík s oslem nebo nosič vody. Tam začíná jiný svět, na který není zpoza drolících se zdí vězení vidět.

Většina ze sto padesáti válečných zajatců již živoří v rozpálené hliněné pevnosti několik měsíců. Vědí, že svoboda není na dohled. "Nevíme, kdy se odsud dostaneme, snad až skončí válka," říká Mohamed Nabi, paštunský bojovník, kterého Taliban vyslal k protitalibanské opozici jako špiona.

Ve vězení je již půl roku. "Alláh nám pomůže," říká. Nevědí nic o útocích na Ameriku, nevědí, že letectvo USA zahájilo odvetu, ani to, že v jejich zemi právě začíná další kolo války, která bude dlouhá. "Nemají právo vědět, co se děje," říká jeden z dozorců a přísným pohledem přehlíží apatickou řadu vybraných vězňů.

K návštěvě vězení je třeba speciální povolení Severní aliance a dozorci v pondělí pozorně kontrolovali každé slovo zajatců; mluvit s nimi jen za přítomnosti tlumočníka je zakázáno. Pohledy vězňů často naznačují, že někdy by si přáli říci více, jindy se zdá, že mluví upřímně.

Pokud budou mít velké štěstí, někdy v budoucnu je možná vymění za válečné zajatce z druhé strany. Brzy to však nebude. Zatím čekají a doufají. "Taliban mi řekl, 'jdi a bojuj, v severní části Afghánistánu jsou nevěřící, je nutné je zničit,'" říká Abdul Haj. "Teď už vím, že to nebyla pravda, že i tady jsou muslimové, jako jsme my," dodává.

Tváří se tvrdě a nekompromisně, jako voják, jako válečník, který stojí za svým slovem. "Bojovat se mi příliš nechtělo," říká a urovnává záhyby dlouhého šedivého hábitu. "Musel jsem. Taliban nutí lidi bojovat. Hrozili mé rodině, že jí vezmou dům, pokud nepůjdu."

Prošel výcvikem a naučil se zacházet se samopalem. Stal se vojákem Talibanu. Bojoval asi měsíc, pak ho letadlem poslali na severní frontu. Tam padl do zajetí hned první den, neznal dobře terén. "Dřív jsem Taliban obdivoval, ale to už je minulost, lidé ho už mají dost," říká.

Jsou dvě hodiny, pondělí odpoledne, a dusivé horko zpomaluje život městečka Chodžabahaudin. Ticho bije do uší - nejbližší strom je daleko, a ptáci tak nemají kde zpívat.

Bránou je vidět postavičku pastevce, který se na vyschlé půdě chystá zabít ovci, jediným zvukem je arytmické mlácení seker, kterými se dozorci na jednom z nádvoří vězení snaží přesekat dřevo na topení, po vodě nejcennější věc na severu země.
Jak stoupá teplota, i mlácení seker je pomalejší a pomalejší.

Za pár hodin se však začne stmívat a teplota pod nebem jasně svítících hvězd klesne k nule. Vězni jsou zvyklí na nesnesitelná letní horka i kruté zimy. Dále apaticky stojí na nádvoří, téměř bez hnutí. Mohamed Nabi se většinou dívá do dálky pohledem nezájmu, ale když říká, že má v Kábulu ženu a čtyři děti, šťastně se rozesměje, jako kdyby se na chvíli přenesl někam jinam.

"Pustí nás, nakonec nás určitě pustí," říká a zařazuje se zpět do řady, vedle němého bojovníka, který je - tvrdí dozorci - z Čečenska. Pětadvacetiletý Nehim Husejn Šáh přišel za Taliban bojovat ze sousedního Pákistánu. "Myslel jsem tehdy, že to je správná věc," říká a rezolutně kýve hlavou.

Před čtyřmi měsíci padl do zajetí v nebetyčných horách na severovýchodě země.
Nechápe příliš dotaz, co si myslí o Usámovi bin Ládinovi, neví nic o útocích. "Slyšel jsem o něm a jednou jsem ho viděl na obrázku," říká. "Nebyl mi sympatický. Je to, myslím, nějaký kriminálník."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Třicetiletý Američan se nechtěl odstěhovat od rodičů. Ti ho zažalovali

Newyorský soud nařídil třicetiletému Michaelu Rotondovi (vlevo), aby se...

Nepomohlo domlouvání ani formální výzvy, tak musel přijít na řadu soud. Newyorský manželský pár zažaloval svého...

Policie ve Španělsku zadržela dealery drog, je mezi nimi i Čech

Kokain.

Čtyři lidi včetně jednoho českého občana zadržela španělská policie kvůli prodeji drog v jednom z barů pobřežního města...

Trump kazí Americe pověst, řekl Davis při debatě v Praze

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší...

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší zvláštní poradce v Bílém domě Lanny Davis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz