Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční střední škola se dá studovat i v Česku

  8:02aktualizováno  8:02
Absolvování zahraniční střední školy přináší znalost cizího jazyka, rozhled a otevřené dveře na světové univerzity. Pro získání maturity v angličtině, němčině, francouzštině nebo ruštině ale nemusíte nutně investovat do pobytu v zahraničí. Zkusit štěstí totiž můžete i v tuzemsku.
Možností studovat v Česku v cizím jazyce přibývá. Ilustrační foto

Možností studovat v Česku v cizím jazyce přibývá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud chcete mít z potomka světoběžníka, který se bude cítit doma stejně v Benešově jako v Londýně nebo Bonnu, bude mít spoustu přátel ve světě a plynně se domluví několika jazyky, můžete jej nechat studovat na zahraniční škole a přitom nemusí "vytáhnout paty" z domova.

"Český žák, který se přihlásí do německé větve gymnázia, musí mluvit aspoň částečně německy, dalšími podmínkami jsou znalost angličtiny a matematiky," potvrzuje požadavek zahraničních škol Hana Cinková, zástupkyně ředitele Deutsche Schule Prag.

Střední stupeň vzdělání je převážně určen pro žáky, kteří se dobře domluví jazykem, ve kterém škola vyučuje. Bez znalosti jazyka přijímají děti do nižších tříd zahraničních základních škol, ideální je, pokud dítě takové zařízení začne navštěvovat už od školky.

Samostatnost a tvořivost
"Studenti jsou u nás cíleně vedeni k diskusi, podporováni ve formulaci vlastních myšlenek a názorů a v takzvaném kritickém myšlení, to znamená hodnocení a analýze různých pohledů na danou věc, na jejichž základě si studenti vytvářejí svůj vlastní názor. Nejde tedy o strohé memorování faktů, ale o aktivní přístup, ve kterém se uplatňuje oboustranný respekt studenta, učitele a jejich názorů," vysvětluje Jakub Oliverius z The English College in Prague, britského šestiletého gymnázia, kde v současnosti studuje asi 260 Čechů, což je přes 80 procent studentů školy.

Respekt, samostatnost, schopnost obhájit vlastní názor před ostatními, rozvoj osobnosti studenta, to jsou hlavní zásady výuky i u ostatních zahraničních škol v České republice.

"Klademe důraz na rozvoj tvořivosti žáka, a to formou teoretických i praktických úkolů, seminárních prací a následné prezentace výsledků," popisuje od českého školství odlišný systém Shelley Leighton z The English International School, Prague, mezinárodní školy, která přijímá děti od 18 měsíců do 16 let.

Kolik to stojí a na co dát pozor
Absolvování školní docházky na mezinárodních školách má bezesporu spoustu výhod, ale je nutné si na ně připravit dostatek financí. Za rok studia se platí od 160 tisíc korun na německé střední škole až téměř do půl milionu na The British International School.

"U nás je školné závislé na věku dítěte a pohybuje se mezi 127 až 280 tisíci korun za rok," sděluje ředitel Riverside School Peter Daish.

Některé ústavy podporují mimořádně nadané studenty z nemajetných rodin a školné snižují nebo formou stipendií odpouštějí úplně. Dalším vstřícným krokem jsou možnosti splátek a slevy pro sourozence.

Pokud uvažujete o přihlášení vašeho potomka do zahraniční školy v tuzemsku, zjistěte si nejdříve, zda je akreditovaná u českého ministerstva školství. Akreditace vám zaručuje plné uznání školní docházky, která je do ukončení základní školy povinná.

Jestliže škola akreditovaná není, musí být školou povinné děti přihlášeny zároveň ve spádové základní škole nebo jiné akreditované českým ministerstvem.

U středoškoláků je akreditace zárukou pro uznání maturity a nároku na přídavky pro děti i zdravotní pojištění.

"Naše mezinárodní maturita International Baccalaureate otevírá absolventům cestu ke studiu na univerzitách po celém světě. Vzhledem k akreditaci školy ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy je tento diplom zároveň uznáván jako ekvivalent české maturity v případě, že student složí zkoušku také z českého jazyka," uvádí Jakub Oliverius z The English College in Prague.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz