Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový berňák zadržel naftu za miliony, vrátí ji až po splacení daně

  11:10aktualizováno  11:10
Specializovaný finanční úřad zajistil naftu za 12 milionů korun kvůli podezření z daňových úniků. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová doplnila, že při preventivní akci bylo zadrženo celkem dvacet cisteren. Zabavenou naftu finanční úřad příjemci pohonných hmot vydá až po zaplacení daně.
V některých dokladech byli uvedeni lidé podezřelí z úmyslu vyhnout se placení DPH. Proto byla převážená nafta zajištěna. (Ilustrační foto)

V některých dokladech byli uvedeni lidé podezřelí z úmyslu vyhnout se placení DPH. Proto byla převážená nafta zajištěna. (Ilustrační foto) | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Během několikadenní společné akce Generálního finančního ředitelství, Specializovaného finančního úřadu a celní správy bylo v minulém týdnu při kontrole dovozů pohonných hmot do České republiky zajištěno celkem 20 cisteren s motorovou naftou," uvedla Homolová.

Byla to první rozsáhlá kontrolní akce, na které se podílelo nově zřízené Oddělení mobilního výkonu a zvláštních činností Specializovaného finančního úřadu. Kontrola směřovala na silniční přepravu pohonných hmot ze zahraničí do tuzemska a probíhala na několika místech České republiky.

"Kontroloři u zastavených vozidel z doprovodných dokladů zjišťovali, zda v nich  je deklarován dovoz do České republiky, a prověřovali oprávněného příjemce a nabyvatele pohonných hmot," popsala Homolová.

V několika případech byli v dokladech uvedeni lidé podezřelí z úmyslu vyhnout se placení daně z přidané hodnoty. Proto byly převážené pohonné hmoty daňovou správou zajištěny.

"Tyto akce jsou účinnou prevencí proti zamýšleným daňovým únikům, a jak je vidět, jsou načasovány i cíleny velmi správně," zhodnotil výsledek akce generální ředitel daňové správy Jan Knížek.

Podle Homolové pracovníci daňové správy při podobných kontrolách vytipují podezřelé dodávky a zasáhnou dříve, než by mohl být případný daňový únik dokonán. Příjemce pak musí daň zaplatit, jinak se k dodávce nedostane.

Specializovaný finanční úřad vznikl letos. Působí po celé republice a zabývá se vybranými daňový subjekty s velkým objemem vybíraných daní, například firmami s velkým obratem, bankami či pojišťovnami. Úřad se však může na rozhodnutí Generálního finančního ředitelství zaměřit i na další právnické či fyzické osoby.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Najdete na iDNES.cz