Ilegální imigranti nedaleko maďarského Szegédu (25. června 2015)

Ilegální imigranti nedaleko maďarského Szegédu (25. června 2015) | foto: AP

Zadržení migranti se v Maďarsku vzbouřili, chtějí na svobodu

  • 289
Nelegální migranti, které maďarská policie zadržela blízko hranic se Srbskem, se vzbouřili a domáhali se propuštění na svobodu. Jen ve středu hlídky v župě Csongrád zadržely 1 141 lidí, kteří nelegálně překročili hranici.

Podle serveru Pravda.sk maďarská policie nasadila vrtulník a zhruba dvacet vozidel, aby vzpouru v obci Rözske u srbských hranic potlačila. Většina zadržených migrantů pochází z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie. Rodiny s dětmi mají být podle lokálních médií převezeny do uprchlických táborů v jiných částech Maďarska, které jsou schopné je přijmout. 

V tuto chvíli je v Rözske klid, hlásí z místa reportérka Lidových novin Ivana Milenkovičová. „Je to jako ticho po bouři. Pár lidí tu stojí před stany, jsou to ale většinou rodiny s dětmi,“ řekla iDNES.cz.

Maďarsko je spolu s Itálií a Řeckem nejpostiženější zemí v rámci stávající migrační krize v EU. Do Maďarska letos dorazilo asi 55 tisíc uprchlíků. 

„Denně zadržíme tři až čtyři stovky uprchlíků,“ říká člen polní stráže v Ásotthalomu Barabáš Herédi, který se spolu s dvěma kolegy střídá ve dvanáctihodinových směnách a policistům hlásí odhalené migranty. 

Coby rodák z Ásotthalomu terén v okolí města včetně tamních osad dobře zná. Dokáže tak pomoci policistům, kteří byli do regionu povoláni z jiných koutů země s cílem pomoci zvládnout nápor migrantů.

 U polní stráže, která byla původně určena k ochraně místních osad před vykrádáním, začal šestadvacetiletý vyučený cukrář Herédi pracovat loni. V poslední době se spolu s kolegy ale věnuje prakticky jen uprchlíkům. 

Pěší pochod na padesát dní

„Jsme ze severu Afghánistánu. Nemáme žádné peníze. Pešky jsme šli 50 dnů,“ říká lámanou angličtinou Muhammad Núrí, jeden z trojice zadržených mužů, která sedí v trávě na okraji silnice.Tvrdí, že jejich cílem je Německo. Na sobě mají obnošené rifle, na zádech batoh a chodidla v teniskách si před vlhkostí chrání igelitovými sáčky.

Zhruba po hodině od zadržení trojice přijíždějí dva uniformovaní policisté s dodávkou. Uprchlíky, kteří z kapes vytahují mobilní telefony, cigarety a nůž, podrobí osobní prohlídce. Pak je odvezou do provizorního tábora blízko hranice se Srbskem. Právě v tomto azylovém středisku vypukly ve čtvrtek nepokoje.

Uprchlická krize

„Pohybuji se po hranici. Když narazím na migranty, hlásím je policii. Někdy to trvá hodinu až dvě, než přijedou,“ řekl Herédi. Uprchlíci se podle něj nechovají agresivně, někteří se ale nechtějí „vzdát“.

Při následném přesunu k hranici čekají u silnice na odvoz do azylového tábora další více než dvě desítky migrantů, kteří podle oslovených policistů pocházejí z Konga.

Přestupní stanice Subotica

Srbská Subotica, která leží jen několik kilometrů od maďarské hranice, se pro migranty stala jakousi přestupní stanicí. 

„Ti nejchudší - zejména lidé z Afghánistánu a Pákistánu - sem přicházejí pěšky, majetnější přijíždějí vlaky, autobusy, někteří dokonce i taxíky z Bělehradu,“ popisuje reportérka Lidových novin.

Taxíkem někteří zdolávají i maďarskou hranici. Taxikáři často pomáhají uprchlíkům ze zištných důvodů, přiznává Josip Križanec, jeden z řidičů. Další prý bez nároku na odměnu migrantům alespoň ukážou správný směr cesty do Maďarska.

Situace se zhoršuje, stěžuje si starosta

V lesích u maďarsko-srbské hranice lze spatřit deky a odpadky, které patrně zanechali uprchlíci. Navzdory náporu migrantů hranice u Ásotthalomu nepřipomíná přísně střeženou vnější hranici EU. 

Strážníky není během dne vidět, na některých místech jsou postaveny stožáry s kamerami. Hranici mezi Srbskem a Maďarskem v zarostlém terénu vyznačují kameny, v jejichž okolí jsou vychozené stezky, které migranti využívají na cestě do Maďarska. Maďarská vláda vyvolala pozornost svým nedávným návrhem postavit na hranici se Srbskem 175 kilometrů dlouhý plot.

Starosta Ásotthalomu László Toroczkai si stěžuje, že situace ohledně uprchlíků se za uplynulé měsíce zhoršila. „Změnila se i sestava těch, kteří přicházejí. Kosovany vystřídali Afričané a Asiaté, jde o lidi z Burkiny Faso, Bangladéše nebo Konga. Početně je to oproti minulosti nesrovnatelné,“ uvedl Toroczkai, který je členem radikální strany Jobbik. Dodal, že jediné možné řešení vzniklé situace je postavení plotu na hranici se Srbskem.

Přímo v Ásotthalomu žije kolem dvou tisíc lidí, zhruba stejný počet bydlí v okolních osadách. Místní obyvatelé si již na uprchlíky zvykli. „Připadá mi to normální. Policii jsem nikdy nevolal,“ říká k vlně migrantů v obci její obyvatel Ferencz Bozsó. Podle něj by ale policie měla uprchlíky chytat přímo na hranici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue