Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhada pokračuje, voda v Kanadě vyplavila další botu s chodidlem

  11:09aktualizováno  11:09
V Kanadě vyplavila voda další chodidlo ve sportovní botě. Za poslední čtyři roky je to už jedenáctý podobný nález v regionu. Záhada tak dál narůstá, úřady totiž stále nevědí, proč se tak děje. V tomto případě vyloučily násilné oddělení končetiny od těla, může za to prý dlouhý pobyt ve vodě a vodní živočichové.

False Creek, Vancouver | foto: Profimedia.cz

Podobně tomu bylo zřejmě v předchozích případech, i když nelze vyloučit, že lidé byli úkladně zabiti. "Nemůžeme zcela vyloučit vraždu, nevíme, proč zemřeli, ale nemáme důkaz o tom, že by byli zavražděni," řekl agentuře AFP patolog Stephen Fonseca.

Úřady se zabývají myšlenkou, že by nalezená chodila mohla patřit sebevrahům, v oblasti je totiž velké množství mostů, přiblížila agentura.

Od roku 2007 vyplavila voda v kanadské provincii Britská Kolumbie už osm chodidel, všechna ve sportovní obuvi. Další tři se našla v sousedním americkém státě Washington. Kanaďanům se zatím podařilo identifikovat pouze čtyři mrtvé, kteří byli předtím pohřešovaní.

První chodidlo se objevilo na pláži u ostrova Jedediah v Britské Columbii v srpnu 2007, tělo muže se policii tehdy podařilo identifikovat. Ještě v témže měsíci se na dalším ostrově - Gabriola - našla další noha, dodnes se ale nepodařilo zjistit, komu patřila. Stejně jako v případě některých dalších nálezů.

Mohli to být sebevrazi, domnívají se úřady

V jiných případech se časem zjistilo, že dvě chodidla patřila jednomu člověku. Například letos v květnu policie oznámila, že dvě boty s chodidly nalezenými v roce 2008 na ostrově Whidbey ve státě Washington a u kanadského Richmondu patřily Kanaďanovi, který byl pohřešovaný sedm let. Místa jsou přitom od sebe vzdálena na dvě stě kilometrů.

Odborníci upozorňují, že ostatky mohou v běžeckých botách, které jsou velmi lehké, "uplavat" dlouhé vzdálenosti. A nemusí být nutně odděleny od těla násilím. Může se tak stát po dlouhém pobytu ve vodě a za přispění některých vodních živočichů jako například krabů, píše Montreal Gazette.

"Každý rok nacházíme nekompletní těla v lesích, na zemi i ve vodě. Noha se oddělí přirozeně, může za to rozkládání a činnost mrchožroutů - kojotů, medvědů a malých hlodavců," míní Fonseca.

False Creek, Vancouver - místo posledního nálezu chodidla v běžecké botě

False Creek, Vancouver - místo posledního nálezu chodidla v běžecké botě

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz