Nenechte si utéct peníze ze stipendia. Ilustrační foto

Nenechte si utéct peníze ze stipendia. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Žádost o stipendium podejte včas

Víte, jaká stipendia vaše škola uděluje? Nenechte si utéct příležitost a informujte se na studijním oddělení nebo na školních webových stránkách. Mezi studenty je nejznámější prospěchové stipendium, tedy finanční odměna za dobré známky, která má studenta motivovat k co nejlepším výsledkům.

ČTĚTE TAKÉ:
Vláda přiřkla 1600 korun chudým vysokoškolákům

Požádat o ně musíte na studijním oddělení obvykle v říjnu a vztahuje se na výsledky z minulého školního roku.

Menšina škol uzavírá žádosti už v květnu či červnu, na některých se o stipendium vůbec nežádá a dobří studenti je dostávají automaticky.

Udělování stipendií se vždy řídí předpisy konkrétní vysoké školy. Každá fakulta si navíc sama určuje podrobnější podmínky, které musí student splnit.

"V minulém roce mi v průměru známek chybělo pět nebo šest setin," vzpomíná Martin Jonáš, student Fakulty zahraničních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

O peníze tak přišel, i když ostatní podmínky, k nimž patří určitý počet složených zkoušek a za ně získaných kreditů, splnil.

Protože se pravidla na jednotlivých školách různí, vždy se o nich informujte na studijním oddělení, nebo si na webových stránkách své fakulty vyhledejte stipendijní řád či vyhlášku. A nezapomeňte podat žádost v termínu, jinak ztratíte na stipendium nárok.

Kolik peněz dostanete
Výše stipendií se liší podle toho, kolik peněz na ně fakulta má, i podle počtu žadatelů.

"Peníze pro jednotlivé studenty se dále člení podle jejich konkrétních výsledků," vysvětluje Marcela Korčeková, vedoucí studijního oddělení Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Výše prospěchového stipendia nebývá jen symbolická, na většině škol se pohybuje kolem tisícovky za měsíc.

Jiří Štefánek, student 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, si za deset měsíců minulého akademické roku přišel na patnáct tisíc. "Peníze dostávám ve dvou splátkách, první část v prosinci, druhou očekávám nyní," říká Jiří.

Nezapomeňte na další stipendia
Kdo se začne více zajímat o stipendia, která jeho škola uděluje, může s překvapením zjistit, že zbytečně nevyužil šanci na vylepšení svého rozpočtu.

Vedle stipendia prospěchového totiž školy přiznávají řadu dalších. Například stipendium sociální, na které má nárok student pobírající zvýšený přídavek na dítě, tedy v současnosti 810 korun.

O toto stipendium, které má pomoci sociálně slabším studentům nést vysoké náklady na studium, se žádá obvykle na začátku akademického roku, někde však už během května. - více zde

Dalším druhem stipendia je takzvané "účelové stipendium", které se na některých školách rozlišuje na "stipendium za tvůrčí výsledky" a "stipendium zvláštní". Uděluje se za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu, ale i za sportovní a umělecké úspěchy či reprezentaci školy.

"O přiznání tohoto typu stipendia rozhoduje vedení každé jednotlivé fakulty," říká Vladislava Kůželová z rektorátu Univerzity Karlovy. "Jedinou mimořádnou okolností, kdy o účelovém stipendiu rozhodl rektor, byla pomoc studentům v tíživé situaci po povodních v roce 2002," doplňuje.

Podpora na ubytování
Mezi stipendia patří také příspěvek na ubytování. Zatímco ještě minulý rok školy dotovaly jen místa na kolejích, dnes dostávají stipendium na podporu ubytování přímo studenti včetně těch, kteří na kolejích nebydlí.

Systém je spravedlivější, ale pro obyvatele kolejí znamená zdražení. Nájem pokojů vzrostl a stejný balík peněz, který má škola vyhrazený na podporu ubytování, se rozděluje mezi více studentů.

"Loni jsem platil za dvoulůžkový pokoj tisíc dvě stě měsíčně, dnes je to o tisíc víc," popisuje student pražské právnické fakulty Jan. "Příspěvek je přitom šest set za měsíc a ještě přichází ve splátkách vždy po třech měsících."

O ubytovací stipendium se žádá zpravidla na začátku roku na studijním oddělení nebo prostřednictvím webové aplikace. Peníze chodí v pravidelných intervalech na účet, některé školy dávají více peněz sociálně slabším studentům. I v tomto případě si totiž každá škola sama upravuje kritéria, podle kterých finance rozděluje.

Univerzita Karlova tak například přiznává stipendia i studentům z Prahy. "Je to nesmysl, příspěvek má přece zmírnit náklady na vedení druhé domácnosti, což u Pražáků odpadá," kroutí hlavou Jan. Jiný názor lze pochopitelně zaslechnout od pražských studentů. "Škole nemá být nic do toho, kde bydlíme," brání se Janova spolužačka Kristýna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video