Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady a nevyjasněná fakta kolem loupeže 80 milionů

  9:20aktualizováno  9:20
Speciální policejní tým pátrá už třetí den po lupičích, kteří ve Slavkově u Brna ukradli z dodávky bezpečnostní agentury Brinks asi 80 milionů korun. V klikatých serpentinách směrem na Rousínov tu pachatelé převlečení za policisty zatarasili cestu a donutili lidi z dodávky, aby vydali peníze.

ČTETE TAKÉ:
Falešní policisté sebrali z transportu desítky milionů

"Zkoumáme a porovnáváme nové stopy," říká člen týmu Radim Hoffman. "Na policii se už přihlásilo několik lidí, kteří mají určité údaje o hledaných vozidlech, stříbrné mazdě a bílém fordu. Také jsme vyslechli tři zaměstnance bezpečnostní agentury," dodává.

Tři zaměstnanci ve věku 51, 29 a 24 let policistům sdělili, že když je lupiči zastavovali, nepojali žádné podezření, že jsou falešní. Podle jejich výpovědí se vše jevilo jako běžná silniční kontrola.

Učitel kriminalistiky na brněnské policejní střední škole a autor internetového muzea zločinu Miloslav Jedlička si přitom myslí, že způsob převozu peněz je v Česku velice amatérský.

"Například s větší částkou peněz mají vyjíždět dvě auta, absolutně stejná, ale každé jinou trasou, takže lupiči nevědí, ve kterém autě jsou skutečně peníze. Nutné je neustálé rádiové spojení s centrem. Osádka by si také měla počínat zcela nenápadně a neměla by disponovat klíči od zavazadlového prostoru. Vhodné je mít navigační systém GPS, který přesně monitoruje pohyb auta," je přesvědčen Jedlička.

Policie už stanovila vyšetřovací verze, ale nechce je konkretizovat, aby to nenarušilo pátrání. O trase vozidla s penězi nechce nic bližšího říct. Prověřuje však, zda byla správně zvolená vzhledem k cíli zásilky.

Lupiči zastavili bílou dodávku v černých uniformách s nápisem POLICIE a s kuklami na hlavách, proto je zaměstnanci agentury nemohli blíže popsat. Nelze tedy vypracovat portrét zločinců. Pracovníci si však zapamatovali a naťukali do mobilu registrační značku stříbrné mazdy, i když je pravděpodobné, že vozidla lupičů byla kradená.

Informaci o přepadení dostala policie osudný den kolem osmé ráno nejen od přepadených zaměstnanců, ale i od náhodného svědka, který projížděl kolem a situace se mu zdála podezřelá. "Zatím nevíme, kolik lupičů se přepadení zúčastnilo. Jistí jsou zatím tři," doplnil Radim Hofman.

Případ vyvolává řadu otázek, nabízíme některé odpovědi

1. Kam vlastně auto s penězi jelo a proč řidič zvolil okresku, a ne hlavní silnici?
Policie ani firma Brinks nechtějí prozradit cíl cesty ani důvod, proč zvolil řidič okresní cestu místo hlavní silnice. "Nebudeme přece vyzrazovat, jak plánujeme trasu. To by byl návod pro zločince," říká ředitel Brinksu v Česku Aleš Křeček. Ale jedno vysvětlení se přece jen nabízí.

"Ne vždy je hlavní silnice bezpečnější. Na okresce totiž můžete rozvinout obrannou palbu, navíc na ní lze lépe s autem manévrovat. To na dálnici nejde, protože by z toho byla katastrofa," vysvětluje prezident asociace bezpečnostních agentur Jiří Kameník.

2. Kolik lidí vědělo, jaká je trasa auta? 
Podle Kameníka to ví minimální možný počet lidí. Cestu prý zná jen dispečer a oddělení plánování cest, což jsou jeden až dva lidi. Řidič se trasu dozvídá až těsně před cestou. Ten, komu peníze patří, cestu dodávky nezná.

"Nelze ale samozřejmě bezchybně zajistit, aby se informace nedostala ven," připouští Kameník. "Nikdo nezaručí, že třeba něco neřekne právě odběratel," říká Kameník. Někdy je cesta jasná, třeba do jediné pobočky na malém městě.

3. Sledoval dodávku s penězi na dálku satelit nebo navigační systém GPS, na kterém by bylo vidět, že dodávka stojí na místě?
Policie říká, že ne. Tuto skutečnost kritizují i odborníci. "Je vhodné mít navigační systém GPS, který přesně monitoruje pohyb auta. Jenže naše bezpečnostní agentury hledí na všem ušetřit," říká brněnský kriminalista Miloslav Jedlička.

S tím majitelé bezpečnostních agentur nesouhlasí. "Jsou i jiné metody sledování," říká Aleš Křeček z Brinksu.

4. Jak bylo zabezpečeno auto, které peníze převáželo? Mělo neprůstřelné sklo?
Auto bylo opancéřované a mělo i neprůstřelná skla. "Posádka je dostatečně chráněna proti určitým druhům běžně dostupných střelných zbraní," říká Křeček.

Podle odborníků je velmi obtížné takové sklo prostřelit třeba samopalem. Je potřeba několik ran na stejné místo.

5. Jaké měli zločinci zbraně, když přepadli dodávku?
To nechtějí policie ani zástupci Brinksu prozradit. "Lupiči ale mohou používat i horší zbraně než jen samopal nebo pistoli," sdělil Křeček. Zda to bylo i v tomto případě, však neuvedl.

6. Zná firma, která peníze převážela, a tedy i policie, čísla bankovek, což by pomohlo k dopadení zlodějů?
Ne. Přepravce někdy neví ani obsah zásilky. "Zapečetěnou zásilku dostáváme a zapečetěnou ji i předáváme, takže s obsahem nepřijdeme do přímého kontaktu," říká Křeček. "Kdyby tam byly nastřihané noviny, nedozvíme se to," dodává.

7. Byla u převážených peněz zabalená barvicí kapsle, která by vybuchla a peníze znehodnotila?
Ne. Důvodů je podle majitelů agentur několik. Podle Křečka to nemohl Brinks ovlivnit, protože zásilku si balil sám klient. "Záleží na dohodě se zákazníkem. S kapslí je přeprava dražší, protože se zvětší například náklady na pojištění," říká Kameník.

8. Neporušila firma předpisy tím, že vezla tolik peněz najednou? Neměla na tolik peněz využít více vozů?
Pro bezpečnostní agentury neexistuje v Česku nějaký speciální předpis nebo směrnice. Agentury se navíc snaží ušetřit, a tak se podle nich nevyplatí použít více aut. "Nejsou na to peníze, agenturám ani zákazníkům by se to nevyplatilo," říká Kameník.

Odborníci ale tento přístup kritizují. "S takovou částkou peněz mají jezdit dvě stejná auta, z nichž jedno je prázdné, tak je tomu jinde ve světě," namítá Miloslav Jedlička.

9. Jaké mají lidé, kteří převážejí peníze, pravomoci? Mohou střílet či nerespektovat policejní pokyny?
Řidiči dodávek převážejících peníze nemají žádné zvláštní oprávnění. Policistům musí zastavit stejně jako jakýkoliv jiný řidič. Zbraň mohou použít, pouze jsou-li v ohrožení.

"Zaměstnanci agentur se řídí podle zákoníku práce, jako jakýkoliv jiný občan. Policista může střílet i za pachatelem, který utíká, to naši zaměstnanci nemohou," říká Kameník.

10. Prověřuje policie i to, zda řidiči při přepadení nechybovali? Byli to skutečně vyškolení profesionálové?
Policie provedla první výslech všech tří členů osádky. Zjišťuje, zda byla správně zvolena trasa vzhledem k určenému cíli zásilky, i eventuální pochybení osádky. Jedna z vyšetřovacích verzí dokonce je, že měli lupiči mezi členy osádky komplice.

Podle Jiřího Kameníka prý řidiči sice výcvikem procházejí, dokonale se však na přepadení připravit nelze. Řidiči mají například nacvičené, že se vzdají nebo se v autě zamknou a zavolají pomoc, nebo se brání zbraněmi.

"Nakonec je ale situace přece jen v něčem odlišná a rozhodujete se během okamžiku. Jste ve stresu, leknete se a jste v šoku, a na to se prostě připravit nedá," dodává Kameník.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Ženy se provdaly za psychicky nemocné seniory, pak je trýznily a obraly

(Ilustrační snímek)

Na neobvyklý případ zneužívání psychického stavu seniorů narazili v tomto roce brněnští policisté. Oběťmi byli tři muži...

Vlak v Praze nedobrzdil a zranili se dva lidé, v Kolíně se málem srazily vlaky

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva lidé se zranili...

Osobní vlak na hlavním nádraží v Praze dnes při zastavování nedobrzdil a zastavil se o zarážedla na slepé koleji. Dva...Najdete na iDNES.cz