Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhada smrtících tchyní

  13:56aktualizováno  13:56
Tchyně mají, či přinejmenším před pár stoletími v Německu měly záhadný vliv na zdraví svých vnoučat. Zatímco babičky z matčiny strany zdraví vnoučat prospívaly, babičky z otcovy strany na ně měly až smrtelný vliv.

Němečtí vědci Jan Beise z Ústavu Maxe Plancka pro demografii v Rostocku a Eckard Voland z Univerzity v Giessenu zkoumali církevní záznamy z německé oblasti Krummhörn.

Sledovali údaje o více než 23 tisících rodinách, které tam žily mezi rokem 1720, kdy záznamy začaly být úplné, a rokem 1874, kdy registr obyvatelstva přestala vést církev.

Zjistili, že riziko úmrtí dítěte během prvního měsíce po porodu bylo dvakrát vyšší, když babička z otcovy strany byla naživu. A vůbec nezáleželo na tom, zda bydlela ve stejné domácnosti jako dítě.

Vyšší šance prvních narozenin
Naopak babičky z matčiny strany neměly na první měsíc života dítěte statisticky žádný vliv, poté však jejich existence zvyšovala pravděpodobnost přežití vnoučat. Děti, které už dosáhly věku šesti měsíců, měly o 60 procent vyšší pravděpodobnost oslavit první narozeniny, jestliže jejich babička z matčiny strany ještě žila.

Výzkumníci o svých poznatcích nyní informovali v odborném časopise Behavioural Ecology and Sociobiology. Jejich závěr o prospěšném vlivu babičky z matčiny strany má logické vysvětlení. Jednak babička mohla mladé rodině pomáhat, jednak, pokud se v té době babička dožila vnoučat, svědčilo to o jejím pevném zdraví, které po ní mohla vnoučata zdědit.

Zato vliv matčiny tchyně je zcela záhadný. I u ní by se přece dala předpokládat pomoc mladým a také její geny vnouče zdědilo. Proč je tedy její existence spjata s vyšším rizikem úmrtí dítěte krátce po narození?

Kontrola záletů?
Oba výzkumníci vyslovili poněkud krkolomnou domněnku. Babička z matčiny strany je jediným prarodičem, který s jistotou ví, že vnouče je skutečně její. Matčina tchyně si nikdy nemůže být úplně jista.

Možná podvědomé obavy, že její geny nebudou mít pokračování, vedly tchyně k tomu, aby nějakým způsobem sledovaly a snad i šikanovaly své snachy, a odradily je tak od případných záletů. Tchynin tlak však mohl mít nepříznivý dopad na zdravotní stav snachy, když už byla těhotná, a to se pak projevilo i na zdraví dítěte.

Ověřit tuto teorii se prakticky nedá, protože pozorování ze starého Německa nejde v dnešních podmínkách zopakovat. Lidský věk se prodloužil a zdraví vylepšilo; kojenecká úmrtnost je nepatrná a drtivá většina narozených dětí má babičky jak z matčiny, tak z otcovy strany (pokud je otec znám), takže není dost dobře co porovnávat. Záhada smrtelného vlivu dávných tchyní tedy zřejmě zůstane nevysvětlena.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

Bývalý americký voják Charles Jenkins na snímku z roku 2004 po svém propuštění...

Ve věku 77 let zemřel bývalý seržant americké armády Charles Jenkins, který zběhl v roce 1965 od své jednotky do...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz