Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady domu ve Strašicích zůstávají, geofyzici mluví o bludných proudech

  22:00aktualizováno  22:00
Potíže rodiny Mračkových ze "strašidelného" domu ve Strašicích pokračují už sedmý týden. Po zahrnutí výkopů v obci jim sice přestaly praskat žárovky a hořet vypínače, v domku ale stále vypadávají jističe.

Neznámá energie ničí v domě Mračkových zásuvky. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na internetových stránkách strašického muzea zveřejnil jeho kurátor Martin Lang zprávu pražské firmy Pudis, jejíž pracovník v domku měřil předminulý víkend. Konstatuje, že zjistil hodnoty, které sice nemohou vysvětlit hoření zásuvek, ale rozhodně je lze pokládat za abnormální.

"Navrhujeme, aby obec svolala schůzku Mračkových a všech institucí, které mají s problémem co do činění, a aby v domě byla provedena seriózní měření v délce nejméně 48 hodin," řekl kurátor Lang. "V domě stále vypadávají jističe a majitel mi řekl, že běžnou zkoušečkou našel fázi i na radiátorech," dodal. S médii Mračkovi odmítají komunikovat.

Co vlastně geofyzici zjistili? Měřili takzvané bludné proudy. Je to jev, který se vyskytuje při stejnosměrném napájení obvodů, kde je buď úmyslně či náhodně jeden pól zdroje uzemněn. Proud se pak vrací do zdroje nikoliv po vodiči, ale částečně vodivou zeminou.

"Odchylky některých hodnot ve Strašicích odpovídají spíše průmyslové zóně nebo velkému městu jako je Plzeň nebo Praha, než okraji Strašic," konstatoval Lang. První dojem odborníka na místě byl, že přístroje nezaznamenaly nic, co by odpovídalo pozorovaným jevům. Po řádné analýze dat z přístrojů však v prostředí anomálie určil.

"Prostředí je pod vlivem bludných proudů, klasifikovaných stupněm III (zvýšená agresivita)," stojí ve zprávě. "V průběhu měření byly pozorovány odchylky hodnot některých elektrických veličin. Tyto odchylky však samy o sobě nemohou být příčinou, z hlediska současných znalostí, abnormálních jevů pozorovaných v objektu Mračkových.

Lze konstatovat, že zmíněné hodnoty odpovídají lokalitě umístěné v rozsáhlejší průmyslové aglomeraci." Při jedné z výchylek specialista zaznamenal i seizmický impulz. "Nabízí se vysvětlení piezoelektrickým jevem hornin nebo například lze hledat příčinu v zařízeních, určených k rozvodu elektrické energie," píše ve své zprávě Karel Krupa.

Pracovníci ČEZ, kteří v domě Mračkových strávili z odborníků zřejmě nejdelší dobu, ještě čekají na posudky odborníků z ČVUT, které mají být k dispozici tento týden. Vědci měli zkoumat možnost, že by prostředí v domku ovlivňovaly motory čerpadel z přilehlé vodárny. "Přivítali bychom schůzku, kde by se dohodl nějaký další koordinovaný postup," konstatoval regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka.

Policie případ Mračkových předala hasičům. "Byl jsem na místě s naší vyšetřovatelkou. Mračkovi nám předali vzorky, které souvisely s požáry v domě, a my jsme je poslali do naší laboratoře. Na výsledky rozborů čekáme," konstatoval ředitel hasičů na Rokycansku Petr Špelina.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz