Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhada policejního šuplíku: zmizela v něm každá pátá odevzdaná peněženka

  23:02aktualizováno  30. listopadu 8:02
Na policii se ztrácí peněženky. Zjistili to reportéři MF DNES, kteří vyzkoušeli poctivost a spolehlivost policistů. Na 45 služeben odevzdali "nalezené" peněženky s dvěma sty korun. Každou pátou policisté druhý den zapřeli.

Reportéři minulý týden jako běžní občané odevzdali ztracené peněženky na 45 policejních služebnách a recepcích úřadů. V každé bylo něco málo přes dvě stě korun, neobsahovaly žádné osobní doklady.

Když se druhý den šli jejich kolegové zeptat, zda se peněženka nenašla, slyšeli devětkrát odpověď: O žádné peněžence nevíme, nikdo tu nic neodevzdal.

Peněženky se na služebnách začaly objevovat až poté, co reportéři odhalili svou identitu a začali žádat oficiální vysvětlení od nadřízených. Vůbec nejhůře dopadli policisté z Libereckého kraje. Peněženku zde zapřeli na všech třech služebnách, na nichž ji "nálezci" odevzdali.

V Jablonci policista nechtěl sepsat žádný protokol a rychle se peněženky zbavil. V Turnově naopak reportérovi peněženku vrátili až po hodinovém výslechu. Za přítomnosti šéfa oddělení musel vysvětlit, co je účelem testu, a musel předat číslo na svého vedoucího. Policisté legitimovali i jeho kolegu před služebnou a připomínali mu, že je nesmí fotit.

V Praze na Palmovce zapomněla na odevzdanou peněženku recepční policejní služebny. Po urgencích ji našel druhý den až šéf oddělení. "Za celý den vyřizuje recepční desítky věcí. Může se stát, že zapomene. Nepovažuji to za selhání," hájí ji mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Na policii to vrhá špatné světlo, říká ministr

Přestože se nakonec žádná peněženka neztratila definitivně, výsledek testu vypovídá o tom, že s poctivostí řadových policistů to není příliš slavné.

"Je to poměrně vážná zpráva o stavu policie. Kdyby šlo o větší peníze, lze předpokládat, že by zklamalo ještě více lidí," říká David Ondračka z Transparency International.

Výsledek testu znepokojil i ministra vnitra Radka Johna. "Velmi mě mrzí, že takovéto excesy vrhají špatné světlo na policejní práci, je důležité, aby tyto případy převzala a prověřila Inspekce Policie ČR a aby případní viníci byli potrestáni," uvedl.

Policejní inspekce už první pochybení prošetřovat začala. Trest přitom hrozí také těm, kteří přímo zákony neporušili. Některé peněženky se totiž zřejmě neztratily kvůli hamižnosti, ale spíše kvůli tomu, že si policisté chtěli ulehčit práci a vyhnout se papírování.

Policisté můžou přijít o část platu

V Plzni a v Rokycanech se například policisté pokusili přenést odpovědnost na místní strážníky. Peněženky prostě jen hodili do jejich schránek důvěry, což je ale v rozporu se správným postupem.

"Policista má povinnost každý nález ihned zaevidovat. Pokud tak neučiní, porušuje předpisy. Případné kázeňské tresty nebudou mírné," hrozí krajský šéf policie v Plzni Jaromír Kníže.

Za porušení předpisů může policista přijít na tři měsíce o čtvrtinu platu nebo může být degradován na nižší hodnost.

MF DNES podobný test provedla před pěti lety. Tehdy se na policejních služebnách ztratilo 13 ze 77 peněženek. Tři se už nikdy nenašly. Stejný počet policistů byl za nepoctivost potrestán.

Výsledky testu

Ze 45 peněženek odevzdaných na policejních služebnách a dalších úřadech policisté a úředníci majitelům 9 nevrátili. "Našly" se až poté, co redaktoři prozradili, že jde o test poctivosti.
Výsledky podle krajů: Brno - 3 odevzdány/ 2 vráceny, Královéhradecký kraj - 3/2, Liberecký kraj - 3/0, Plzeňský kraj - 3/1, Praha - 6/2. V ostatních krajích byly vráceny všechny peněženky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz