Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zajali jsme experty z Francie a Británie, oznámil Kaddáfího mluvčí

  9:16aktualizováno  17:52
V Baní Valídu, o který bojují libyjští povstalci, zajali vojáci Muammara Kaddáfího 17 žoldáků, včetně francouzských a britských technických expertů. Oznámil to plukovníkův mluvčí Músá Ibráhím v syrské televizi Ar-Raj. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že k této zprávě nemá žádné informace.

Libyjští povstalci se snaží dobýt Baní Valíd. | foto: AP

"V Baní Valídu byla dopadena skupina 17 žoldáků. Jsou to techničtí experti," uvedl Ibráhím. "Většina z nich jsou Francouzi, jeden je z asijské země..., dva jsou Angličané a jeden je z Kataru," řekl Ibráhím. Poznamenal, že dotyční se později objeví v televizi, další podrobnosti ale nesdělil.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé odpoledne prohlásil, že Francie nemá v Libyi žádné žoldáky. Britská diplomacie sdělila, že o zprávách v médiích ví, nemůže je ale nijak doložit. Severoatlantická aliance, jejíž letouny od jara útočí na pozice Kaddáfího věrných, konstatovala, že v Libyi nemá žádné vojáky.

Agentura Reuters nicméně podotkla, že mezinárodní spojenci v minulosti nasadili zvláštní síly a v médiích se objevily zprávy, že soukromé bezpečnostní firmy pomáhaly povstaleckým jednotkám při výcviku nebo s organizačními záležitostmi.

NATO i francouzští a britští činitelé už v sobotu popřeli zprávy Ar-Raj, podle nichž Kaddáfího stoupenci chytili několik vojáků NATO.

Ibráhím v pondělí také řekl, že Kaddáfího oddíly v posledních dnech vytlačily Kaddáfího odpůrce za města Baní Valíd a Syrta. Obě tato místa zůstávají spolu s městem Sabhá posledními baštami jednotek věrných Kaddáfímu.

Podle pondělních zpráv televize al-Džazíra se ale Kaddáfího odpůrci začali posouvat dál k Syrtě. Korespondent BBC uvedl, že se dostali k východní bráně, z jejíhož okolí přicházely zprávy o těžkých bojích.

Syrta je půl roku bez elektřiny

Syrta je považována za Kaddáfího rodiště a možnou skrýš jednoho ze synů svrženého libyjského vůdce, Mutasima Kaddáfího. Situace v Syrtě je podle obyvatel utíkajících z města nesnesitelná. Město je půl roku bez elektřiny a dodávek vody, řekl podle al-Džazíry jeden z místních.

Ibráhím v sobotu v rozhovoru s Reuters prohlásil, že nálety NATO na Syrtu zabily za uplynulých 17 dnů přes 2 000 lidí. V noci na sobotu prý obytné budovy a hotel v Syrtě zasáhlo více než 30 raket NATO a zahynulo údajně 354 lidí.

Uvedl také, že Kaddáfí zůstává v Libyi a řídí boje proti povstalecké prozatímní vládě. Zástupci Aliance v reakci na Ibráhímova tvrzení uvedli, že jejich síly útočily pouze na jednoznačné vojenské cíle.

Terčem palby z protiletadlových zbraní se nad Libyí podle sdělení tureckých ozbrojených sil stal turecký vojenský nákladní letoun poté, co shodil potravinovou pomoc Libyjcům. Podle turecké armády stroj vystoupal na vyšší letovou hladinu a oblast opustil.

Státní turecká agentura uvedla, že dvě turecká nákladní letadla odstartovala z východolibyjského Benghází a dopravila 14 tun pomoci do oblasti na jihu země a jižně od Syrty. Vyšetřování střelby pokračuje.

V Baní Valídu mají povstalci pod kontrolou už 80 procent města, uvedla televize CNN s tím, že vzbouřenci však nadále čelí silnému protiútoku Kaddáfího sil. Město Sabhá je stále pevně v rukou stoupenců Kaddáfího. CNN rovněž informovala, že se místní Libyjci, kteří se přidali na stranu povstalců, setkali v poušti východně od Sabhá v neděli se silným protiútokem Kaddáfího sil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Najdete na iDNES.cz