Babiš i Morawiecki jsou skeptičtí k návrhu EU na rozšíření Frontexu

  13:26aktualizováno  13:56
Premiér Andrej Babiš se ve Varšavě shodl se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým v otázkách migrace i ve všech hlavních tématech vrcholné schůzky Evropské unie, která se tento týden uskuteční v Bruselu. Oba ministerští předsedové se skepticky vyjádřili k návrhu Evropské komise rozšířit unijní pohraniční agenturu Frontex a zvýšit její rozpočet.

„Obáváme se, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech EU,“ vysvětlil Morawiecki.

Šéf české vlády ocenil monitoring a přehled agentury o situaci na unijních hranicích, jakož i roli Frontexu při vracení migrantů do vlasti. Nadále však pochybuje o účelnosti navýšení pracovníků a rozpočtu Frontexu, jak to navrhla Evropská komise, tedy z 1 500 na 10 000 lidí do roku 2020 a deset miliard eur v sedmi letech. Odmítl také kritiku šéfa EK Jeana-Claudea Junckera ohledně neochoty ujmout se alespoň osiřelých dětí uprchlíků. 

Babiš: Ať se Juncker nemíchá do politiky, to není jeho role

„Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii. Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal. Sýrie podle něj potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemu Česko hodlá napomáhat. A Junckerovi vzkázal, že „je zbytečné, aby se míchal do politiky, protože to není jeho role“.

Morawiecki i Babiš hovořili o potřebě pomáhat zemím, odkud se do Evropy snaží zamířit migranti. „Naše názory jsou velice blízké,“ řekl hostitel Morawiecki. „Máme jednoznačné stanovisko, že ochrana našich hranic je naší věcí. Neexistuje, abychom byli přinuceni přijímat migranty. Uprchlíkům je třeba pomáhat v zemích, odkud pocházejí, a je třeba posilovat vnější hranice. Toto stanovisko jsme (na červnovém summitu EU) ubránili a určitě od tohoto postoje neustoupíme,“ dodal polský premiér.

Frontex nepotřebujeme, spolupráce V4 je perfektní, řekl v Košicích Babiš

Babiš ocenil, že Frontex odvádí „dobrou práci“ při návratu migrantů a připustil, že nemonitoruje jen pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret. V roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů. V EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700 000 lidí. Návrh EU, která chce poslání Frontexu rozšířit,  však český premiér kritizoval.

„Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1 500 na 10 000 lidí,“ řekl s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Zlatá střední cesta pro Brexit

Polsko se snaží „udržet nějakou střední cestu“ při odchodu Británie z EU, tedy „ani tvrdý brexit, ani velké ústupky Británii“. Britům v Polsku zaručíme stejná práva jako dosud, protože britská premiérka Theresa Mayová zaručila Polákům na ostrovech stejná práva jako dosud, dodal Morawiecki.

Babiš ohledně brexitu souhlasí s výroky polského premiéra. „Máme zájem, aby brexit proběhl dohodou, aby byl rozumný,“ zdůraznil.

„Ve vyjmenovaných tématech máme absolutní shodu,“ poznamenal Babiš. Po úspěchu na červnovém summitu EU se domnívá, že by státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly ohledně migrace předkládat unii vlastní návrhy. 

Fotogalerie

Například, že by migranti do EU přicházeli na pracovní víza, tak jako se to děje se zahraničními pracovníky v Česku. 

„Evropa by se měla soustředit na to, aby se do schengenského prostoru dostaly další země, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Nemá totiž logiku, abychom bránili území, které není ucelené,“ poznamenal šéf českého kabinetu.

Babiš připomněl, že s polským premiérem se uvidí nejen na summitu EU, ale i na oslavách 100. výročí vzniku Československa v Praze a na společném zasedání vlád obou zemí v půli listopadu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Útočník s nožem pobodal v Bruselu policistu, křičel Alláhu akbar

Před policejní stanicí v centru Bruselu pobodal muž policistu, sám byl...

V centru Bruselu pobodal v úterý brzy ráno muž policistu. Motiv jeho činu je zatím nejasný, podle místního listu La...

Propusťte lídra opozice Demirtaşe, žádá Turky Evropský soud pro lidská práva

Lidé procházejí kolem plakátu jednoho z lídrů HDP Selahattina Demirtasa v...

Evropský soud pro lidská práva vyzval Turecko, aby propustilo z vězení opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Bývalý...

O vraždách jsem nevěděl, tvrdí dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann R. je...

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že...

Najdete na iDNES.cz