Děti v Kutné Hoře se už neučí z učebnic, ale netbooků.

Děti v Kutné Hoře se už neučí z učebnic, ale netbooků. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Zahoďte sešity a učebnice. Dětem v Kutné Hoře stačí netbook

  • 78
Základní škola v Kutné Hoře zkouší digitální výuku. Žáci šesté třídy nosí do školy malé notebooky s elektronickými učebnicemi. Ve školách, kde tuto metodu již zavedli, se ukazuje, že žáky hodiny víc baví a mají lepší výsledky.

"Otevřete si netbooky a najděte si v elektronické učebnici obrázek číslo dvanáct," tak může od letošního roku znít pokyn učitele v šesté třídě na kutnohorské Základní škole Jana Palacha.

"Děti už od útlého věku využívají počítač především k hrám. Chceme, aby ho braly také jako učební pomůcku. Skoro každé zaměstnání dnes vyžaduje znalost práce na počítači," říká ředitel školy Miroslav Roudný.

Rodiče každého šesťáka investovali do moderního způsobu výuky třináct tisíc korun. Netbooky jim vydrží do deváté třídy. Loni tuto možnost nabídli všem rodičům žáků pátého ročníku, souhlasila zhruba polovina, jejich děti pak vytvořily třídu 6. A.

"Pokud by počítač neměly třeba jen dvě děti, tak by využívaly klasicky učebnice, nevidím v tom problém," dodává Roudný.

Děti to s netbooky baví

"Žáci nejsou závislí jen na počítačích, nevyužíváme je celou hodinu. Mají i tištěné učebnice a pracovní sešity, budeme to střídat," říká učitelka češtiny a občanské výchovy Stanislava Zoufalá. A žáky podle ní nová metoda zaujala.

"Je to zábavnější a veselejší. Také se asi víc soustředíme," potvrdil žák 6. A Daniel Berka.

Jeho rodiče se prý chvíli rozmýšleli, zda netbook synovi pořídit, ale nakonec souhlasili. U ostatních, kteří byli proti, hrála roli nejen finanční nákladnost netbooků, ale i obava, zda děti nebudou koukat do počítače zbytečně dlouho.

"Dětskému oku koukání do počítače nevadí, ostří lépe než oči dospělých. Počítačové monitory pro děti nejsou zvláštní zátěž," řekl MF DNES Josef Hycl, lékařský ředitel firmy NeoVize.

Školáci mají v počítačích operační systém Windows a elektronické učebnice Nakladatelství FRAUS. Řídicí počítač učitele je navíc napojen na interaktivní tabuli.

"Elektronické učebnice obsahují i videosekvence, zvuky a animace. Navíc učitel si do nich může cokoli přidat," popisuje Roudný.

Výzkum: žákům jde učení lépe

Kutnohorská základní škola se rozhodla vyzkoušet digitální výuku na základě výsledků pilotního projektu Vzdělání 21. Ten v loňském školním roce rozjelo Nakladatelství Fraus s firmami AV Media, Intel, HP a Microsoft. Čtyři roky na něj bude dohlížet odborný garant, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy. První rok ukázal, že žáci s netbooky jsou aktivnější, učení je více baví a mají i lepší výsledky.

"Z dosavadního výzkumu vyplývá, že nové komunikační a informační prostředky přispívají k názornému vyučování, a tím i ke zvýšení aktivity žáků v hodinách a k efektivnějším výsledkům," shrnuje Nataša Mazáčová, vedoucí týmu odborníků z Pedagogické fakulty UK. Ukázalo se, že výsledky testů v digitálních třídách jsou zpravidla lepší než ve třídách nedigitálních.

Tyto zkušenosti potvrzuje i Vít Beran, ředitel základní školy v pražských Kunraticích, jedné ze tří škol, kde se loni projekt rozjel.

"Letos na tento způsob přecházejí obě třídy nových šesťáků, všichni rodiče souhlasili," říká Beran.

MODERNÍ VÝUKA

Tento způsob výuky pomocí netbooku poprvé vyzkoušeli v loňském roce na třech školách. Konkrétní školy: ZŠ L. Kuby 48, České Budějovice ZŠ T. G. Masaryka, Česká Kamenice, ZŠ Kunratice v Praze. Od 1. září se moderním způsobem s počítačem učí také děti v Kutné Hoře na Základní škole Jana Palacha. Každý žák za vyučovací pomůcku zaplatil 13 tisíc korun. Ne všichni rodiče souhlasili, takže škola vytvořila dvě třídy s odlišným způsobem výuky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video