Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhřebská vláda se rozpadá

  21:42aktualizováno  21:42
Záhřeb, Praha - Chorvatská vláda se v noci na neděli po bouřlivém jednání rozhodla předat Mezinárodnímu tribunálu v Haagu dva Chorvaty, kteří jsou stíháni za spáchání válečných zločinů. S tímto rozhodnutím nesouhlasí čtyři ministři včetně místopředsedy vlády Gorana Graniče z Chorvatské sociálně liberální strany. Ta je klíčovým partnerem koalice vedené sociálním demokratem Ivicou Račanem.

"Velmi brzo požádám parlament o vyslovení důvěry," reagoval na demisi premiér Račan. Křehká koalice, která před rokem a půl porazila ve volbách nacionalisty a zavedla Chorvatsko na prozápadní kurs, už je beztak ohrožena stagnujícími ekonomickými reformami.

Obyvatelé země jsou nespokojeni a v některých oblastech hrozí sociální nepokoje podporované extrémními nacionalisty. Pro ty je spolupráce s haagským tribunálem nepřijatelná.

Obvinění jsou tajná
Dvě obvinění, o nichž chorvatská vláda rozhodla, jsou přitom tajná a týkají se operace Bouře, během níž v roce 1995 chorvatská armáda dobyla zpět pod kontrolu Záhřebu území tzv. chorvatské Krajiny, které do té doby kontrolovaly Srbové.

Z Krajiny bylo vyhnáno na dvě stě tisíc Srbů. Záhřebská vláda rozhodla o tom, že se dvě zapečetěné obálky s obviněním z Haagu předají ministerstvu spravedlnosti, které zadrží obviněné.

Předpokládá se, že jde o generály Anteho Gotovinu a Rahima Ademiho, kteří se účastnili bojů proti Srbům od první poloviny 90. let. Poprvé tak byli přímo obviněni chorvatští činitelé. Dosud Záhřeb vydal do Haagu více než desítku bosenských Chorvatů.

Vůdce sociálních liberálů Dražen Budiša, který před rokem a půl neuspěl v prezidentských volbách, považuje obvinění v žalobách tribunálu proti Chorvatům za "nepřijatelné kvalifikované, obsahující genocidu a etnické čištění."

Dražen Budiša je považován ze západního hlediska za většího nacionalistu než bývalý komunista Ivica Račan, jehož vláda v zemi prosazuje tržní reformy a připojení země k Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Dražen Budiša a Ivica Račan nedali najevo, zda končí jejich koalice. "Výsledkem bude konečné vyřešení všech jejich konfliktů anebo předčasné volby," řekl agentuře Reuters politický analytik Željko Trkanjec.

Mesič: Chorvaté nejsou bez viny
Prezident Stipe Mesič spolupráci s haagským tribunálem podporuje. "Je známo, že chorvatská strana také spáchala nějaké zločiny," uvedl včera Mesič v psaném prohlášení.

Chorvaté se však považují především za oběti srbské agrese. Podobně jako Srbové si jen těžko připouštějí, že i jejich vojáci páchali válečné zločiny. Únorové obvinění jednoho z "hrdinů" boje proti Srbům, generála Mirka Norace, vyvolalo mezi nacionalisty vlnu protestů.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz