Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v Tripolisu (2. března 2011)

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v Tripolisu (2. března 2011) | foto: AP

Zahájíme krvavou válku, tisíce Libyjců zemřou, varuje Kaddáfí USA

  • 522
Tisíce Libyjců mohou zemřít, pokud USA a další mocnosti vpadnou do země, oznámil Muammar Kaddáfí. Tvrdí, že násilí je zbytečné, protože byl připraven diskutovat o ústavních a dalších změnách. V projevu dále vyzval OSN a NATO, aby protesty vyšetřily. Podle opozice v Libyi zemřelo už přes 6000 lidí.

"Chtějí snad, abychom se opět stali otroky, jako když jsme otročili Italům?" ptal se vůdce severoafrického státu, kterým už více než dva týdny zmítají nepokoje. Itálie spravovala území Libye takřka celou první polovinu minulého století.

Dnes se stalo:

- Kaddáfiho jednotky postupují na východ země, který ovládají povstalci. Vojáci se prý zmocnili města Brega a letouny bombardovaly město Adžedábíja. Brega se ale později znovu ocitla v rukou povstalců. (více zde)

- Ukrajinská zdravotní sestra a důvěrnice Kaddáfího Halyna Kolotnycká věří ve vítězství svého patrona a hodlá se do Libye vrátit. Napsal to ukrajinský tisk s odvoláním na zprávy z jejího okolí. (více zde)

- Do Suezského průplavu vpluly dvě americké bojové lodě, které mají namířeno k Libyi. USA ale zatím neplánují vojenskou intervenci.

- Na mimořádném summitu EU k Libyi bude ČR zastupovat prezident Václav Klaus. Lídři zemí Unie se sejdou v Bruselu 11. března. (více zde)

"To nikdy nepřipustíme. Zahájíme krvavou válku a tisíce a tisíce Libyjců zahynou, pokud USA a NATO vstoupí do země," hřímal na středečním shromáždění v metropoli Tripolisu. K dalšímu z mnoha krátkých projevů, které přednesl v uplynulých dnech, využil oslavy výročí zavedení přímé vlády lidu.

Plukovník, jehož vojenské jednotky se znovu snaží získat ztracená území na východě Libye, se také nechal slyšet, že by v zemi klidně dovolil mezinárodní vyšetřování současných protestů. OSN totiž podle něj rozhoduje na základě falešných a zmanipulovaných zpráv.

Vyzval proto OSN i NATO, aby události vyšetřily, protože podle něj jde o "spiknutí, jehož cílem je kolonizace Libye a zmocnění se její ropy".

Východ země ovládli protivládní aktivisté, které starý voják považuje za "ozbrojené gangstery".

Nepokoje zpočátku ostře potlačily Kaddáfího zvláštní jednotky, jež neváhaly nasadit odstřelovače. Podle humanitárních organizací dosud zemřelo na dva tisíce lidí. To však Kaddáfí považuje za scestné. "Je to přehnané, zemřelo maximálně 150 lidí," řekl podle Reuters.

Zemřelo přes 6000 lidí, hlásí Libyjská liga

Mluvčí exilové Libyjské ligy pro lidská práva Alí Zajdán mezitím oznámil, že počet obětí násilí v Libyi už dosáhl 6000, z toho 3000 lidí prý přišlo o život jen v samotné metropoli Tripolisu, informovala ČTK.

Kaddáfí se přetahuje s povstalci o východ země

Vojenské jednotky Muammara Kaddáfího bojují o východní území

Zajdán také uvedl, že do Libye směřují tisíce žoldnéřů. Obvinil přitom Čad, který s Libyí sousedí, že jich dodává nejvíc, a to včetně dvou generálů. Mluvčí ligy odhadl, že asi tři tisíce žoldnéřů slouží Kaddáfímu přímo v Tripolisu a tři tisíce v okolí metropole. Do Libye směřují podle jiných zdrojů dobrovolníci také z jiných afrických zemí, například z Nigeru.

Kaddáfí, který prohlásil, že se nikdy nevzdá, zprávy o protestech na východě země popřel. "Na východě nikdo neprotestuje. Buňky al-Káidy tam napadly bezpečnostní jednotky a zmocnily se jejich zbraní. Zprávy o tom se dostaly do světa z agentur a stanic, které v Libyi nemají žádné zpravodaje," prohlásil rozhodně.

Mladá libyjská protestující v Benghází (1. března 2011)
Protivládní povstalec v Benghází (28. února 2011)
Stoupenec Muammara Kaddáfího, kterého vyfotili novináři při vládou organizované prohlídce města Sabratha (28. února 2011)

Mohou za to guantánamští vězni

Osmašedesátiletý Kaddáfí znovu zkritizoval teroristickou organizaci al-Káida, kterou viní z rozpoutání revolty v šestimilionové Libyi. Všechny problémy podle něj mají na svědomí bývalí vězni z Guantánama, které stát v minulosti přijal.

"Libyjské úřady je propustily poté, co slíbili, že se změní. Ve skutečnosti se ale jednalo o členy spících buněk al-Káidy," citovala ho americká stanice CNN.

Kaddáfí dodal, že je "připraven s kýmkoli z nich diskutovat, s kterýmkoli z těch jejich samozvaných 'emírů', kteří přijdou, aby debatovali. "Ale oni nediskutují... nemají žádné požadavky," pokračoval muž, jenž Libyi vládne skoro dvaačtyřicet let. K moci ho v roce 1969 vynesl vojenský puč.

Mezinárodní trestní soud chystá vyšetřování

Mezinárodní trestní soud (ICC), který Rada bezpečnosti OSN pověřila vyšetřováním násilností proti odpůrcům režimu v Libyi, má dostatek podkladů pro to, aby mohl bezprostředně zahájit shromažďování důkazů. Oznámil to žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo.

Žalobce ICC představí ve čtvrtek přehled zločinů, které se v Libyi páchají od poloviny února. Soudci ICC pak rozhodnou, zda vydat mezinárodní zatykač .

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video