Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zadržená odpůrkyně globalizace: o zvůli policie mám vidoezáznam

  17:48aktualizováno  17:48
Praha - Vlastní videozáznam o zákroku policie proti odpůrcům globalizace protestujícím v Praze při zářijovém zasedání MMF a SB zveřejnila šestadvacetiletá občanka USA a Rakouska Sylvie Yolanda Machová. Podle členů spolku Šalamoun, který se podobnými případy zabývá, dokládá natočený materiál zvůli policie. Stejný názor má i Helsinské občanské shromáždění. "Na videu je důkaz, že se cizinka potyček vůbec neúčastnila. Přesto ji policisté uráželi a nakonec zavřeli," řekl John Bok ze spolku Šalamoun. Machová byla zadržena při jedné z demonstrací, byla převezena do policejní služebny v Braníku, odkud se pokusila uniknout skokem z okna. Vážně si poranila nohu.

Na záznamu Machové je vidět, že  se jí policista snaží vytrhnout kameru z rukou, a ta se brání slovy: "Nic jsem neudělala, jen natáčím." Policista poté křičí, aby mu odevzdala kameru a jeho kolega nahlas říká: "Je vožralá a sfetovaná."

Španělský aktivista organizace "Play fair, Europe!!" Sergio Oceransky má za to, že policie v tomto  případě několikrát hrubě porušila zákony. "Máme důkazy, které to dokládají. Sylvie byla samozřejmě střízlivá. Policii asi vadilo, že si průběh potyček natáčela," řekl Oceransky.

Případem se zabývala Inspekce ministra vnitra. Podle vyjádření Marie Masaříkové z tiskového oddělení ministerstva ale neshledala, že by se policisté dopustili trestného činu; podezření z přestupků policistů inspekce nešetří, ale postoupí je příslušným kontrolním orgánům.

Oddělení stížností pražské policejní správy podle Jana Holuba z jejího tiskového oddělení nemá žádné poznatky o nezákonnosti postupu policistů proti Machové. Mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková řekla, že stížnostní oddělení pražského úřadu vyšetřování se tímto případem zabývalo. "Neshledalo ze strany vyšetřovatele žádné pochybení," ujistila.

Machová byla zadržena kvůli aktivní účasti na demonstraci 26. září. O den později byla podle Jindrákové obviněna z útoku na veřejného činitele za to, že fyzicky napadla policisty. Vyšetřovatel její spis 3. října postoupil s návrhem na podání obžaloby Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4.

Úřad vyšetřování ženu převzal na policejním oddělení v Braníku 27. září v 10:00. "Z inspekčního spisu vyplývá, že absolvovala tři lékařské prohlídky, kdy mimo jiné bylo shledáno, že je schopna vazby," řekla mluvčí. Machová prý odmítala podávané jídlo s tím, že je vegetariánka. "Před sdělením obvinění byla řádně poučena vyšetřovatelem o všech svých právech a povinnostech včetně možnosti přizvat právníka," dodala mluvčí.

Václav Trojan z Helsinského občanského shromáždění však tvrdí, že se policisté při zadržování demonstrantů dopustili více přehmatů, které by měly  vyjít na světlo. "Machové nedovolili vůbec žádný kontakt s vnějším světem. Dokonce jí tvrdili, že nemá nárok na právníka. Přestože pokutu jež jí vyměřili zaplatila, drželi ji dál pod zámkem. Byla pochopitelně zoufalá a vůbec netušila v jaké situaci se nachází," uvedl Trojan.  

Pro ženu  mělo zatčení další nepříjemné následky: pokusila se totiž uniknout z policejní služebny skokem z okna, přičemž  si vážně poranila nohu.

"Byla převezena do Vídně, kde teď leží v nemocnici. Musí se podrobit operaci a celý život si ponese následky," informoval novináře Petr Horák z Hnutí občanské solidarity a tolerance.

Podle advokáta Václava Vlka, který cizinku zastupuje, je nejpádnějším důkazem jejího nezákonného zadržování úřední záznam o udělení pokuty z 26. září a skutečnost, že nebyla propuštěna. Hodlá prý proto podat na policii trestní oznámení.

Zmíněný případ už šetřila i inspekce ministerstva vnitra, dospěla však k závěru, že se policisté ničeho nezákonného nedopustili. Agresívně se prý naopak měla chovat zadržená.

"Je to skandál, Inspekce kryje nezákonnosti a šlendrián části policistů. Ti ovšem, když je jim někdo nepohodlný, fungují velice  rychle a efektivně," podotkl k práci inspekce Bok.

"Je už zcela zřejmé, že se někteří policisté chovali k demonstrantům brutálně, zvláště za zavřenými dveřmi. Mrzí nás to, protože jinak si policie počínala dobře," řekl Trojan za HOS.


Španělský aktivista chce v Praze vyvolat veřejnou diskusi

Sedmadvacetiletý Španěl Sergio Oceransky nevypadá jako radikál. Nenosí nápadný účes a není oblečený v černém jako skalní anarchista. Kvalitním tmavým pláštěm "středního proudu", tmavě
šedými kalhotami a bílou košilí připomíná spíše "mladého muže na cestě nahoru" a tím, jak mluví, spíše učence a zaníceného sociálního reformátora. A přesto je tento muž ze severošpanělského Ovieda jednou z hlavních postav snah o propuštění osob zadržovaných v českých věznicích v souvislosti s pražskými demonstracemi proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance.

Oceransky vystudoval ekonomii v německých Cáchách a nyní studuje na několika univerzitách ve Velké Británii "různé věci", aby si "rozšířil obzor".

Je členem organizace "Play fair, Europe!" (Hraj čestně, Evropo!), která podle jeho slov usiluje o ochranu přírody, sociální spravedlnost, spravedlnost ve vztazích mezi bohatým
severem a chudým jihem planety a spravedlnost ve vztazích mezi oběma pohlavími. "Pro mě organizace není tak důležitá. My všichni, kteří ji tvoříme, si myslíme, že důležitá je naše práce, nikoli organizace, protože všichni sdílíme kritický pohled na moc, na jakoukoli koncentraci moci," říká Oceransky.

"Nejde o to, že každá moc je špatná. Myslíme si, že moc může být dobrá, pouze když je rovnoměrně rozdělena, a také chápeme, že organizační dynamika často vede ke koncentraci moci." Vzpírá se zařazení pod nějakou obvyklou politickou nálepku, jako jsou anarchisté, komunisté či liberálové. "Pro mě opravdu není možné vztáhnout se k některé z těchto nálepek, které jsou zatíženy konotacemi, s nimiž se vůbec nemohu ztotožnit, zvláště ne s tradičními marxistickými nálepkami, protože ukázaly, že jsou velmi mocnými nástroji tyranie, kontroly a útlaku," zdůrazňuje.

Násilí odmítá a tvrdí, že on a jeho přátelé se k němu neuchýlili ani při protestech v Praze. "Násilí je také výraz moci a nebylo by příliš důsledné snažit se přimět lidi, aby mysleli
kritičtěji o moci, a zároveň někomu jinému vnucovat svou vůli," poznamenává.

Co si myslí o Češích? "Jsou to milí lidé," prohlašuje se smíchem. Co si myslí o policistech, kteří se podle některých svědectví chovali vůči zadrženým demonstrantům brutálně? "Brutální policisté nejsou milí nikde, ale jsou všude," říká. V Praze Oceranského nejvíce překvapilo, že pouhých 11 let po svržení komunistického režimu podle něj mohlo ministerstvo vnitra
vytvořit ovzduší strachu. "Lidé to měli poznat, protože to není tak dávno, co atmosféra strachu bránila účasti na politice. Je to smutné..."

Oceransky chce vyvolat "veřejnou diskusi". "Doufám, že je na na to stále čas," říká.
Vyjadřuje se kriticky o českých mediích. "Sledoval jsem je, jak jsem nejlépe mohl, i když neumím česky. Lidé mi překládali některé zprávy," vysvětluje. Tvrdí, že téměř na celém světě je žurnalistika založena na honbě za senzacemi a na stereotypech.

"Sdělovací prostředky pouze posilují předsudky, informují částečně a v zásadě podporují již existující představy." "Velmi zřídka je možné zvrátit tento trend a pak je role médií opravdu pozitivní," prohlašuje a dodává, že to zřejmě není případ českých sdělovacích prostředků.

Nebojí se Oceransky, že jej Češi budou ignorovat? "Nebojím se toho, myslím že ve skutečnosti se tak chová mnoho lidí. Ale je to rámec, v němž se sociální změny uskutečňovaly vždy. V tomto smyslu nejsme v žádném zvláštním bodě dějin." Na otázku, jak dlouho hodlá zůstat v Praze, odpovídá odhodlaně: "Dokud budou lidé (zadržení při protestech) ve
vězení."

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz