Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhadná hvězda opět vzplála

  14:48aktualizováno  14:48
Záhadná hvězda, jejíž výbuch zachytili v únoru čeští astronomové v souhvězdí Jednorožce, opět vzplála v plné síle. Její vzplanutí zaznamenali jako první na světě pracovníci hvězdárny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. "Naše prvenství potvrdili i odborníci z japonského centra pro pozorování proměnných hvězd," řekl pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.

Zvláštní chování hvězdy V 838 Mon začali čeští astronomové pozorovat na začátku února. V noci na neděli 3. února zjistili, že začala svítit čtyřicetkrát více než předtím.

Hvězdáři ji začali pozorovat moderní technikou hned z několika míst. Výzkum koordinuje Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.

V dějinách astronomie byly podle Šmelcera pozorovány pouze tři podobné zvláštní jevy, poslední v roce 1994 v souhvězdí Střelce. "Nicméně v současnosti nemůžeme s konečnou platností prohlásit, co se na této hvězdě událo nebo jak se bude chovat," dodal. Může podle něj jít například o hvězdu v závěrečné fázi vývoje, kterou experti označují jako červený obr.

"Pokud bychom nahlédli dovnitř hvězdy, zjistili bychom, že v ní začala termojaderná reakce, která vedla k vytvoření rázové vlny. Ta postupně vytlačuje vrchní obal hvězdy, tvořený vodíkem, do prostoru. Díky rozpínání obalu hvězdy V838 Mon okolní prachové částice zřejmě místy tlumí jasnost hvězdy," dodal Šmelcer.

Italský astronom uviděl hvězdu pouhým okem
Záhadnou hvězdu spatřil koncem minulého týdne italský hvězdář Toni Scarmant pouhým okem. Astronom tvrdí, že má hvězda naoranžovělou barvu.

Zvečera ji bylo možné sledovat dalekohledem na východě v souhvězdí Jednorožce, vlevo od výrazného souhvězdí Orion.

Podivnou hvězdu objevili teprve v lednu v Austrálii. Její záření neodpovídalo žádnému dosud známému případu. Čeští hvězdáři zachytili v noci na 3. února její výbuch, při němž se prudce rozzářila. Češi pak informovali o podivném chování hvězdy kolegy po celém světě. To, že byli první, uznalo i centrum pro pozorování proměnných hvězd.

Není jasné, co je to za objekt
"Z fyzikálního hlediska zatím není možné přesně říct, jaký typ objektu vlastně pozorujeme. Z dalších spektrálních měření je potvrzeno, že kolem hvězdy se vytvořila rychle se rozpínající obálka," uvedl jeden z objevitelů Ladislav Šmelcer, podle něhož možné vysvětlení napovídá, že by se mohlo jednat o podobný objekt, který byl pozorován v roce 1996 v souhvězdí Střelce (V4334 Sgr).

Výbuch zaznamenali Luboš Brát, Ladislav Šmelcer, Petr Sobotka a Ondřej Pejcha ze skupiny Medúza České astronomické společnosti.

"S kolegou Šmelcerem z Valašského Meziříčí jsme tu hvězdu viděli úplně první. Telefonicky jsme si ověřili, zda se nemýlíme. Já jsem o objevu elektronicky informoval hvězdárny celého světa," řekl ČTK Brát.

Hvězdu objevil v souhvězdí Jednorožce australský astronom M. J. Brown, který si všiml, že se na jeho fotografických snímcích oblohy nachází hvězda, která tam předtím nikdy nebyla vidět.

Podobným hvězdám astronomové říkají novy nebo supernovy. Detailní rozbor světla této hvězdy však vykazoval rysy, které neodpovídaly žádnému dosud známému případu. Nejednalo se tedy ani o novu ani o supernovu. Astronomové začali hvězdu označovat jako pekuliární - tedy podivnou.

Hvězda se najednou rozzářila

Chování hvězdy, označené jako V 838 Mon, začali tuzemští astronomové pozorovat na začátku února. Během jejich pozorování podivná hvězda v noci na neděli prudce zvýšila jasnost - začala svítit čtyřicetkrát více než předtím. Astronomové ihned zalarmovali kolegy po celé zemi. Dalekohledy mohli sledovat, jak se každou hodinu jas hvězdy zdvojnásobuje. Spolupráci koordinovala Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidné zvýšenou světelnost objevili čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidné zvýšenou světelnost objevili čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidní zvýšení světelnosti první zaznamenali čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidní zvýšení světelnosti první zaznamenali čeští astronomové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...Najdete na iDNES.cz